bcc-ekim2016Finansal baskının arttığı ve sürekli değişimin yeni belirlilik olduğu “ daha azla daha çok şey yapma” günümüz dünyasında, düşük duygusal zekanın çalışanlar arasında artması sürpriz olmayabilir. Genos International her yıl binlerce kişinin duygusal zeka ölçümlemesini yapıyor. Daha da spesifik olarak, insanların ne sıklıkla duygusal olarak zeki işyeri davranışları sergilediğini ölçümlüyoruz. Ölçümleme verileri ve uygulamalı çalışmalardan çıkan bulgularımız, düşük duygusal zeka sergileyen insanların sayısında ciddi şekilde artış olduğunu göstermektedir.

Organizasyonlar üzerine yıllardır yapılmakta olan araştırmalar gösterdi ki, uzun çalışma saatleri, sürekli değişim ve belirsizlik, stres seviyesi ve gün içinde deneyimlenen negatif duygularda artış sonucunu yaratmıştır. Bu da, düşünce şeklimizin daralmasına, bakış açımızın kısıtlanmasına ve daha fazla tepkisel davranışlar göstermemize yol açar. Tepkilerimizde daha kolaylıkla savunmacı veya saldırgan, daha problem odaklı ve büyük resmi unutmaya daha eğilimli oluruz. İlişkileri koruyan ve bizi diğerleri ile bağlantıda tutan önemli sosyal etkileşimler bir kenara bırakılır ve bu etkileşimlerin ne kadar önemli olduğu kolaylıkla unutulur. Bunların olduğuna hep şahit olurken bize de olduğunu düşünmek istemeyiz. Ancak muhtemelen olmaktadır ve uzun vadede sağlık ve esenliğimizi tehdit etmektedir.

O zaman bugünün tipik işyerinde nasıl hayatta kalır ve duygusal zekanızı arttırabilirsiniz? Aşağıda duygusal zekası yüksek insanların sıklıkla uyguladığı bazı teknikleri sıraladık.

Daha fazla uyu, sağlıklı beslen ve egzersiz yap

Daha fazla işimiz olduğunda, stres ve baskının etkilerini daha da arttıracak şekilde kendimiz ile ilgilenmek için daha az zaman ayırırız. Sizi bilmem ama ben işimin ağır olduğu dönemlerde gece geç yatmaya ve daha fazla pizza ve cips ile beslenmeye eğilimli oluyorum. Diyet, egzersiz ve uykunun ruh sağlığımız, verimliliğimiz ve genel sağlığımız ile ilişkisi üzerine kanıtlar her geçen gün artmaktadır. Bu, duygusal dayanıklılığımız ve duygusal zekamızı korumak için kullanabileceğimiz en aşikar ancak aynı derecede ihmal edilen bir startejidir.

Farkındalık için meditasyon uygulamasını alışkanlık edin

Farkındalık kişinin bilinçli, kabullenici ve yargısız şekilde odağını şu andaki duygu düşünce ve hissiyatlara yönlendirmesidir. Meditasyon uygulamaları ile öğrenilebilen bir beceridir ve faydaları artık kanıtlanabilir hale gelmiştir. Ben bunu zihnin sabit kalma ve dinlenme uygulaması olarak düşünmeyi seviyorum, ki bizim ‘azla çok yapma’ dünyamızda kesinlikle ihtiyacımız olandır. Araştırmalar sadece 8 haftalık uygulama sonrasında beyin fonksiyonlarında ve bağışıklık sisteminde pozitif değişiklikler olduğunu göstermiştir. Günde 10, 20, 30 dakikalık beyin dinlenmeleri işinize yarayabilir.

Duygusal farkındalığını arttır

Çoğu zaman nasıl hissettiğimizin farkında değiliz. Aslında, araştırma gösterdi ki %85 zamanda nasıl hissettiğimizin farkında değiliz. Ancak bu, duyguların düşünce, karar ve davranışlarımızı ince ama derinden etkilemediği anlamına gelmemektedir. Duyguların daha fazla farkında olmanın bir yolu, her günün sonunda yaşadığınız duyguları gözden geçirmek için 60 saniye ayırmaktır. Bir duygu sözcükleri listesi (ki google araması ile kolayca bulunabilir) bu egzersiz için yardımcı olabilir. Duyguları bir kağıda yazın ve yaşadığınız kaç tane negatif ve pozitif duygu hatırladığınızı tesbit etmeye çalışın. Farkındalık aksiyon almak için ilk adımdır. Eğer sürekli olarak pozitiften çok negatif duygu yaşadığınızı fark ederseniz, düşük duygusal zeka göstermekte olduğunuzu anlayabilirsiniz. Deneyimlediğiniz pozitif duyguların sayısını arttırmak için bu makalede bahsedilen diğer aksiyonları almayı düşünün.

Çevreyi ve kalıpları değiştir

Genel istek ve odaklanma halimizin öğleden sonra düşmesini önlemek için öğle arasında yürüyüş yapın. Scandinavian Journal of Medicine and Science’ın Ocak 2015 sayısında yayınlanan bir makalede, hafif öğle yemeği yürüyüşlerinin dahi kişilerin ruh halleri ve işteki stresle başa çıkma yetkinlikleri üzerinde pozitif etkisi olduğu anlatılmıştır. Optimal sonuç için yürüyüş bir farkındalık meditasyonu ile birleştirilebilir. Aynı şekilde, kalıpları değiştirmek de ruh halini ve verimliliği yükseltmeye yardımcı olabilir. Daha once denemediyseniz, telefon aramaları ve emaillere ayırdığınız süreyi kıstlamak iyi bir başlangıç olabilir. Eve döndükten sonra 3 saat boyunca telefonumu “uçuş modun”nda tutmanın çocuklarıma odaklanmak ve kaliteli zaman geçirmek için çok faydalı olduğunu keşfettim. Benzer şekilde, emaillere cevap vermeyi iş günümün son saatine koymak da daha verimli ve daha az stresli olmamı sağladı.

Kafeini sınırlandır

Kafein, “savaş veya kaç” tepkisine sebep olduğu bilinen adrenalin salgısını tetiklemektedir. Beyninizi ve zihninizi stresli ve uyarılmış halde tutarak, duygusal zeka içermeyen şekilde davranma ihtimalinizi arttırır. Diğer stres faktörleri ile birleştiğinde sonuç bizi sınıra itebilir.

Fikir alışverişi yapacak bir iş arkadaşı veya bir akran bul

“Paylaşılan problem aşılmış problemdir” sözünün aslında bilimsel bir temeli vardır. Başkaları ile nasıl hissettiğimiz hakkında konuşmak düşünceye dayalı bir aktivitedir ve beynin prefrontal korteks bölümünü harekete geçirerek negatif duyguların etkisini azaltır. Bu açılma fırsatı bize yeni bakış açıları ve konular hakkında farklı duygular sağlayabilir. Dahası, çoğunlukla başkaları bir durum ile ilgili bizim duygularımıza sahip olmadıkları için, bizim göremediğimiz çözümleri görebilir. Bu stratejiden en iyi sonucu almanın püf noktası bunu düzenli olarak ve sıkça yapmaktır. Empati yeteneği gelişmiş ancak dünyayı sizden tamamen farklı şekilde görebilen birini seçin. Bu kişi muhtemelen size üzerinde düşünmeniz ve faydalanmanız için diğer bakış açılarını gösterecektir. 

Kişisel hedefler belirle

Hedefler belirlemek ve onları başarmak için aksiyonlar uygulamanın pek çok faydası vardır. Anlamlı şeyler başarmak pozitif duygular yaratarak odağımızı netleştirir, zamanımızı iyi değerlendirmemize yardım eder, karar verme hızmızı arttırır ve başkaları ile neye ihtiyaç duyduğumuz ve ne istediğimiz hakkında iletişim kurmamızı kolaylaştırır. Bu konularda iyileşme, sonuç olarak daha fazla duygusal zeka göstermemizi ve yaşantımızda daha dengeli olmamızı sağlayacaktır.

Özetle, yukarıda anlatılan teknikleri uygulaması o kadar da zor değildir ancak disiplin gerektirir. İnce faydalar genellikle anında hissedilir ve uzun dönemde daha pozitif, üretken ve daha iyi bir iş arkadaşı olursunuz. Beyin esnekliği sayesinde, siz yeni davranışlar deneyimledikçe yeniden şekillenir ve değişir. Bu teknikler genel olarak duygusal zekanızı ve özellikle de içinizdeki duyguları etkin şekilde yönetme becerinizi geliştirecektir.

Bu makale Genos International Duygusal Zeka Modelinin yaratıcısı Dr Ben Palmer tarafından kaleme alınmış ve modelin Türkiye hakları sahibi bcc Turkey tarafından Türkçeleştirilmiştir.