2016 yılı içinde bir çok konuda karar verdiniz. İşiniz, aileniz, mali konularınız bunlardan sadece bir kaçı.

Sizler tüm bu kişisel ve duygusal mücadele alanlarına odaklanırken, sahne gerisinde bilim adamları da 2017 ve ötesinde daha mutlu ve sağlıklı olabilmek için nasıl davranmanız gerektiğini anlamak üzere çalışmalar yapıyordu.

İşte 2017 de kararlarınızı ve odağınızı yönetmeye rehber olabilecek, değerli bilgiler sağlayan dört etkili çalışma:

PARA

Araştırmalar para ile mutluluk arasında zayıf bir ilişki olduğunu uzun süredir bize söylüyor. Bu ifadeyi hepimiz duymuşuzdur, “para ile saadet olmaz!”

Matz ve arkadaşları (2016) tarafından yapılan bir çalışma, para ve mutluluk arasındaki ilişkiye daha yakından baktı. Bu araştırmacılar, 625 kişinin 6 aylık banka hesap hareketlerini incelediler. Ayrıca bu bireylerin kişiliklerini ve hayat tatminlerini değerlendirdiler. Buldukları şeyler oldukça etkileyiciydi.

Paralarını kendi kişiliklerine uygun şeylere harcayan bireylerin, harcanan para miktarından bağımsız olarak daha mutlu olduklarını buldular.

Kıssadan hisse: Dikkatinizi kendinize, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeylere yoğunlaştırın. Nelerden keyif alıyorsunuz? Harcamanız gereken para miktarı üzerine daha az ve sizi nelerin mutlu ve tatmin ettiği üzerine daha çok odaklanın. Paranız işte tam buralara harcanmalıdır.

SAĞLIK

Duygularınızı nasıl yönettiğinizin sağlığınız üzerinde belirli şekilde doğrudan etkisi var.

Haase ve arkadaşları (2016), anlaşmazlık içindeki çiftleri sadece 15 dakika gözlemlediler. Yalnızca kocanın duygusal davranışlarını bu kısa süre ile gözlemleyerek, kişinin gelecek 20 yıl içinde hangi sağlık problemleri yaşayabileceğini doğru şekilde tahmin edebildiler.

Daha net söylemek gerekirse, ani ve yoğun öfke davranışları gösteren erkeklerin tansiyon problemi yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Anlaşmazlık sırasında kendini kapatan ve duygularını göstermeyenlerin sırt probremleri yaşama ihtimali daha yüksekti.

Kıssadan hisse: Öfkenizi nasıl yöneteceğinizi ve ifade edeceğinizi öğrenmek sadece evliliğinizin değil, bedeninizin de sağlığı için hayati önemdedir. Öfke kontrolü bir beceridir ve öğrenilebilir. Öfke-farkındalık-ifade. Yöntemleri öğrenerek ve pratik yaparak öfke yönetimi becerisinde zamanla gelişebilirsiniz.

ARKADAŞLAR

Arkadaş edinmenin ve onları korumanın en iyi yolu nedir? Czarna ve arkadaşları (2016) bunu anlamak istediler.

Bu araştırmacılar üniversite birinci sınıf öğrencilerini iki açıdan ölçümlediler: narsistik eğilimleri ve duygusal zekaları. Öğrencilerin arkadaş çevresindeki popülerliğini de 3 ay ara ile ölçtüler.

Hem narsistik eğilimleri, hem de duygusal zekaları en düşük olanların popüleritesinin de en düşük olduğunu belirlediler. Narsistik eğilimleri ve duygusal zekaları en yüksek olanlar en popüler öğrencilerdi. En kolay arkadaş edinebilen ve arkadaşlıklarını koruyabilenler onlardı. En büyük grup ise narsistik eğilimleri ve duygusal zekaları ortalama seviyede olanlardı. Bu grubun popülerlik seviyeleri de, şaşırtıcı olmayan şekilde, ortalama seviyedeydi.

En önemli buluş, duygusal zekanın anahtar rolü oynuyor olması idi. Duygusal zeka arkadaşlık kalitesi ve süresi açısına etki eden en güçlü unsur olarak ortaya çıktı.

Kıssadan hisse: Kaliteli ve uzun süren arkadaşlıklara sahip olmak istiyorsanız bunu başarabilirsiniz. Duygusal zekanın tüm yetkinliklerinde daha iyi hale gelmek üzerinde çalışın: kendi ve diğerlerinin duygularının farkında olmak, duyguları yönetmek ve empati.

DUYGULAR

Empati (diğerlerinin duygularını anlama ve yönetme) duygusal zekanın anahtar yetkinliğidir. Arkadaşlıklarınızın kalitesi, iş başarınız ve evliliğiniz için anahtar unsurdur. Pek çok kişi empatinin doğuştan sahip olunan veya olunmayan bir altıncı his gibi olduğunu düşünür.

Ma-Kellams ve Lerner (2016), aslında tam tersi olduğunu buldular. Bir seri çalışmada, analitik kişilerin  insanları okumada hisleri kuvvetli kişilere oranla daha iyi sonuç alabildiklerini buldular. Bir başka çalışmada insanlara analizle veya hislerle karar vermeleri söylendi ve sonuçlar karşılaştırıldı. Bir kez daha analitik, sistemli düşünme daha iyi sonuç verdi.

Kıssadan hisse: Empati bir altıncı his değil, önemli bir yetkinliktir. Bu yetkinliği, hedefli şekilde bir başkasının yerinde olsanız nasıl hissedeceğiniz konusunda düşünme ve sistemli durum analizi yapma yöntemlerini öğrenerek ve pratik yaparak geliştirebilirsiniz.

2017’den dileklerimiz,

* Nelerden keyif aldığınız ile ilgili farkındalığınızın olacağı ve paranızı kalbinize göre harcayabileceğiniz,

* Öfkenizi kendinizi motive etmek için kullanabileceğiniz ve sağlıklı şekilde ifade edebileceğiniz,

* Duygusal Zekanızı geliştirerek arkadaşlarınınızı derinleştirecek ve güçlendireceğiniz,

* Diğerleri ile empati kurma becerinizi arttırmak için zihin gücünüzü kullanacağınız BİR YIL OLSUN !

Jonice Webb, Phd makalesinin çevirisidir.

Duygusal Zeka İle İlgili Bir Deneyim Yaşamak İsterseniz TIKLAYIN