“Şaşırtıcı bir mutluluğu keşfetmek için yapmaktan vazgeçmeniz gereken 13 davranışı bulmak için aşağıdaki listeyi okuyun.”

Başarılı İnsanların Terk Ettiği 13 Davranış (şaşırtıcı bir mutluluğu keşfetmek üzere)

Matthew Jones

Amerikan toplumu yozlaşmıştır. ABD kültürü tarafından bize iletilen saplantılı, acımasız çalışmanın değeri zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığımız için zehirlidir. Yalnızca ABD’de, 42.5 milyon yetişkin-her beş kişiden biri- akıl hastalığı ile mücadele ediyor. Yetişkinlerin yarısında kalp hastalığı, kanser veya obezite gibi en az bir kronik sağlık sorunu var. Ve bu zihinsel ve fiziksel sağlık problemlerinin şaşırtıcı bir yanı yok, çünkü ABD’de ortalama bir tam zamanlı çalışan, haftada 40 saat üzerinde çalışıyor – ki bu dünyanın herhangi bir yerindeki orandan daha fazla.

Odağınız, sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek gibi size enerji veren aktivitelerde anlam ve heyecan bulmaktan ziyade, çalışma, üretim, çıktı ve kâr ise mutluluk uzak bir dilek haline gelir. Pahalı kıyafetler, sağlık bölümü gıda ürünleri ve kendi kendine yardım kitapları biçiminde satın almanız gereken başka bir mala dönüştürüldü. Ve bu, arkadaşlarım, gerçek mutluluk değil – sadece bir hamster gibi tekerlekte dönüp durmanızı sağlayan zekice bir hile.

Var olma ve yaşamanın doğal olarak kalplerimizde ortaya çıkarttığı sevinci bulmak için bir adım geriye gitmeliyiz. Her birimiz kendi değerlendirmemizi yapmalı ve hangi davranışların değer kattığını ve hangi eylemlerin bizi sefalete sürüklediğini keşfetmeliyiz.

Şaşırtıcı bir mutluluğu keşfetmek için yapmaktan vazgeçmeniz gereken 13 davranışı bulmak için aşağıdaki listeyi okuyun.

 1. Başkaları ile sevgi dolu ilişkiler kurmak pahasına kariyer hedefleri aramak.

Ölüm yatağınızdayken, yaptığınız işi mi sevdiğiniz insanlarla paylaştığınız anıları mı düşüneceksiniz? Hırsınızın en önemli ilişkilerinizi mahvetmesine izin vermeyin.

 1. Acı veren duygusal yaralardan söz etmekten kaçınmak için dış onay aramak.

Psikolojik yaralarınızı dış onayla maskelemek onları yok etmez; sadece etkilerini arttırır. Tıpkı tahta kurusu istilası altında ahşap bir ev inşa etmek gibi – eviniz ne kadar yüksek olursa olsun, temeli sorunlu ve kararsız kalacaktır.

 1. Kontrolünüz dışındaki küçük şeylere kızmak için değerli zaman ve enerjinizi harcamak.

Trafik, market kasası önündeki kabalıklar, uçuş gecikmeleri – ne olduğu değil sizin nasıl tepki verdiğiniz önemli. Hayat, değiştiremeyeceğiniz şeylere üzülmek için çok kısa.

 1. Kendini gerçek şekilde ifade etmeyi kısıtlayan, yargılanma ve eleştirilme korkusuna izin vermek.

Kendinizi oraya koyun. Bazı nefret e-posaları alabilirsiniz, ancak özgürlük nektarını da tadacaksınız. Gerçekte olduğunuz kişiye doğru çiçek açın ve insanları özgünlüğünüze doğru çekin.

 1. Toplumun sağlıksız ve gerçekçi olmayan vücut imajı sorununun, kendinizi çirkin hissetmenize veya fiziksel görünümünüzden utanmanıza sebep olmasına izin vermek.

Tam da olduğunuz gibi güzelsiniz. Başkalarının kabul etmemesinin tek nedeni, beyinlerinin yıkanması ve kendilerinden memnun olmamalarıdır.

 1. Kendinizi “yapmak”a fazlaca kaptırarak “olmak” hissini unutmak.

Bundan ben de suçluyum. Verimliliğin harika olduğunu kabul etmek önemlidir, ancak kalbinizde mevcut ve köklenmiş olmak sabit çıktıdan daha anlamlıdır.

 1. Uyum sağlamak için spor ya da ünlüler gibi, aslında ilgilenmediğiniz kültürel değerleri benimsemek.

Yüzeysel konuşmalar, insanları zorlu baskın kültürel anlatılardan uzak tutuyor. Herkes gibi olmaya çalışmak yerine bağımsız bir düşünür olun.

 1. Gelecekle ilgili hiçbir zaman gerçekleşmeyebilecek fikirlere fazlasıyla bağlı olmak.

Gelecek planları harikadır, ancak şu an dışındaki hiçbir şey üzerinde kontrolünüz yok. Gelecek senaryolarına fazlaca kapıldığınızda kendinizi geri çekin ve buraya ve şimdiye odaklanın.

 1. İleri hareket etmenizi engelleyecek derecede geçmiş olaylar üzerinde durmak.

Belirli bir noktada, kendi hayat hikayenizin yazarının siz olduğunuzu anlamanız gerekir. Kitabınızın ana karakterinin geçmişi yaşatmasını mı yoksa anı maksimize etmesini mi istiyorsunuz?

 1. Yaşamınızı takdir etmek yerine kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmak.

Sosyal karşılaştırmalar yetersizlik ve kıskançlık duyguları yaratır. Sürekli daha iyi bir şeyler aramak yerine kendinize ve hayatınıza değer vermeye başlayın – aksi takdirde, hayatınızı asla elde edemeyeceğiniz bir şeyleri kovalayarak harcayabilirsiniz.

 1. Kendi kişisel gelişiminize yatırım yapmak yerine eğlenceliyle vakit geçirmek.

Bir adım geri çekilip rahatlamak iyidir. Aynı zamanda bir kişi olarak gelişmeyi sürdürmek üzere hangi alanlara hitap etmeniz gerektiğini keşfetmek için kendinize dönmeye de zaman ayırmanız gerekir.

 1. Toplumun ırkçı, cinsiyet ayrımcı, homofobik, transfobik, yabancı düşmanı, milliyetçi söylem ve baskıcı yasalarını kabul etmek.

Kaynaklara eşit olmayan erişim, özgürlük ve eşitlik sevincini engeller. Marjinal nüfusa orantısız olarak zarar veren politikalara karşı konuşmak için sesini kullan. Sessizlik zulümle ortaklık etmektir.

 1. Ölümden korkmuyormuş gibi yapmak.

Hepimiz ölmekten korkmadığımız iddiasıyla tuhaf şeyler yapıyoruz ve ne yazık ki, bu “YOLO” kabadayılarının çoğu, özünde bir önem taşımayan davranışları benimsiyorlar. Daha anlamlı hayat kararları vermek için, onun inkarından ziyade ölüm korkunuzu kullanın.

Hepsini bir araya getirdiğimizde:

Hiçbir şey garanti değildir. Artık size hizmet etmeyen davranışları ve değerleri bırakın ve daha anlamlı ve tatmin edici bir hayata götüren alışkanlıklar edin. Hepimiz mutlu olmayı hakkediyoruz, ancak bazen onu bulmak için öne çıkmamız gerekiyor.

Orijinal makale: https://www.inc.com/matthew-jones/13-behaviors-all-successful-people-stop-doing-to-discover-astonishing-happiness.html?cid=email