“Akıllı makineler çağında, kişiyi akıllı yapan şey hakkındaki eski tanımımız mantıklı değil. Yeni akıllılık, ne veya nasıl bildiğiniz tarafından değil, ancak düşünme, dinleme, ilişki kurma, iş birliği yapma ve öğrenme kalitesi tarafından belirlenecektir. Yeni zeka, kritik düşünme ve takım işbirliğinin iki büyük engelleyicisini aşmaya çalışmak ile ilgili olacak: egomuz ve korkularımız.”

Andrew Ng, Yapay Zekayı (Yapay Zeka) elektriğe benzetti; bizim için Yapay Zekanın atalarımız için elektriğin olduğu kadar dönüştürücü olacağı anlamında. Yapay Zeka’nın çoğumuz için olacağı gibi, elektriğin de onlar için gizemli, korkutucu ve şok edici olduğunu ancak tahmin edebilirim. Güvenilir bilim insanları ve araştırma firmaları, Birleşik Devletlerde hizmet sektörünün ve profesyonel işlerin olası otomasyonun, bugüne kadar gerçekleşen tüm üretim işlerinin otomasyonunun 10 katından fazla olacağını öngörüyorlar. Bu olasılık akıl karıştırıcı.

Peki, yeni iş dünyasına hazırlanmak için ne yapabiliriz? Yapay Zeka herhangi bir insandan çok daha zorlu bir rakip olacağından, güncel kalmak için çılgınca bir yarış içinde olacağız. Bu, bilişsel ve duygusal becerilerimizi daha üst seviyeye taşımamızı gerektirecektir.

Birçok uzman, gelecekte daha üst düzey kritik, yaratıcı ve yenilikçi düşünmeyi gerektiren işleri yapmak ve diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamak için, yüksek duygusal katılım gerektiren işleri yapmak üzere hala insana ihtiyaç duyulacağına inanıyor. Çoğumuz için zorlu olan, doğal bilişsel ve duygusal eğilimimiz nedeniyle bu becerilerde kusursuz hale gelemeyişimizdir: Biz, onay arayışında olan düşünürler ve ego-onaylama arayan savunmacı akıl yürütücüleriz. Düşünme, dinleme, ilişki kurma ve iş birliği becerilerimizi daha üst seviyeye çıkarmak için bu eğilimleri aşmamız gerekecek.

Bu yükseltme sürecinin, “akıllı olma” kavramının ne ifade ettiğini yeniden tanımlamak ile başladığına inanıyorum. Bugüne kadar çoğumuz, ilk okul günlerimizden başlayan test sonuçları ve notlarla ölçülerek belirlenen, başkalarından “daha akıllı” olma ile başarılar elde ettik. Zeki insanlar, en az hatayı yaparak en yüksek skorları alan kişilerdi.

Yapay Zeka bunu değiştirecek, zira herhangi bir insanın, örneğin, IBM’in Watson’unun, en azından arttırma olmadan bu zekaya çıkması mümkün değil. Akıllı makineler, bilgileri biz insanlardan daha hızlı, daha iyi işleyebilir, depolayabilir ve geri çağırabilir. Buna ek olarak, Yapay Zeka model eşlemeyi daha hızlı yapabilir ve bizim yapabileceğimizden çok daha geniş bir dizi alternatif üretebilir. Hatta, Yapay Zeka daha hızlı öğrenebilir. Akıllı makineler çağında, kişiyi akıllı yapan şey hakkındaki eski tanımımız mantıklı değil.

Gerekli olan şey, akıllı olmanın daha yüksek düzeyde insan düşüncesi ve duygusal katılımı içeren yeni bir tanımıdır. Yeni akıllılık, ne veya nasıl bildiğiniz tarafından değil, ancak düşünme, dinleme, ilişki kurma, iş birliği yapma ve öğrenme kalitesi tarafından belirlenecektir. Miktar kalite ile yer değiştirmektedir. Ve bu kayma, bilişsel ve duygusal becerilerimizi daha üst seviyeye çıkarmak gibi zor işlere odaklanmamızı sağlayacaktır.

Açık fikirli olmak ve inançlarımızı yeni verilere göre güncellemeyi öğrenmek için daha fazla zaman harcayacağız. Hatalarımızdan sonra yeniden düzenleme yapmayı pratik edeceğiz ve geleneksel olarak duygusal zeka ile ilişkili becerilere daha fazla yatırım yapacağız. Yeni zeka, kritik düşünme ve takım işbirliğinin iki büyük engelleyicisini aşmaya çalışmak ile ilgili olacak: egomuz ve korkularımız. Bunu yapmak, gerçekliği istediğimiz gibi değil de olduğu gibi algılamayı kolaylaştıracaktır. Kısacası, alçakgönüllülüğü benimseyeceğiz. Bu, biz insanların, akıllı teknolojinin dünyasına değer katma yolumuz olacak. 

Ed Hess, İşletme Darden Enstitüsünde İşletme İdaresi ve Batten İdari Profesörü ve Akıllı Çağda Akıllı Makine Çağında İnsan Mükemmeliyetini Yeniden Düşünmek (Akıllı Makine Çağında Alçakgönüllülüğü Yeni mi?) Başlıklı yazarın yazarlarından birisidir (Berrett-Koehler, 2017).

Makalenin orijinal metnine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://hbr.org/2017/06/in-the-ai-age-being-smart-will-mean-something-completely-different