bcc-yazi-gorseli-3Başta, Amerika ve Avrupa’daki şirketler olmak üzere uzun süredir yöneticilere sunulan, değerlendirme araçları ile desteklenen koçluk hizmeti, artık ülkemizdeki şirketler tarafından da , yöneticiler için aranır hizmetler listesine eklendi.

Özellikle, bilimsel geçerlilik ve güvenirliği ispatlanmış bilimsel temelli değerlendirme araçları üzerinde konumlandırılan koçluk yaklaşımı ile yöneticilerin mevcut durumlarını tarafsızca ve kısa süre içerisinde farkedebilime fırsatı tanıyor. Ve daha da önemlisi kendi bakış açısı ve diğerlerinin kendisi ile ilgili yorumlarının farkına vararak, gelişim için atılacak adımları koçla birikte kolaylıkla belirleyebiliyor.

Değerlendirme araçları ile koçluğun, yöneticinin kişisel haritasını görmesi, hedefine kısa sürede ulaşabilecek adımları atabilmesi, gelişimin ölçülebilir olması gibi sayabileceğimiz birçok avantajının yanında aslında dikkat edilmesi gereken can alıcı noktaları da var. Bu noktalar ise tamamiyle, koçların geribildirimleri sırasında karşılaşmaları muhtemel tepkiler konusunda ne yapacakları ile ilgili.

Son dönemde bir meslektaşımız, geri bildirim sonuçlarına verilen tepkileri, Şok, Öfke, Gücenme, Kabullenme ve Yardım süreçleri ile tanımladı. Meslektaşım katılımcılara dedi ki “ geri bildiriminizi aldığınızda bazılarınız önce Şok hissedebilirsiniz, bunu Öfke ve Gücenme duyguları izleyebilir, bunları aştığınızda çoğunuz geri bildiriminizi olduğu şekli ile Kabullenme ve yapılması gerekenler için Yardım alma aşamasına geleceksiniz.” Çoğu katılımcı için bu yöntem, geri bildirimlerine duydukları reaksiyonu tanımlamakta yardımcı olmuştu.

Geri bildirimi vermesi de alması da en iyi durumda dahi kolay değildir. Geri bildirim sürecinde rolleri iyi bilirsiniz: Kurban, haklı çıkarıcı, savunmacı, saldırgan veya benim favorim, sürekli evet evet diye karşılık veren : ki bu sonuncusu bir yandan oturumun bir an önce bitmesi için yanıp tutuşurken sesinde sahte bir ahenkle konuşur.

360 derece geri bildirimi yıkıcı yapabilecek pek çok şey ve alışkın olduğumuz ancak uygun olmayan karşılık şekli vardır. Neyse ki, bazı iyi uygulama yöntemleri ile bunların pek çoğu önlenebilir, Aslında 360 derece geri bildirimi yıkıcı olmaktan yapıcı olmaya çevirmek o kadar da zor değildir. Genos International’da her yıl binlerce kişinin duygusal zekasını 360 derece ölçümleme araçları ile ölçümlüyoruz. Deneyimlerimizden kaynaklanan bazı önerilerimizi paylaşmaya başlıyoruz ve çok faydalı olacağını umuyoruz.

ÖNERİ – 1

Yıkıcılıktan

Sonuçları bildiren, kendisi duygusal zekadan yoksun Yönetici Koçu. Çok fazla konuşur ve çok az dinler. Verilerden değer içeren yorumlar çıkarırır, “ … sonuçlar şu noktalarda daha iyisini yapabileceğine işaret ediyor :…” , “ bunun anlamı ….”. Kalıplaşmış bir tarzı vardır ve koçluk yaptığı kişinin kişiliği ile aynalama ve uyumlanma yapmaz. Bu yaklaşım, büyük ihtimalle geri bildirim sürecinde yıkıcı karşılığa sebep olacaktır.

Yapıcılığa

Yönetici koçları doğrudan yorum vermek yerine sonuçların yorumlanmasına aracılık etmelidirler. Böylece, kişileri bağlamın içine çekebilir, ilişkilerle ilgili sorular sorabilir ve altta yatan yetenekleri ve kuvvetli yönleri keşfedebilirler. Mükemmel bir oturum için, beraberce oturup empati göstererek ve tam odaklanarak raporla ilgili olabilecek sözsüz duygusal işaretleri ve dolayısı ile katılımcı bağlılığını yakalamak gereklidir.

Diğer önerileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

ICF (International Coach Federation) Genos Değerlendirme araçlarını koçlar için önermekte ve koçlarına kullanım avantajları sunmaktadır. http://bccturkey.com/icf-genos-avantajlari/