Karuna Pandit

Bhagavad Gita[1]‘nın ikinci bölümünün sonlarına doğru Krishna, “O ‘Arjuna, dünya zihne beş duyu organı ile girer ve çalkantılı duyular, onları kontrol etmeye çalışsa bile, bilge bir kişinin aklını şiddetli bir şekilde alıp götürebilir” der.

Krişna daha sonra, duyuları ve zihni disiplinli olan bir kişiye övgüde bulunur. Der ki: “Öz disiplini olan bir kişi, duyu nesneleri arasında yaşayabilir, aralarında hareket edebilir, ancak o çekilme ve itilmekten arınmıştır. Huzura kavuşur ve bu huzur içinde, tüm acılar yok edilmiştir. Huzurlu akıl kısa sürede istikrarlı olur. ”

Hepimiz zehirli duyguların fiziksel sağlığımızı sigara içmek kadar risk altına soktuğunu biliyoruz. İşler yolunda gitmediğinde ne sıklıkta öfkeli veya sıkıntılı oluyoruz? Ne kadar yoğun tepki veriyoruz? İyileşmemiz ne kadar sürüyor?

Bunlar, duygusal zekamızı değerlendirmek için kendimize sorabileceğimiz sorulardan bazıları. Bu sorulara verilen cevaplardaki değişiklikler, duygusal özgürlüğe doğru ilerlememizi ölçmek için parametreler olarak kullanılabilir.

Öyleyse, duygusal yaşamımızda ustalaşmak için ne yapabiliriz?

Duygusal gasp (duyguları zihni tamamen ele geçirdiği ve rasyonel aklın durduğu durum) muhtemelen iki dinamiği içerir, ilk olarak amigdala’nın tetiklenmesi ve ikincisi amigdala ve limbic beynin diğer parçalarından gelen sıkıntı verici sinyalleri sönümleyen prefrontal korteksi harekete geçirme başarısızlığı.

Bir başka ilginç bulgu da, pozitif ve negatif duyguları düzenlemede prefrontal korteksin rolü olmuştur. Frontal lob yaralanmasına sahip olan hastaların ruh hallerini inceleyen nöropsikologlar, sol prefrontal lobun görevlerinden birinin, hoş olmayan duyguları düzenleyen bir nöral termostat olarak hareket etmek olduğunu belirlediler. Sağ prefrontal lob, korku, endişe, depresyon ve saldırganlık gibi olumsuz duyguların yeridir.

Bir grupta, lezyonların sol prefrontal kortekste olduğu inme hastaları, yıkıcı endişe ve korku endişe duygularına eğilimliydiler. Oysa sağ prefrontal kortekste lezyonları olan hastalar orantısız şekilde neşeliydi. Beynimizde sıkıntı verici duygular için “kapatma” düğmesi vardır ve bunun sol prefrontal lobda olduğu görülmektedir. Prefrontal korteksin sol lobunda daha yüksek aktivite, pozitif eğilimlere, prefrontal korteksin sağ lobunda daha yüksek aktivite ise, negatif eğilimlere karşılık gelir.

Prefrontal kortekste sol lobda artan aktivitenin pozitif hisleri arttırdığı ve prefrontal kortekste sağ lobda azalan aktivitenin negatif duyguları azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, içsel duygusal yaşamımızın daha fazla farkında olmak, olumsuz duyguların daha başlangıçta farkında olmamıza ve böylece olumsuz alışkanlık örüntülerini kesmek için harekete geçerek onlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmamıza yardımcı olur.

Yoga ve meditasyon disiplini, dikkati arttırmaya, diğer yönetici işlevleri ve prefrontal korteksin sol ve sağ loblarındaki aktiviteyi dengelemeye yardımcı olan bazı basit nefes teknikleri (pranayama) önermektedir. İlk teknik, gelen ve giden nefese dikkat çekmeyi içeren “Nefes Farkındalığı Meditasyonu” dır. Bu solunum tekniği iki yönlü bir faydaya sahiptir.

İlk olarak, dikkati artırır ve ikincisi, sol prefrontal kortekste aktiviteyi arttırır. Sadece altı haftalık, günde 20 dakika nefes farkındalığı meditasyonu uygulamasının prefrontal kortekste aktiviteyi artırdığı gösterilmiştir, bu da artan dikkat, dürtüselliğin azalması ve beynin yönetici işlevlerindeki genel iyileşmeye karşılık gelir.

Richard Davidson uzun zamandır meditasyon yapan Budist rahipler hakkında ilginç bir araştırma yaptı. Meditasyon yapanlarda, meditasyon yapmayanlara göre, özellikle beynin olumlu duygulardan sorumlu olan sol prefrontal kortekste beynin daha büyük alanlarının aktif olduğunu, ve sağ prefrontal kortekste aktivitenin azaldığını bulmuştur. Sol prefrontal kortekste aktiviteyi artıran ve iki yarıküreyi dengelemeye yardımcı olan bir başka teknik, “alternatif burun deliği solunumu”[2]dur. Sağ burun deliğinden nefes aldığımızda, bu sol yarıküredeki aktiviteyi artırır ve bunun tersi de geçerlidir. Bu, beynin iki yarıküredeki aktivitesini dengelemeye yardımcı olur. Bu teknikleri kendi evimizin rahatlığında kolaylıkla test edebiliriz.

Karuna Pandit Tri-State Hindu Derneği ile birlikte çalışmaktadır.

Orijinal makale: https://www.courierpress.com/story/life/columnists/2017/12/16/faith-matters-emotional-thermometer-vs-emotional-thermostat/955570001/

[1] Bhagavad Gita, kutsal bir Hindu metni, edebiyat tarihi ve felsefedeki en önemli metinlerden biri kabul edilir.

[2] Çevirmenin notu: Altenatif burun deliği solunumu (alternate nostril breathing) ile ilgili internette bilgi ve örnek uygulama videoları bulunabilir.