Zor bir iş arkadaşınızla başetmeniz gerektiğinde, kendi EQ’nuzu çalıştırın. Buradaki beş stratejiyi kullanın.

Carla Rudder

Duygusal zekanın önemini vurgulayan yeni bir makale veya konferans oturumu bulmak için çok fazla araştırmak zorunda değilsiniz. Genel olarak liderler, EQ ile ilgili notu okudular ve duygusal farkındalık, öz-farkındalık, empati ve sosyal beceriler gibi özellikleri geliştirmek için aktif olarak çalışıyorlar. Belki de halihazırda kendi EQ’nuzu geliştirmek için ya da ekibinizin yumuşak becerilerini geliştirmek için çabalıyorsunuz.

Ancak bir toplantı sırasında patrondan gelen yoğun bir çıkış veya bir iş arkadaşınız ile yaşanan çatışma sizi gerçek hayata geri fırlatmak için yeterli olacaktır. Bir organizasyonda nüfuz sahibi olmak veya ilerlemek için duygusal zeka her zaman gerekli değildir ve bazı insanlar o olmadan kariyerlerinde çok ileri gittiler.

The EQ Development Group’un kurucusu Drew Bird, “Genellikle liderlere bakıyoruz ve güç sahibi bir konumda olduklarından, otomatik olarak daha yüksek duygusal zeka seviyelerine sahip olmaları gerektiğini düşünüyoruz” dedi. “Kurumlar duygusal olarak etkili liderlik ihtiyacını giderek daha fazla kabul ederken, insanlar hala iş bilgisi ya da kuruluştaki kıdemleri nedeniyle daha fazla destekleniyorlar. EQ bazen ikincildir veya dikkate alınmaz. ”

Birçoğumuzun düşük duygusal zeka ölçeğinde olan bir meslektaşı ile karşılaşmadan kariyerimizi sürdürmemiz pek mümkün değildir. Bazı durumlarda, doğrudan rapor edilen veya daha üst düzey bir takım arkadaşı gibi, bu kişiden kaçınmak mümkün olabilir. Bu gibi durumlarda, yüksek duygusal zeka yolunu kullanmak ve hoş olmayan etkileşimleri ve stresi en aza indirmek için stratejilere ihtiyacımız var.

Uzmanlar ve bilgi işlem yöneticilerinden düşük EQ’lu iş arkadaşları ve patronları ile başa çıkmak için kullandıkları ipuçlarını paylaşmalarını istedik. Aşağıdaki beş stratejiyi bir göz atın:

  1. Aynaya bakın

Başkasının duygusal zekasını eleştirmeden önce, kendinizinkini kontrol etmeniz akıllıca olacaktır. Bir deyiş akla geliyor: “Cam evde yaşayan taş atmamalı” . Bird bunu bir başka şekilde ifade ediyor. “Dikkatli olun. Bir başkasının duygusal zekasını değerlendirmek, büyük ölçüde kendinizinkine bağlıdır ”diyor.

Duygusal sağlık eğitimcisi ve “Duygusal GRIT” in yazarı Dr. Neeta Bhushan, “Başkası ile ‘başa çıkmaya’ başlamadan önce, içeriye bakmak ve ‘bu benimle ilgili ne anlatıyor?’ diye sormak her zaman iyi bir fikirdir” diye, öneriyor. Bir başkasının duygusal zeka eksikliği sizin içinizde bir şeyleri tetikliyorsa, daha ileri gitmeden önce bunun neden olduğunu açıklığa kavuşturmalısınız. ”

Hangi noktada olduğunuzu tam olarak bilmiyorsanız, kendi duygusal zekanızı daha iyi anlamak için bir test yaptırabilir veya kendi üzerinizde derin düşünme yapabilirsiniz. Bulduklarınız sonunda söz konusu iş arkadaşınız veya patronunuzla olan ilişkinizi güçlendirecek alanlar olabilir.

Clearbridge Mobile’ın CTO’su Sanjay Malhotra “Düşük EQ’ya sahip insanlarla çalışmak gerçekçi bir şekilde kendi EQ’nuzun bir testidir” der. “Duygusal zeka ortak bir süreçtir.”

  1. Örnek olarak liderlik edin

EQ’nuza güveniyorsanız, tebrikler. Bu kolay bir başarı değildir. Ancak herkesin insan olduğunu ve duygusal zekanın gelişiminin devam eden bir çaba olduğunu unutmayın. Malhorta’ya göre, iş arkadaşları ile etkileşimi, iyi bir EQ modellemesi için bir fırsat olarak düşünün ve örnek olarak liderlik edin.

“Düşük EQ seviyesine sahip birinin düşüncelerini ve eylemlerini anlamak bazen zor olabilir, ancak örnek olarak liderlik yapmak ve herkesin bazı durumlarda duygusal tepkiler verdiğini hatırlamak önemlidir. Düşük EQ seviyesine sahip biriyle iletişim kurmanız gereken durumlarda, kendi üzerinde düşünme anahtardır, ”diyor Malhorta.

Bu gibi durumlarda, kendi duygusal zeka becerilerinizi çalıştırın: “Sizi sinirlendiren bir şeye veya bir kişiye tepki vermeden önce, düşüncelerinizi geliştirmek, sonuçlarını ve karşı argümanları göz önünde bulundurmak için kendinize zaman verin” diyor. “Kendinle ilgili düşünmek için zaman ayırırken, dinleyicinin düşüncelerini, ihtiyaçlarını ve görüşlerini dikkate alarak geliştirdiğiniz fikrinizi mümkün olan en etkili şekilde iletebilirsiniz.”

  1. Soru sorun

“Bir başkasının neden belli bir şekilde davrandığı konusunda varsayımlarda bulunmayın.”

EQ ölçeğinde düşük olan bir kişi, problemler veya endişeler hakkında etkili bir şekilde konuşmak için gereken sosyal ve iletişim becerilerinden yoksun olabilir. Duygusal tepkilerinden ve stresinden sorumlu olan tetikleyicilerin farkında olmayabilir. Olumlu niyetin varsayılması ve iletişim hatlarının açılması, arkadaşlarınızla – ve hatta patronunuzda- olumsuz etkileşimlerin dağılması açısından çok yardımcı olabilir.

Bhushan, “Bir başkasının neden belirli bir şekilde davrandığı konusunda varsayımlarda bulunmayın” diyor. “Bunun yerine sorular sorun. Bir meslektaşınızla veya sizi doğrudan yöneten birisiyle konuşuyor olmanız farketmez. Soru sormak yeni bir düşünce çerçevesine yönlendirir. Konuşmayı sorular sorarak ve dinleyerek başlatmanız, imzaladığınız herhangi bir anlaşmanın her iki taraf için de faydalı olmasını garanti eder. ”

  1. Geri bildirimi yapıcı tutun

Bir kez bu iletişim hatları açıldığında, iki yönlü bir cadde olduğunu unutmayın. “Bilinçli Proje Lideri”nin yazarı Colin D. Ellis, “Bir ilişkiyi geliştirmenin – ve öz-farkındalığı teşvik etmenin – başkalarının davranışları hakkında yapıcı geri bildirim sağlamaktan daha iyi bir yolu yoktur” der.

“Yapıcı”, buradaki işlemsel kelimedir. Bird, düşük EQ’ya sahip patronunuz veya meslektaşınızın davranışlarıyla ilgili gözlemlerinizi dikkatlerine sunmaya karar verirseniz, bunu saygılı ve dengeli bir şekilde yaptığınızdan emin olun, diyor.

Bird, bunun nasıl etkili bir şekilde yapılacağını da göstermektedir: “Geri bildiriminizin en iyi şekilde duyulmasını sağlamak için, bunu kesin bir şekilde yapın (örneğin dün, konferans görüşmesi sırasında, beni X kere kestiniz), etkisini belirtin (bana X hissettirdi) ve yaptıklarını nedenlerini anlamanıza yardımcı olmalarını isteyin. Bu yolla geri bildirimde bulunmak, en azından düşünceleri hakkında bir fikir edinme veya ne yaptıklarının farkında olmaları durumunda size en iyi şansı verir. ”

Ellis, “Geri bildirimde bulunduğunuzda, bu tür insanlarla çalışırken, her zaman kendinizin en iyi versiyonu olarak kalabilmek kritik derecede önemlidir” diye ekliyor. “Açık bir gündeme sahip olun, sakin olun, dinleyin, mesajları kavramak için zaman ayırın, not alın ve ne hissettiğiniz konusunda dürüst olun. Etkili iletişim kurduğunuzdan ve (sakince) her türlü kötü davranıştan uzak durduğunuzdan emin olun. ”

  1. Duygusal mesafenizi koruyun

Örnek olarak liderlik ederken ve iletişim girişimleri başarısız olursa, kendini koruma en iyi davranış biçimi olabilir. İlgili kişi işyerinde fiziksel olarak kaçınamayacağınız biri ise bile, duygusal olarak mesafenizi koruyabilirsiniz.

“Kendinizi daha düşük duygusal zeka seviyesine sahip biri için çalışırken bulursanız, yapılması gereken en önemli şeylerden biri, bunu tanımak ve buna uyum sağlamaktır. Örneğin, onların patlamalara veya öfkeli suçlamalara eğilimli olduklarını biliyorsanız, bunun sizinle değil kendileriyle ilgili olduğunu hatırlayın.” der Bird. “Kişisel olarak almayın (çoğu zaman söylemesi yapmasından daha kolaydır). Aranızdaki duygusal mesafe önemlidir. İşlevsel olmayan bir liderin kendinize güven duygunuzu etkilemesine izin vermeyin. ”

Orginal makale: https://enterprisersproject.com/article/2018/5/emotional-intelligence-how-deal-your-low-eq-boss-or-colleague?page=1