Kabul edelim ki ağzımızdan çıkan sözlerden sorumluyuz. İnsanlar da bizim sözlerimize gösterdikleri tepkilerden yüzde yüz sorumlu olsa da, sözcüklerimizi bilgece seçmek ilişkilerimizi etkileyecektir. Yani aslında herşey konuşanla başlar. Öyleyse, aynı zamanda tutarlı bir dürüstlük sergileyerek ne söyleyebilirsin ki insanlar saygı duysun ve “ işte bu benim güvenebileceğim bir kişi” desin.

Şu ifadelerle başlayabilirsin:

“Sence nasıl gitti?”

Tüm önemli ve etkili mentor/koçların kullandığı bir soru. Bununla savunmacılığı önlemek için yargılayıcılıktan kaçınır ve karşınızdakinin kendi başarısını kendi standartlarına göre değerlendirmesine izin verirsiniz. Bu, diğer kişiyi rahatlatır ve görevin, sunumun, performansın veya toplantının ne kadar başarılı olduğuna ve soru ile ilişkili ne konuşmak istediğine karar vermekte özgür bırakır.

“ Benim hatamdı”

Egonuzu bir kenara bırakın, zira insan olduğunu ve hata yapabileceğini itiraf etmek aslında güven sağlar. “ Güven unsuru: Yüksek Performanslı Şirketler Yaratmak” isimli kitabın yazarı Dr. Paul Zak der ki, “Kusurlu insanlar bizim için daha çekicidir. Onları fazla kusursuz görünen kişilerden daha fazla severiz.”

“ Bana yardımcı olabilir misin?”

Bu özellikle bir hatayı, eksikliği veya bir işi büyük batırdığınızı itiraf ettikten sonra kullanabileceğiniz düşünceli bir ifadedir. Yardım istemek samimiyetinizi arttırır ve alçakgönüllü haliniz size diğeri karşısında daha güvenilir kılar.

“ Bu konuda tavsiyeni alabilir miyim?” 

Tavsiye isteyen insanların daha yetkin olarak algılandığı ile ilgili bir çalışmanın yazarı Dr Wood Brooks şöyle demektedir: “ Araştırmamızda, insanların yetersiz görünmekten korktukları için tavsiye istemediklerini tespit ettik. Ancak bu yanlış bir korkudur. Gerçekte, insanlar tavsiyelerini isteyen kişileri istemeyenlerden daha yetkin görmektedirler.” 

“ Fikrine güveniyorum.”

Güven iki şeritli bir yoldur. Bunu diğerlerine bir hediye olarak sunmakla, yardım ve güvenin size geri dönüşünü arttırsınız. Bu işyerlerine açık bir rekabet avantajı sağlar ve ekipleri birlikte mükemmel, uyumlu işler çıkarmak üzere bir araya getirir. Well Said şirketinin kurucusu ve “Well Said! Sonuç Yaratan Sunumlar ve Konuşmalar” isimli kitabım yazarı Darlene Price der ki: “ Kendin Yap! tavrını bırakın; işyerinde diğerlerine güvenmenin yollarını bulun. Diğerlerinin katkılarına değer verdiğinizi, düşüncelerini kutladığınızı ve güveninizi kazanmaları için onlara fırsat verdiğinizi gösterin.”

“ Bunu sensiz başaramazdım.”

Bu “teşekkür ederim” demenin muhtemelen en yüce yoludur. Daha yukarı ve ileriye gitmekte, hele de bu senin yararına bir durum ise, bir başkasının çabalarını kabul etmek ve o kişiye hakettiği itibarı vermek! Kültürel bir davranış kalıbı olarak uygulandığında, bu basit teşvik hareketi, tüm kuruma yayılacak güven dalgalarının yaratılması için zihinsel bir güç oluşturmaktadır.

“ Bunun sana tam olarak faydası …”

İnsanlar nerede durduklarını bilmek, güvende hissetmek ve sizin (özellikle yöneticisinin) onlar için önemli olanı unutmadığınızı bilmek isterler. Eğer bir fikri satmaya, insanları zorlu bir vizyona inandırmaya veya bir proje için para toplamaya çalışıyorsanız dinleyicilerinizle bu konunun kısa ve uzun dönemli faydalarını açıkça konuşmalısınız.

“ Kulaklarımı açtım seni dinliyorum! “

Bu ifade dinleyiciye, diyaloğa açık olduğunuz ve ne söylendiği ile samimi şekilde ilgilendiğiniz konusunda bir mesaj gönderecektir. Ancak beden dilinin de mesajla uyumlu olduğundan ve dikkatinizi diğer kişiye tam ve eksiksiz şekilde verdiğinizi gösterdiğinden emin olun.

“Sana nasıl yardımcı olabilirim?”

Bu ifade, son teslim tarihleri geçtiğinde, stres tepe yapmışken ve umutsuzluk her yanı kaplamışken dağları yerinden oynatabilir. Bu soru ile aksiyon gösteren “hizmetli liderler” çalışanlarına samimi şekilde yardımcı olup arkalarını kollarken bir dalga etkisi yaratabilirler

“Daha farklı nasıl yapabilirim?”

Gelişmeye odaklı çalışanlar yeni şeyler öğrenirken bu ifadeyi sıkça kullanmalılar. Bu, yöneticilerine önerilere açık ve gelişimlerini hızlandıracak başka bakış açılarından bakmaya istekli olduklarını gösterir. Yönetici olarak da, çalışanlarına kendi fikirlerini açıklama özgürlüğü ve değer katan görüşleri takdir etme davranışını ifade etmektedir. Belki de yönetici olarak siz çalışanın farklı bakış açısından fayda sağlayan kişi olabilirsiniz.

Orijinal makale: http://www.inc.com/marcel-schwantes/10-magic-phrases-you-need-to-say-often-to-increase-trust.html