Bu yıl ne kadar iyi performans gösterdiniz?

Gelecek yıl için ekibinizin hedefleri nelerdir?

Ekibinizin performansına ne kadar katkıda bulunabildiniz?

Bu sorular, kurumlar biten yıl ile ilgili değerlendirmelerini yaparken ve yeni yıla bakarken sorulanlardan bazılarıdır.Pek çokları için odak somut rakamlar, karlar, satışlar ve elde edilen birimler üzerindedir. Ancak, sadece bunlara bakıyorsanız ekip performansını etkileyen anahtar bir unsuru kaçırırısınız.

Yeni Yıl için ekibinizin hedefleri neler olursa olsun, duyguları hesaba katarsanız daha iyi sonuç alırsınız

Bu, iş arkadaşım Venessa Druskat tarafından, “Crucial Competence” ( Kritik Beceri) video serisi için yaptığımız, ekiplerle ilgili mülakatlarda işaret edilen önemli bir noktadır. New Hempshire Ünivesitesinde profesör olan Druskat, yirmi yıldan fazla zamanı ekipler ve duygusal zeka üzerine çalışarak ve danışmanlık yaparak geçirdi. Profesör Druskat’ın çalışmaları, takım üyelerinin temel duygusal ihtiyaçları ile ilgilenen takımların, duygusal zekayı dikkate almayanlardan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Bu bulgular, ilaç firmalarından üretim endüstrisine, finansal hizmetlerden savunma sanayine kadar farklı sektörlerde ve dünyanın farklı ülkelerinde geçerlilik gösterdi.

Becerili bir ekip çalışması nedir?

Benim kullandığım duygusal ve sosyal zeka modelinde, Ekip Çalışması, etkin liderleri diğerlerinden ayıran oniki yetkinlikten biridir. Ancak ekip çalışması sadece ekip liderleri için önemli değildir, başkaları ile birlikte çalışan herkes için önemli bir yetkinliktir.

Ekip Çalışması, ortak bir hedef için diğerleri ile birlikte çalışma, aktif katılım gösterme, sorumluluk ve getiriyi paylaşma ve bir bütün olarak ekibin kapasitesine katkıda bulunma becerisidir. Empati gösterir ve saygı, yardımlaşma, işbirliği atmosferi yaratırsınız. Diğerlerini , ekibin çabasına aktif bağlılık içine çekersiniz. Bu yetkinlikle donanmış olan liderler, ekip ruhu, pozitif ilişkiler ve takıma ait olma gururu oluşturabilirler.

Araştırmanın söylediği

Profesör Druskat ve çalışma arkadaşları, ekibin grup seviyesinde duygusal zeka gösterme yollarını tespit ettiler. Bilinçli veya değil, tüm ekipler çalışmak için normlar veya adetler yaratır ve bunları uygularlar. Duygusal zeka yetkinlikleri ile donanmış liderler, yüksek performans göstergesi olan normların oluşturulmasını desteklerler. Liderin duygusal zekası, ekip için duygusal olarak zeki normlar, dinamikler ve fonksiyonlar şekillendirmesi açısından önemlidir. Bu normlar daha sonra daha yüksek performansa yol verecektir.  

Profesör Druskat’ın ilk dönem çalışmalarından birinde, o ve çalışma arkadaşları bir polyester üretim alanında çalışan ekipleri incelediler ve hangi ekibin daha fazla polyester ürettiğini değerlendirdiler. Tam anlamı ile üstün ekiplerle ortalama performans gösteren ekipler arasındaki farklar üzerinde çalıştılar. Bu ekipler için önemli şeylerden biri, üretim bandını hareket halinde tutma konusunda ne kadar iyi olabildikleriydi. Tüm ekipler ürünü değiştirmek veya bir problemi çözmek için üretim bandını durdurmak zorunda kalıyordu, ancak iyi motive ve koordine olmuş, iyi dinamiklere sahip ekipler bandı daha hızlı tekrar çalıştırabiliyordu. Problemle karşılaştıklarında bu ekipler hemen işe müdahale ediyor ve hızlı problem çözüyorlardı. Daha düşük performans gösteren ekipler ise bunu yapmıyordu. Daha fazla ekip duygusal zekası daha fazla polyester üretimi ile ilişki içindeydi.

Profesör Druskat’ın araştırma sonuçları ışığında, grup içinde çalışan herkes grup düzeni içinde ortaya çıkması kaçınılmaz olan duyguları beceri ile yöneterek ekibin performansını etkileyebilir.  Daha dengeli duygular süreklilik kazandıkça ayağa dolanma ihtimali azalacak, zorluklar karşısında daha hızlı aksiyon alınabilecek ve ilerleme sağlanabilecektir.

Ekip Çalışması Becerinizi Nasıl Arttırabilirsiniz

Ekip içinde pozisyonunuz ne olursa olsun, ister lider ister ekip üyesi olun, Ekip Çalışması becerinizi geliştirmek için adım atabilirsiniz. İlk başlangıç noktası , ekip içinde neler olup bittiği ile ilgili grup farkındalığıdır. Bir ekip toplantısında geriye çekilin ve kendinize sorun: Kim sıklıkla konuşuyor? Kim nadiren bir şey söylüyor? Toplantıda duygusal atmosfer nasıl? Bir gerilim ve güvensizlik havası mı var, yoksa insanlar rahat ve konuya odaklanmış mı? Ekip üyeleri birbirlerine nasıl davranıyorlar? İnsanlar nazik ve saygılı mı, yoksa çokca eleştiri, saldırı ve tartışma mı var?

Gözleminiz ışığında, herkesin katkıda bulunması veya ekibin birlikte daha uyumlu çalışmasına yardımcı olabileceğiniz somut bir aksiyon planı belirleyin.  Birinin fazla konuşmadığını tespit ederseniz, ona konuşulmakta olan konu ile ilgili fikrini sorun. Eğer tartışma varsa, değişik görüştekilerin fikir birliğine varabileceği bir nokta bulmaya çalışın.  Önerebileceğiniz bir ortak nokta olabilir mi?

Yeni yıla en iyi niyetlerle girerken, hemen hemen her çabada, ister lider ister ekip üyesi olun, tek başınıza hareket etmediğinizi hatırlamak önemlidir. Hareketleriniz ve duygularınız diğerlerini etkiler ve onlar da geri dönüp size etkiler. Bu yıla doğru adımla başlayın ve Ekip Çalışması yetkinliğinizi geliştirin.

Duygusal Zekanın ekiplerde nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, Venessa Druskat’ın Ekip Duygusl Zekası videolarını izleyebilir veya ekip üyelerinin temel ihtiyaçları makalesini okuyabilirsiniz.

(Daniel Goleman)

Ve eğer siz de çalıştığınız takımların duygusal zekasını geliştirmek isterseniz aşağıdaki linke ulaşmanızı öneririz.

 https://goo.gl/bX1ZCb

Bu makale Daniel Goleman taarfından kaleme alınmış ve aşağıda linki bulunan orijinalinden bcc Turkey ekibi tarafından Türkçeleştirilmiştir.
https://www.linkedin.com/pulse/boost-your-teams-performance-new-year-daniel-goleman