Özellikle yoğun geçen günlerde, enerjimiz düştüğünde, tekrar toparlanmamız gereken zamanlarda ihtiyacımız olan şey duygusal yönetimdir. Bununla ilgili anında uygulayabileceğiniz öneriler için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Öğleden sonra enerji düşüşünü aşmak için kullanılabilecek 6 sıra dışı beyin egzersizi

Öğleden sonraları yaşanan enerji çöküşü doğaldır, ancak birkaç basit egzersiz beyninize yedekleme yapmasını öğretebilir.

Şimdiye kadar, öğleden sonra vücudunuz yavaşlarken, göz kapaklarınızı kapatarak 15-20 dakika dinlenmenin ideal olduğunu öğrenmiş olmalısınız. Ancak, ya iş yerinde bir şekerleme seçeneğiniz yoksa? Bir sonraki en iyi strateji, beyninize “dikkat et!” sinyali gönderecek egzersizler yapmaktır. Bunların zaman alıcı olması gerekmez ve alanınızı karıştıracak herhangi bir ekstra ekipman da gerektirmez.

1- Baskın olmayan elinizi kullanın

Beyin gelişimi son derece bireysel olmasına rağmen, bilim adamları beynin sağ tarafını yaratıcılık, algı ve empati ile ilişkilendirirken solu dil, yargı ve zekayla ilişkilendirir. Bunu akılda tutarak beynin sol tarafı sağ eli kontrol eder ve beynin sağ tarafı solu kontrol eder. Hakim olmayan elinizi kullanarak, normalde kullanmadığınız yarım küreyi harekete geçirmeye zorlarsınız. Bir bükülme için, aynı anda iki elinizi kullanarak çizim yapmayı veya yazmayı deneyin.

Araştırmacılara göre, bu egzersiz, uzun vadede, yarımküreleri bütünleştirerek gelişmiş akıl, yaratıcılık ve hatta açık fikirlilik sağlayabilir.

2- Nesneleri ters çevirin

Beyninizin işi, uzayda nerede olduğunuzu anlamak için, kuvvet gibi görsel ve fiziksel ipuçlarını sürekli olarak yorumlamaktır. Buna, iç algı adı verilir. Resimler veya kitaplar gibi nesneleri ters çevirirseniz, beyniniz neler olduğunu anlamaya çalışırken “uyarı modu”na geçer. Arizona, Tucson’daki Canyon Ranch’in tıbbi direktörü Dr. Stephen Brewer’e göre bu, normalde dikkat etmeyeceğiniz ayrıntıları algılamanıza yardımcı olacaktır.

3- Güzel bir şeylere bakın

Nihayet! İşyerinde sevimli kedi / köpek videolarına ve resimlere bakmak için bir bahane! Japonya’nın Hiroşima Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, sevimli hayvan resimlerine bakmak konsantrasyon gerektiren görevlerde performansı arttırmaktadır. Araştırmacılar, bu sonuçların insanların bebeklerini korumasını sağlayan doğal, evrimsel içgüdüyle bağlantılı olduğu teorisini geliştirdiler. Beyin, küçüklere yönelik potansiyel tehditleri algılamak ve acil gereksinimlerini tespit etmek üzere daha dikkatli hale gelmektedir.

4- Listelerle çalışın (kısıtlarla)

Muhtemelen 100’e kadar saymak için fazla zihinsel enerji gerekmez. Ya geriye doğru saymak? Bunu X saniye içinde yapabilir misiniz? Ya geriye doğru 7şer, 5 er veya 3 er saymaya ne dersiniz? Her harf için bir sözcük bularak tüm alfabeyi tamamlayabilir misiniz? Belirli bir kategoriye karşılık gelen numaralı nesne listesi oluşturmaya ne dersiniz? Tüm bu liste egzersizleri beyninizi aynı anda birden fazla veri türü (ör. dil, renk, şekil) kullanmaya zorlar ve böylece beynin daha fazla bölgesinin birlikte çalışmasını sağlar. Ayrıca sıra dışı uygulama, sıralama veya bilgilerin eşleştirilmesi sırasında, görevdeki yerinizi takip etmek için daha fazla odaklanmanız gerekir.

5- Bir şeyleri olabildiğince hızlı şekilde okuyun

Princeton Üniversitesi psikoloğu Emily Pronin önderliğindeki bir çalışmada, katılımcılar bir dizi ifadeyi farklı hızlarda (normalden iki katı yavaş, normal ve normalin iki katı daha hızlı) okudular. Katılımcılar daha sonra doldurdukları ankette, bazılarının içeriği üzücü ifadeler olsa da, daha enerjik, yaratıcı ve güçlü hissettiklerini bildirmişlerdir. Araştırmacılar, insanların bilişsel işleme hızının, ruh halini etkilemek açısından içerik kadar önemli olduğunu ve düşünce dizilimlerini daha hızlı tamamlamaya çalışmanın duygusal ve fiziksel enerji verdiği sonucuna vardılar.

6 – Hızlı bir müzik koyun

New York Üniversitesi, Roanoke Üniversitesi ve Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, beyin dalgalarının aslında çevrenizdeki müziğin (ve diğer seslerin) temposuyla senkronize olduğunu ortaya koyuyor. Başka bir deyişle, beyninizi daha aktif bir duruma getirmek için müziği kullanabilirsiniz. Bu size tek başına güç verir, ancak isterseniz, belirli enstrümanlara ritim tutarak (her elinizle farklı bir enstrümanı deneyin!), melodi veya şarkı sözleri ile ilgili hissettiklerinizi çizerek veya zamirlerin, renk sözcüklerinin sayısı gibi belirli bilgileri duymaya çalışarak bir adım daha ileri götürebilirsiniz.

Öğleden sonra saat 3 civarında biraz zihinsel bulanıklık hissetmeye başlıyorsanız sizde bir sorun yoktur, ancak bu sisin dışına çıkmanın ve üretkenliğe geri dönmenin birçok da yolu vardır. Bu ipuçlarından sizin işyeriniz için uygun olanını seçin ve kullanın. Ayrıca bunları yürüyüş veya bir arkadaşınızla sohbet etmek gibi diğer uyanık kalma stratejileri ile eşleştirmekten de korkmayın!

Makalenin orijinal metnine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.inc.com/wanda-thibodeaux/6-unconventional-brain-exercises-to-get-you-over-a-mid-afternoon-slump.html