Bu makale, bu konu ile ilgili hemen atabileceğiniz adımlardan söz etmektedir. Bunlar, bireysel ve kurumsal gelişim için duygusal zekayı desteklemek ve geliştirmek üzere kullanılabilecek, herkesin elinde olan günlük olanaklardır.

CEO veya stajyer olsun, herkes günlük işleri sırasında, başkalarını daha iyi yönetmek, etkilemek ve ilişki kurabilmek için duygusal zekasını geliştirebilir. Ayrıca bu yaklaşım, duygusal zekanın geliştirilmesinde standart eğitim oturumlarından çok daha önemli rol oynar.

Otantik Lider Olmak İçin:

 1. Gerçek sorular sorun. “Nasılsın?” sorusu Amerikalıların (muhtemelen Türklerin de[1]) çoğundan dürüst bir cevap alamaz. Örneğin, endişeleri olup olmadığını doğrudan sorun ve bunu içtenlikle yapın.

 2. Nedenini öğrenin. Ekip içinde, insanların ne hissettiklerini ve bunların nedenlerini tartışın. Bu uygulama ekibinizin birbirleriyle, müşterileriyle ve diğer paydaşlarla daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.

 3. Mesleki gölge çalışmasını deneyin. Birisi empati kurmakta özellikle zorluk yaşıyorsa, farklı bakış açılarını ilk elden görebilmesi için işyerinde geçici görev rotasyonları ile işbaşı eğitimleri uygulayın.

 4. Merhamet gösterin. Ekibinize, insanlara nasıl değer verileceğini ve çoğunluğun iyiliği için en iyi kararları nasıl vereceklerini gösterin. Onların sadece kendilerine en çok benzeyen insanlara değer vermekten kaçınmalarını sağlayın, çünkü bu yardım etmek yerine önyargıya sebep olarak beraberinde acı çekmeyi getirir.

 5. Pre mortem tekniğini kullanın. Bir projeye başlamadan önce, ekip üyelerinden muhtemel başarısızlık nedenlerini listelemelerini isteyin. Bu, insanların eleştirel düşünmelerine ve alternatifleri daha az duygusal dirençle düşünmelerine yardımcı olur.

 6. Sakinleşmeleri normalleştirin. Herhangi bir duygusal durum için, ekibinizin tepki vermeden önce en az 20 dakika zaman ayırması konusunda ısrar edin. İnsanların savaş veya kaç tepkisinin ardından net olarak düşünmeden önce bu kadar süreye ihtiyacı vardır. Daha büyük kararlar vermek için ise birkaç gün vermek, onlara konuyu farklı duygusal durumlardan düşünme olanağı sağlar.

 7. Sakinleşmeleri yapılandırın. Uygun olduğunuzda, takımınızın sakinleşmesine ve kararlar üzerinde düşünmesine yardımcı olmak için yapılandırılmış süreçler oluşturun.

 8. Değişim isteğini geliştirin. Duygusal zeka, dışsal teşviklerle veya cezalandırmalarla motive olamayacak kadar karmaşıktır. Richard Boyatzis’in İstemli Değişim Teorisi, daha etkili bir koçluk yaklaşımını çerçevelemektedir:

Kişisel değerleri ve zorlayıcı bir kişisel vizyonu keşfetmeye yardımcı olun:

 1. Hayatlarında önemli olan nedir?

 2. İş yerinde onlar için önemli olan nedir?

 3. Geleceğe dair hayalleri nedir?

Mevcut davranışı geleceğe bağlamaya yardımcı olun:

 1. Diğerleri etkileşimleri nasıl yaşarlar?

 2. Duygusal zekalarını nasıl gözlemliyorsunuz?

 3. Vizyonlarını gerçekleştirmek için nasıl beceriler geliştirebilirler?

Siz, ancak kendiniz olarak ilişiklerinizde var olduğunuzda güven ortamı yaratabilirsiniz. Liderlik sizin ne kadar sevildiğinizle ilgili değil, ne kadar takip edildiğinizle ilgilidir. Takip edilen liderlerin en önemli özelliği güvenilir olmalarıdır.

Original makale:

http://www.business2community.com/human-resources/30-emotional-intelligence-training-opportunities-hidden-workday-01836172#alLbyPI0BEivQgjv.03