(Okuma süresi 5 dakika) – Marvin Russel

Mercer tarafından yapılan 2018 tarihli bir araştırmaya göre, tüm çalışanların yaklaşık üçte biri gelecek 12 ay içinde işten ayrılmayı planlıyor. Bu sayı ebeveynlerimizin ve büyükanne ve büyükbabamızın bizim yaşımızda olduğu zamana göre astronomik olarak daha yüksektir. Bu artan işgücü devir oranı şirketler için giderek daha pahalı hale geliyor. Aslında bir çalışma, yetenekli bir çalışanı değiştirmenin bir şirkete maliyetinin çalışanın yıllık maaşının %200’ü olacağını ortaya koydu.

Peki neler oluyor?

Bu harekete liderlik eden Y kuşağından başlayalım. Hepimiz “tembel” Y kuşağının bitmeyen hikayelerini ve onların son derece zayıf çalışma etiği ile ilgili şikayetleri duyduk. Ancak, sizi gerçeğin bu olmadığı konusunda temin ederim. Daha az stresli ve daha anlamlı çalışma ortamları talep ederken, kesinlikle tembellik etmiyorlar. Aslında sadece, kötü bir iş-yaşam dengesinin zararlı etkilerinin daha farkında olduklarını düşünüyorum.

Yani, işi yaşamınızın diğer tüm yönlerinden öne koymayı reddetmek bu kadar yanlış mı? Bu tembelliğin tanımı mı?

Bence değil.

Peki neden bu kadar çok insan işinden ayrılıyor?

Bilim, vaka çalışmaları ve istatistikler ne diyor?

Ve işverenlerin çalışan devir hızını azaltmak için neleri farklı yapmaları gerekmektedir?

20 Göz Açma İstatistikleri:

 1. 2.000 çalışanın katıldığı bir ankette, neredeyse yarısı (% 43) yeni bir iş aradıklarını ve kurum kültürünün asıl neden olduğunu söyledi.

Kaynak: hayes.com
 1. Anket yapıldığında, çalışanların % 82’si daha esnek işlere sahip olsalardı daha sadık olacaklarını ve ayrılma ihtimallerinin daha düşük olacağını söyledi.

Kaynak: FlexJobs
 1. Çalışanların % 92’si, patronlarının daha fazla empati göstermesi durumunda işlerinde kalabilme ihtimallerinin daha fazla olacağını söyledi.

Kaynak: Businesssolver
 1. Bağlı çalışanların gelecek 12 ay içinde yeni bir iş veya kariyer arama olasılıkları % 59 daha düşük.

Kaynak: Gallup
 1. Çalışanların % 37’si zamanlarının bir bölümünde uzaktan çalışmalarına izin veren yeni bir iş için işten ayrılacaklardı.

Kaynak: Gallup 
 1. Güçlü bir öğrenme kültürü şirketlerde % 30-50 arasında daha yüksek işte tutma oranları sağlamıştır.

Kaynak Robert Half
 1. Ankete katılan 2000 Y kuşağından % 70’i, yüksek performanslı ve hızlı teknolojiye sahip olmadığı takdirde bir işi bırakacaklarını söyledi.

Kaynak: Jive Communications 
 1. Y kuşağının % 62’si gelecek iki yıl içinde işlerini bırakmaya ve geçici ve kısa dönemli işlerde çalışmaya istekli.

Kaynak: Deloitte 
 1. Çalışanların% 71’i daha iyi bir iş için maaş kesintisini kabul eder.

Kaynak: hayes.com
 1. Para problem değil. Aslında, çalışanların yalnızca % 12’si işlerini daha fazla para istedikleri için bırakıyor.

Kaynak: CareerBuilder.com
 1. % 89 patron şu yanlış düşünceye sahip : çalışanlar daha fazla para istedikleri için istifa ediyor.

Kaynak: Leigh Branham, 7 Çalışanlarının Yazarı Bırakmasının 7 Gizli Sebebi
 1. X kuşağı, 1961 ve 1981 yılları arasında doğan çalışanlar, işyerinde en yüksek stres düzeylerini bildirdi ve bu nedenle şirketinizden ayrılma riski en yüksek olanlardır.

Kaynak: hayes.com
 1. İşlerinde en güçlü yönlerini ve yeteneklerini kullandıklarını düşünen çalışanların işlerini bırakma olasılıkları % 15 daha azdır.

Kaynak: Gallup
 1. Ankete göre, işte kendilerini değerli hissetmeyen çalışanların % 76’sı başka iş fırsatları aramaktadır.

Kaynak: Lifeworks
 1. “Yüksek işte tutma riski” olan çalışanların % 70’inden fazlası, mevcut işlerinde hiçbir ilerleme şansı görmedikleri için ayrılmak istiyor.

Kaynak: Willis Towers Watson
 1. Ankete katılan tüm İK profesyonellerinin neredeyse yarısına göre, insanların istifa nedeninin % 20-50’si tükenmişliktir.

Kaynak: Kronos
 1. Küresel bir çalışmada, Y kuşağının % 60’ı 2 ila 4 farklı şirkette çalışmış ve bunların % 43’ü şirketlerinin sadece karı umursadığını düşünüyor.

Kaynak: O. C. Tanner 
 1. 2 ila 4 farklı şirkette çalışan Y kuşağının % 42’si, işlerinin çok büyük bir stres yarattığını ve% 36’sının işlerinin sağlıklarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Kaynak: O. C. Tanner
 1. Çalışanların % 30’u işte mutsuzlarsa istifa etmeyi düşünürken, çalışanların % 79’u patronlarının onların mutluluk seviyelerini umursamadıklarını söyledi.

Kaynak: One4All
 1. Zayıf katılım programlarına sahip organizasyonlar, çalışanların işten ayrılma ihtimalini iki katına çıkarır.

Kaynak: Digittate

Çıkarılacak Dersler:

Şirket kültürü anahtardır.

Daha fazla ve daha iyi çalışanları işte tutmak için şirketlerin kültürlerini ciddiye almaları gerekir. Bir işten ayrılırken veya yeni bir işe başlarken çevre, kurallar ve iş arkadaşları dikkate alınmaktadır.

Gelecek İş-Yaşam dengesindedir.

İş-yaşam dengesi hiç bu kadar önemli olmamıştı. Çalışanlar, işte yaşamak istemez ve işleri tarafından tüketilir. Evden, kafeden veya istedikleri herhangi bir yerden çalışmaları için güvenilmek isterler.

Çalışan katılımı çok önemlidir.

Çalışanlar işlerini ve şirketlerini sevmek istiyor. Yaptıklarının değerli olduğunu ve önemli olduğunu bilmek istiyorlar.

Y kuşağı çalışanlar nasıl üretken olacağını biliyorlar.

Mutsuz çalışanlar verimsiz çalışanlardır. Y kuşağı, X kuşağı ve öncesi kuşağın dile getiremediği şeyleri talep ediyor… saygı, anlam ve mutluluk.

Para problem değil.

Elbette çalışanlar daha fazla para kazanmak istiyorlar ve bazı çalışmalar bunu gösterdi, ancak bunun özellikle Y kuşağı için için büyük bir ilgi kaynağı olmadığına dikkat çekti.

Sonuç

Bu makaleyi okuyorsanız ve benim gibi bir işverenseniz, durun ve bir kontrol listesi yapın. Çalışanlarınızın mutluluğu için dinlemeye ve katkı sağlamaya başlamak için yapacağınız her şeyin bir listesini yapın.

Listeyi yapın ve nasıl uygulanacağı konusunda konuşmak üzere yarın ekibinizi bir toplantı çağırın.

Başlama toplantınız için size gündemi dahi söylüyorum:

Gündem: Kurum Kültürü Operasyonu!

Original makale: https://medium.com/@checkli/why-employees-quit-20-stats-employers-need-to-know-b921c253f767