Bu makale, bu konu ile ilgili hemen yapabileceğiniz şeylerden söz etmektedir. Bunlar, bireysel ve kurumsal gelişme için duygusal zekayı desteklemek ve geliştirmek üzere kullanılabilecek, herkesin elinde olan günlük olanaklardır.

Bir stajyer veya CEO olsun, herkes günlük işleri sırasında, başkalarını daha iyi yönetmek, etkilemek ve ilişki kurabilmek için duygusal zekasını geliştirebilir. Ayrıca bu yaklaşım, duygusal zekanın geliştirilmesinde standart eğitim oturumlarından çok daha önemli rol oynar.

Liderliğinizin organizasyonlar üzerinde daha etkin olmasını sağlayacak 8 önemli etkeni tespit ettik.

  1. Önce temel ihtiyaçları karşılayın. İnsanlar, toplumsal aidiyet ve kendini gerçekleştirmek için enerji harcamadan önce yeterli kaynaklara ve istikrara sahip olduklarını bilmeye ihtiyaç duyarlar. Çalışanlar özerklik ve anlam isterler, ancak asgari ücret ve kazanç standartları pahasına değil.

  2. Vizyon ve değerler üzerine çalışın. Liderler, kurumun temel değerlerini somutlaştırmalıdır. Çalışanlar bir çelişki görürlerse, verilen sözlerin tutulmadığını hissederler. Vizyonu yaşama geçirmek ve başarıya ilham vermesi için hikayeleri rakamlarla birlikte kullanın.

  3. Kırılgan olun. Profesyonel samimiyet ve duygusal ifade kurallarının seviyeleri kültürlere göre değişir, ancak genel olarak, insanların bu konuda liderlerini rol modeli olarak alabildikleri ve uygulamayı gördüklerinde, kendi kırılganlıklarını kabul etme ve bunları ele alma olasılığı daha yüksektir.

  4. Biraz duygu gösterin. Mesaj, duyguyu önlemek ya da sürekli mutluluğu korumak olmamalıdır. Orta düzeyde bir duygu seviyesi, veri ve mantıkla birleştirildiğinde kişilerin daha iyi sosyal ve finansal kararlar almalarına yardımcı olur.

  5. Hatırlatmalar yerleştirin. Çalışanlar işlerine daldığında, eğitimde ne öğrendiklerini ya da CEO’nun son konferansta söylediği şeyleri hatırlamaları zordur. Posterler, masaüstü nesneleri veya bilgisayarın duvar kağıdı / bildirimleri, ihtiyaç olduğunda derin nefes alıp-verme ve duygu farkındalığı için vücut taraması gibi yeni alışkanlıkları hatırlatmanın yolu olabilir.

  6. Tanımayı içselleştirin. Çalışanların tanınması kültürünüzün bir parçası olduğunda, insanlar başkaları üzerinde nasıl etkileri olduğunun ve birbirlerini nasıl daha fazla taktir edebileceklerinin farkında olurlar. Düzenli olarak durup insanları nasıl kabul ve tasdik edebileceğinizi düşünmek, en basitinden harekete geçmeden önce düşünmenizi sağlar.

  7. Duygu ile teşvik edin. Ekipleri tanımak ve grup teşvikleri sunmak, kişilerin refah, üretkenlik ve sadakatini geliştiren bir şekilde değerli ve şirkete bağlı hissetmelerine yardımcı olur.

  8. Sağlıklı yaşam için yatırım yapın. Fiziksel ve zihinsel sağlık programları ve politikaları duygusal farkındalık ve düzenlemeyi tamamlar. Fitness ödenekleri, ücretsiz kişisel danışma ve sosyal etkinlikler, işte ve evde duygusal baskıları yönetmenize yardımcı olabilir.