Çoğumuzun yıl boyu dört gözle beklediği yılın o mevsimi, yani tatil zamanı geldi. Bu bizim için, rahatlamak, yenilenmek, gevşemek ve eğlenmek üzere işyerindeki stres faktörlerinden uzaklaşma zamanıdır. Bu zaman içinde çalışmayı uzaktan da olsa hatırlatan herhangi bir şey yapma fikri pek çekici görünmüyor olabilir.

Ancak, konu kişisel gelişimimiz olduğunda, tatil zamanı ölü zamanlar olmak zorunda değildir. İyi haber, dinlenirken, eğlenirken ve stres faktörlerinden uzaklaşırken yeteneklerimizi arttırabiliriz. Bunu tatil modumuza uyum sağlayacak şekilde yapabiliriz. Dünya Ekonomik Forumuna göre, duygusal zeka 2020 yılına kadar en önemli İş Becerilerinden biri olacak. Duygusal zekamızı yükseltmek, tatil sırasında eğlenceli bir şekilde ve kolayca yapabileceğimiz bir şey olabilir.

İşte bunu yapmanın 5 yolu:

Kişisel farkındalığı arttırma

Tatil sırasında yavaşlama eğiliminde oluruz, gevşer ve aklımızın gündelik hayatın baskılarından uzaklaşmasına izin veririz. Ya da en azından, tatilin amacı ile ilgili bize söylenen, umut ettiğimiz ve niyet ettiğimiz budur. Öz farkındalık duygusal zekanın temelini oluşturduğundan, kendimiz hakkında günlük hayatımızda görmediğimiz şeyleri fark edebiliriz. Ne tür insanlar bizi rahatsız ediyor? Ne tür insanlara doğru çekiliyoruz? Bu insanların bize hatırlattığı şey nedir? Gevşemiş halde olmak, içsel yansıtma yapmak için mükemmel bir zamandır.

Empatiyi arttırma

Tatil, insanları izlemek için harika bir zamandır. Bunu, arkadaşlarımızla ve ailemizle birlikte insanlar hakkında bir şeyler fark edip, bunlar üzerine tartışmalar yapma oyunu haline getirebiliriz. İnsanlara, yüz ifadelerine, duruşlarına, giysilerine ve yürüme biçimlerine dikkat edin. Tüm bunlar onların yaşamlarına dair ipuçları toplamak için harika yollar olabilir. Bu yöntem, bir sinemaya, restorana veya canlı performansa gidildiğinde de kullanılabilir. Ayrıca bu, birlikte tatile gittiğimiz yakınlarımızla iletişim kurmanın da harika bir yoludur. Bu sadece empatimizi arttırmakla kalmayacak, aynı zamanda tatil deneyimimize derinlik ve anlam katacaktır.

Girişkenliği Arttırma

Birçok kişi ne istediğini ifade etme konusunda sıkıntı yaşıyor ve bu nedenle hayattan daha fazlasını alma şansını kaçırıyor. Oysa istediğimizde olabilecek en kötü şey bir hayır cevabı almaktır, ki bu durumda da öncesine göre daha kötü durumda olmayız. Bununla birlikte, bir evet cevabı da alabiliriz. Tatil zamanı, “sorma kaslarımızı” esneterek pratik yapmak için harika bir zamandır. Konaklama için otelimize giriş yaparken, bir yükseltme isteyebiliriz. Restoranda yemekle ilgili bir sorun varsa, hizmet sunan kişilere söyleyebiliriz. Tatilde iletişimde olduğumuz insanları genellikle tekrar görmeyeceğimiz için, istediğimiz şeyi ifade etme uygulaması yapmak daha kolay olabilir. Konfor alanımızdan çıkıp normalde istemediğimiz şeyleri sormak, bunu bir dahaki sefere tekrar yapmayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca bize bir tatmin duygusu sağlayacak ve öz güvenimizi arttıracaktır.

Hedef Belirleme ve Görselleştirme

Tatiller önceki hedefleri tekrar gözden geçirmek ve yenilerini belirlemek için mükemmel zamanlardır. Günlük rutinin ötesinde, hayatta nerede olduğumuzu ve nerede olmak istediğimizi düşünmemize fırsat verir. Sadece günlük işlerden uzak olmak bile, yeniden odaklanmak ve hayatımızın envanterini yapmak için harika bir fırsat sağlar. Tatilin getirdiği motivasyon ve yeni deneyimler, bizi normal konfor alanımızdan çıkarır ve yeni düşünceler ve yaratıcı fikirler için esinleri harekete geçirir. Ben şahsen dağlarda veya okyanus kıyısında tatil yaparken daha yaratıcı ve duyarlı olma eğilimindeyimdir. Size de aynı etkiyi yapan özel bir yer var mı? Tatil sonrasında tatmin edici olmayan bir işe / kariyere geri dönüyorsanız, bu size daha tatmin edici bir iş için hayatınızda gerekli değişiklikleri yapmaya yönelik ilk adımları sağlayabilir. Uzaklaşmak ve içsel yansıtma yapmak birçok insanın tatilden hayat değiştiren fikirlerle geri dönmesini sağlamıştır.

Stres Toleransını Arttırma

Kendimize günlük olarak sakin ve durgun kalmaya, meditasyon yapmaya niyet ettiğimizi söylesek de, hayat araya girer ve daha önemli gibi görünen başka günlük işler ortaya çıkar. Tatiller bize kendimiz için yapmamız gereken ancak vakit ayıramadığımız şeylere dönme fırsatı verir. Ayrıca yeni şeyler deneyebilir ve kendimizi esnetebiliriz. Değerli ve rahatlatıcı fikirler bulabilir ve eve döndüğümüzde bunları günlük hayatımıza dahil etmeye karar verebiliriz. Çalışmayı isteyebileceğimiz yeni bir kariyer veya iş gibi yeni alanlar bile keşfedebiliriz.

Original makale:
http://www.business2community.com/leadership/5-ways-boost-emotional-intelligence-vacation-01873235#vj3DmzcsKcOcfopd.99