Global GRIT Enstitüsü kurucusu ve bir Duygusal Zekasavunucusu olan Neeta Bushan, Businessworld’de yayınlanan bir makalesindeDuygusal Zeka’nın iş yaşamındaki önemine vurgu yapmakta ve duygusal zekayetkinliklerini içselleştirerek nasıl daha iyi iş ilişkileri ve muhtemelmüşteriler elde edilebileceğini basit bir dille anlatmaktadır.

Diğerlerinin, onları ilgilendiren bilgileri dinleme, organize etme veiletişim kurma yollarını tam olarak anladığınızda, onlarla gelecekte nasılverimli konuşmalar gerçekleştireceğinize dair ince ipuçları edinebilirsiniz.

Herkese anında ulaşabileceğiniz bir dünyada yaşıyoruz ve yeni müşteri ilişkileri kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Ancak, bu artan müşteri bağlantıları iş ve kişisel yaşam arasındaki çizginin bulanıklaşmasını getirmekte, bu müşteri ilişkilerini inşa etmek ve sürdürmek uzun vadede sorunlu görünmektedir.

Bununla birlikte, duygusal zekâ kullanarak, tüm müşterilerle genel olarak daha iyi ilişkiler sağlayabilir, duyguların aslında nasıl bizim avantajımıza çalışabileceğini gösterebiliriz. İşte tüm girişimcilerin başlangıç olarak kullanabileceği birkaç ipucu:

1. Kendi Duygularınızı Farkedin

Birçoğumuz müşterilerimizin duygularını anlamak için çok zaman harcıyoruz ama nadiren bu tür ilişkilerde kendi duygularımızı dikkate alıyoruz.

Başkalarıyla eşit düzeyde etkili bir şekilde iletişim kurabilmek, ancak kendimizi gerçekten anladığımızda mümkündür. İlişkiler iki yönlü bir süreçtir, bu nedenle her iki tarafa da uyum ve özveri gerektirir.

Belirli duyguları nasıl sergilediğimizi anlayarak, her bir gün ilişkilerimize yaklaşım şeklimizi değiştirebiliriz. Hiçbirimiz 7/24 cesur bir tavır takınamayız, bu yüzden kendinize izin verin ve belki o gün diğerleri ile konuşurken daha farkında ve odaklı olursunuz.

2. Empati Zayıflık Değil, Bir Beceridir

Bir zamanlar işyerinde uygunsuz olduğu düşünülürdü, günümüzde ise insanlar, şirketler veya bireylerle ilgilenirken şefkat ve anlayış içeren tavırlar görmek istiyorlar.

Mesleki ve özellikle de potansiyel müşterilerinizle ilişkilerinizde empati göstermeniz, diğerlerini dinleme ve teşvik etme gibi temel becerileri kullanmaya çalışmanıza yol verir.

Bu kişilik özelliği doğal olarak ortaya çıkmasa bile, zamanla kendinizi çevrenizdekilere daha empatik hale getirmek için eğitebilirseniz, daha iyi iş ilişkileri ve güveni teşvik edersiniz.

3. Kırılganlığı Avantajınıza Kullanın

İnsanların, zayıf yönleri olduğunu kabul eden bir kişi ile bağlantı kurma ve ona saygı gösterme olasılığı daha yüksektir. Psikolojik olarak, eğer birileri sizin iyi durumda olduğunuzu görüyor, ancak bu noktaya gelene kadar karşılaştığınız zorlukları da biliyorsa, bu yolculuktan dolayı size saygı duyma olasılığı o kadar yüksektir.

Empatinin bir zamanlar yadırgandığı gibi, kusurlarımızı göstermenin bir zayıflık olduğu düşüncesiyle kırılganlık da bir zamanlar yadırganırdı. Şimdilerde, bu tür başarısızlıkların tartışılması, eşit temelli ilişkiler kurmak isteyenleri bir araya getirmektedir.

Bu, sürekli başarısız olduğunuzu kabul etmekle ilgili değildir, bunun yerine açık ve sonucunda güvenilir olduğunuzu vurgulayarak benzer deneyimlerden geçenlerin size daha fazla güvenle yaklaşmasını sağlayacaktır.

4. Uzun Vadeli İhtimaller için Cömertçe Verici Olun

Sürekli olarak alan dünyada, veren kişi olmak, ilk izlenimlerin en muhteşemini yaratabilir! Gelecek getirisine önem veren tarzda, karşılığında hiçbir şey talep etmeksizin tavsiyeler ve öneriler sunabileceğiniz örneklere bakın.

Bu, yalnızca diğerleriyle daha güçlü bağlar kurmaya duygusal olarak daha bağlı hissetmenize olanak vermekle kalmaz, aynı zamanda, bağ kurmaya çalıştığınız kişilerle de anında kaliteli ilk izlenimler yaratır.

Üstelik, eğer insanlar geleceğe yatırım olarak verici davrandığınız bir zamanı hala hatırlayabiliyorlarsa, bir gün, muhtemelen en beklemediğiniz zamanda, bu iyiliğe geri dönme olasılıkları yüksektir!

5. Diğerleri İçin Bir Anlayış Geliştirin

Hiçbirimiz için bir kitabı kapağı ile değerlendirmek doğru olmamakla birlikte, bağlantı kurmaya çalıştığınız kişiyi anlamak söz konusu olduğunda, daha derin bir tanlayış edinmek için bir tür karakterizasyon içgüdüsü geliştirmek faydalı olacaktır.

Diğerlerinin onları ilgilendiren bilgileri dinleme, organize etme ve iletişim kurma yolunu tam olarak anladığınızda, gelecekte onlarla nasıl verimli konuşmalar gerçekleştirebileceğinize dair ince işaretler edinebilirsiniz.

Bu anlayış, yaşanıp geçmekte olan bir an ile uzun süreli bir mesleki ilişki ve hatta gelecekteki bir müşteri arasındaki farkı yaratabilir.

http://www.businessworld.in/article/5-Ways-Employing-Emotional-Intelligence-Can-Land-You-New-Clients/04-08-2018-156616/