Yüksek performanslı bir lider olmak için ne gerekiyor? Duygusal Zeka’nın yazarı Daniel Goleman, IMD’de Liderlik ve Örgütsel Davranış Profesörü George Kohlrieser ile duygusal zeka ve liderliği ele alırken bu soruyu araştırdı.

Konuşmaları, birçok kurumun etkili liderlik için gerekli olduğunu kabul ettiği, duygusal zeka yetkinliklerini merkeze alıyor. Her bir yetkinlik, öz farkındalık, öz yönetim, sosyal farkındalık veya ilişki yönetiminin belirli bir yönüne odaklanmaktadır.

Olumlu Yaklaşım, öz yönetim alanındaki bir yetkinliktir. Konuşmalarında Profesör Kohlrieser, liderlerin herhangi bir durumda olumlu olanı bulup diğerlerini de buna yönlendirmeleri gerektiğini söyleyerek olumlu olmanın önemini vurgulamaktadır. Dr. Goleman ise, liderlerin daha olumlu olmayı öğrenme yollarını vurgulayan araştırmalardan söz etmektedir. İşte bu konuşmadan kısa bir bölüm:

Eğer hayatta ve iş dünyasında bir sabit varsa, bu değişimdir. Etkili liderlerin, olumlu olmanın yanı sıra, her gün karşılaştıkları değişikliklere de uyum sağlamaları gerekir. Bu kısa videoda, George Kohlrieser, olumluluktan bir başka duygusal zeka yetkinliğinin temel bir öncülü olarak söz ediyor. Bu yetkinlik: Uyumlanma.

Olumlu Yaklaşım ve Uyumlanma, eşitlerinden daha iyi performans gösteren liderlerin sahip olduğu on iki duygusal zeka yetkinliğinden sadece ikisidir. Araştırmalar, duygusal zeka yetkinliklerinin altı veya daha fazlasında yüksek puan alan liderlerin, liderlik ettikleri gruplarda performansı artırmak için gereken koşulları daha iyi şekilde oluşturabildiklerini göstermektedir.

Çoğu zaman sonuç sadece iyi bir performans değil, aynı zamanda daha mutlu ve daha az stresli ekiplerdir. Ve bunu kim istemez?

Orijinal makale için TIKLAYINIZ