“Zayıf noktalarımızın hem kişisel hem de profesyonel olarak maliyeti olduğunu açıkça gördüğümüz halde, pek azımız bunları güçlü yönlere çevirme yolunda bir ilerleme kaydeder. Bunun için gidilmesi gereken yol 3 adımlı bir plandır.”

VitalSmarts’ın eski CFO’su olan Yan Wang, Mao’nun Çin’inde, otorite pozisyonlarındaki insanları sorgulamak gibi tuhaf riskler alarak hayatta kalmadı. CFO’muz olarak, en yüksek etik standartlarla kusursuz çalışmalar yaptı. Fakat statükoya meydan okumak -özellikle de şirketimizin sahiplerinden birinin faaliyetlerini eleştirmek anlamına geldiğinde, onun için çok rahatsız edici bir durumdu.

Bir gün meslektaşım Al’a, kitabımızın kopyalarını halka açık etkinliklerde satmaktan elde ettiği birkaç doların, muhasebe ekibimizin bunları işlemek için harcadığı zamana değmediğini söylerken tam anlamıyla titriyordu. Konunun etrafında dolanıp durdu ta ki Al, “Öyleyse ne yapmamı öneriyorsun Yan?” deyinceye kadar. Bolca hava yutarak yutkunduktan sonra nihayet itiraf etti, “Onları bedava dağıtmak daha akıllıca olurdu.” Al kabul etti. Yan hemen hemen her zaman haklıydı. Sadece onun görüşünün ne olduğunu anlamak biraz zaman alırdı.

On yıl ileri sarın. Firmamız on kat büyümüştü ve Yan da öyle. Kendisi şirketimizdeki hesap verilebilirliğin belkemiğini oluşturuyordu. Konu standartları korumak ve mali sorumluluk kültürü yaratmak olduğunda, büyük hissedarlar da dâhil hiç kimse kural dışında değildi. Ekibi, kar marjımızı maksimize etmenin yollarını belirleme konusunda ön planda idi.

Yan’ın hikayesi olağandışı değildir. Araştırmalarımız, insanların % 97’sinin sahip oldukları kariyer sınırlayıcı bir alışkanlığı kolayca tespit edebildiğini göstermektedir. Bizler, güvenilmez, empatiden yoksun, çatışmadan kaçınan veya riskten korkanlarız. Zayıf noktalarımızın hem kişisel hem de profesyonel olarak maliyeti olduğunu açıkça gördüğümüz halde, pek azımız bunları güçlü yönlere çevirme yolunda bir ilerleme kaydeder. Aslında yöneticiler, bir performans değerlemesinde kişilere geribildirim verdikten bir yıl sonra bakıldığında, geri bildirim alanların % 10’dan daha azında bir değişiklik olduğunu bildirmiştir. Ancak bu şekilde olması gerekmez. Yan gibi, nispeten daha kısa sürelerde önemli değişiklikler yapabiliriz.

Çoğu zayıf yönleri iyileştirmenin anahtarı şunlardır:

Kritik Anları Belirle

Kronik zayıflıklar, genellikle yeteneklerimizdeki basit bilişsel veya davranışsal boşluklardan kaynaklanmaz. Korkutucu bir sunumu hazırlamak üzere ofisinizde otururken, hazırlanmak yerine, sürekli gelen posta kutunuzu kontrol etmenizin ve aramalara geri dönmenizin nedeni önceliklendirme konusunda kötü olmanız değildir. Aslında o sırada, endişe, yetersizlik veya korku duygularına, derin alışkanlık içeren veya pratik edilmiş davranışları göstererek tepki vermektesiniz. Çoğu kötü alışkanlıklarımızın doğası da aynıdır; o sırada göze görünenden çok daha fazla şey olmaktadır. İlerlemenin yolu, bu verimsiz tepkileri kışkırtan anların doğasını belirlemektir. Sizi olumsuz sonuçlara yol açacak şekilde davranmaya teşvik eden zamanlara, yerlere, sosyal koşullara, ruh hallerine, fizyolojik durumlara veya risk algılamalarına dikkat edin. Bunlar sizin kritik anlarınızdır. Bu önemli anlar hakkındaki iyi haber, aslında bunların sorununuzun boyutunu küçültmekte olduklarıdır. Değişim, sürekli dikkat gerektirdiğini düşündüğünüzde yıldırıcı görünebilir. Aslında, genellikle günde birkaç dakika, önceki zamanlara göre daha iyi yönetmekle başarılabilir.

Yan, kendi kritik anının, daha büyük bir kurumsal güce sahip biriyle aynı görüşte olmadığında ortaya çıktığının farkına vardı. Akranları ve doğrudan rapor edenlerle oldukça dobra olabiliyordu, ancak şirketin sahiplerine karşı konuşmak, tüm içgüdüleri ile çelişiyordu. Genel olarak açık sözlülük konusunda bir problem olmadığını, yalnızca o özel koşullar altında sıkıntı çektiğini far edince cesaret kazandı.

Planlı Uygulamaları Tasarlayın

İsveçli psikolog Anders Ericsson, planlı uygulamalar ile uğraştığımızda öğrenme eğrimizin en fazla artışı kaydettiğini gösterdi. Bunlar, nispeten gerçek şartlar altında, bir beceriyi uygulamak üzere kısa süreli yoğun odaklanma anlarıdır. Bu yoğun uygulama dönemleri anında geri bildirim ile birleştirilirse, öğrenme daha da hızlanır. Psikolog Albert Bandura, bundan rehberli ustalık olarak bahsetmektedir ve güvenlik ve meydan okumanın doğru bir karışımı ile oluşturulmuş koşullar altında bu tür beceri provalarına girersek derin duygusal engelleri başarı ile aşabileceğimizi bulmuştur.

Kritik anlarınızı belirledikten sonra, Yan’ın yaptıklarını yapın: Hedef becerilerinizi uygulayabileceğiniz orta zorluktaki koşulları belirleyin. Yan için, bu vesileleri basitçe “alıştırma” olarak çerçevelemek riskleri düşürdü ve girişim yapma motivasyonunu arttırdı. Her girişimi takiben, etkinliğini ve stres seviyesini derecelendiren zihinsel bir özet yaptı. Zamanla, ilk derecelendirmenin yükseldiğini ve ikincisinin düştüğünü ve bu sayede bir sonraki tur için daha fazla yetkinlik ve güven duygusu kazandığını fark etti. İlk denemesinde havuzun en derin ucuna atlamamak için dikkatli davranıyordu. Harcamalarını teslim etme konusunda geç kalan işletme sahiplerine meydan okumakla başladı. Daha sonra –kendisini çok daha fazla endişelendiren bir şeyi- müsriflik eğilimleri ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Planlı uygulamanın önemli bir unsuru, belirli bir beceriyle odaklanmaktır. Yan kritik görüşmeler ile ilgili beceriler üzerine çalıştı ve birine odaklanmaya karar verdi: güvenlik yaratmak. Karşılaştığı kişiyle paylaştığını umduğu ortak bir amaca açık bir referans yaparak bir konuşma başlattı. İlk denemesinde, bunun kendisine, başlayabileceği bir senaryo sağlayarak bir güven duygusu verdiğini fark etti. Ancak bunun diğer kişiyi nasıl rahatlattığını ve savunmaya geçmesini azalttığını gördüğünde güveni daha da arttı.

Duygusal Yeterliliği Geliştirin

Planınızın, bir zayıflığın üstesinden gelirken, eşlik eden kaçınılmaz duyguları yönetmek için gereken becerilerin geliştirilmesini içerdiğinden emin olun. Kendinizi korkutucu veya rahatsız edici bir davranışa teşvik etmek, kendi başına bir başarı değildir; bu tatsız duyguların kışkırtılması basitçe, bunun kaçınılması gereken bir eylem olduğu algısını güçlendirir. Tatsız davranışı daha hoş veya en azından yönetilebilir kılmak için kullanabileceğiniz taktikler aramalısınız. Bunu yaparak beyninizi, kritik anlarınızda nasıl hissedeceğinizi tahmin etme formülünü değiştirmek üzere yavaş yavaş yeniden eğitmiş olacaksınız.

Yan, daha güçlü bir kişi ile önemli bir konuşma başlatmadan önce, bir sure durup kendi güdülerini açıklığa kavuşturmanın, duygularını sakinleştirdiğini fark etti. Görüşmeyi ayarlamadan önce durdu, derin bir nefes aldı ve “Gerçekten ne istiyorum?” diye sordu. Tarihsel olarak, arzusu güçlü insanlarla çatışmaktan kaçınmaktı, ancak bu daha derin değerleri ile çelişiyordu. Gerçekten ne istediğini düşünürken, dürüst ve güçlü bir kişi olma arzusu ile bağlantı kurdu. Bu farkındalık, korkularını daha önemli bir şey haline getirmesine yardımcı oldu ve onları önemli ölçüde susturdu. Bu ona bir odaklanma ve kararlılık hissi verdi.

Yan ile ilgili en değerli anılarımdan biri bana kendisine yanlış yaptığımı söylediği gündür. Büyük bir ikna edicilikle bana, şirkette verilen hisse senedi ödüllerinde, başkaları lehine kendisine haksızlık yaptığımı söyledi. İncelikli bir şekilde hayal kırıklığını dile getirdi ve fikrini farklı bir hesaplama ile ortaya koydu. Eninde sonunda onun argümanını kabul ettim. Ancak daha önemlisi, beni öyle azarlayan kişinin, birkaç yıl önce Al’a bir öneriyi sunarken titreyen kişiden belirgin bir şekilde farklı olduğu gerçeğine vuruldum.

Kendi kritik anlarınızı tanımlar, planlı uygulama için kısa ve öz fırsatlar arayıp duygusal engellerinizi ifade ederek yönetecek beceriler geliştirirseniz, siz de kendi kariyer sınırlayıcı alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz. Korku veya ataletin sizi engellemesine izin vermeyin.

Joseph Grenny, dört kez New York Times’ın çok satan yazarı olmuş, konuşmacı ve iş performansı konusunda önde gelen bir sosyal bilimcidir. Çalışmaları 28 dile çevrildi, 36 ülkede mevcut ve Fortune 500’den 300’ü için sonuçlar üretti. Şirket eğitiminde ve liderlik gelişiminde yenilikçi olan VitalSmarts’ın kurucu ortağıdır.

Makalenin orijinal metnine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://hbr.org/2017/01/a-3-step-plan-for-turning-weaknesses-into-strengths