bcc-daky-gorsel

Değerlendirme aracıyla koçluk yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar konusundaki önerilerimize devam ediyoruz.

Yazının bir önceki kısmı için linki tıklayabilirsiniz:

ÖNERİ – 3

Yıkıcılıktan

Hızla girilip çıkılan tek bir oturum mucizesi. Bugünün iş hayatında tek bir geri bildirim oturumu ile insanların işyerinde farklı davranmaya başlamasını beklemek oldukça yaygındır. Bu insanların %25 i için geçerli olabilir, ancak kalan % 75 için tek bir oturum ile değişim ve gelişimin sağlanması mümkün olmayacaktır. Çoğumuz, gözlenebilir değişim için sadece sonuçları görmekten öte bir aksiyon planına ihtiyaç duyarız.

Yapıcılığa

Kişilere 3-4 oturum yapın. Giriş oturumunda yaklaşımı, değerlendiricilerin nasıl seçilebileceğini ve ne beklemeleri gerektiğini anlatın. Bir sonraki oturumda sonuçların ne anlama geldiğini anlatın ve bir aksiyon planı çizin. Daha sonrakinde bazı şeyleri daha farklı yapmak için pratik modeller ve araçlar üzerinden gidin. 360 derece ile ölçümlenmiş her bir yetkinlik için pratik ve ulaşılabilir destekleyici örneklere sahip olmak gelişime geniş ölçüde yardımcı olacaktır.

Diğer önerileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

ICF (International Coach Federation) Genos Değerlendirme araçlarını koçlar için önermekte ve koçlarına kullanım avantajları sunmaktadır. http://bccturkey.com/icf-genos-avantajlari/