Kimse kusursuz değildir. Ve olabilecek en iyi halinize doğru olgunlaşmayı sürdürmek için duygusal zekalı insanların yapmadığı 10 şeyi okuyun ve bunun yerine ne yaptıklarını keşfedin.

Duygusal Zekalı İnsanların Yapmadığı 10 Şey ( ve Bunlar Yerine Yaptıkları) 

Daha önce yazdığım gibi, duygusal zekanın yaşamsal unsurlarından biri öz farkındalıktır. İster bir temizlik görevlisi, ister bir CEO olun, öz farkındalık bir kişi ve bir profesyonel olarak kendinizi geliştirmenizin önemli bir yönüdür.

Ne yazık ki, öz farkındalığın anti tezi olan bencilliğe bilinmez bir şekilde değer veren bir dünyada yaşıyoruz. Amerikan toplumu özellikle, kar peşinde koşmayı kamusal refaha ve kişisel esenliğe tercih ederek diğerlerini sömüren insanları ödüllendirir.

Ancak, otantik liderler her geçen gün daha fazla insanların gerçekliğe- yani kendi değerlerine göre davranan insanlara ve yüksek öz farkındalığı olan kişilere saygı duyduğunu öğrenmektedirler.

Eğer siz de duygusal zekanın ve öz farkındalığın başarı ve kendini gerçekleştirme yolunda gerçek anahtar olduğunu fark eden az sayıda kişiden biri iseniz, öz farkındalığı eksik insanlar ile örnekler görmek size neleri yapmamak gerektiği konusunda rehberlik edecektir. Bu ayrıca, daha önceki davranışlarınız ve arada bir olması muhtemel sapmalarınızın alçakgönüllü bir hatırlatıcısı olarak da hizmet edebilir.

Kimse kusursuz değildir. Ve olabilecek en iyi halinize doğru olgunlaşmayı sürdürmek için duygusal zekalı insanların yapmadığı 10 şeyi okuyun ve bunun yerine ne yaptıklarını keşfedin.

  1. Bir asansörün ortasında, arkanızdaki insanları düşünmeksizin elinizde valiziniz ile dikilmek

Hepimizin, davranışlarımızın diğerleri üzerindeki etkisinin farkında olmadığımız anları olmuştur, ancak bu hayatın birden çok alanında düzenli şekilde oluyorsa bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur.

  1. Bir lider olun ve davranışlarınızın sözcüklerinizden daha önemli olduğunu fark edin

Ne yaptığınız ne söylediğinizden daha önemlidir. Liderler bir şey söyleyip başka bir şey yapabileceklerini düşündüklerinde bu, davranışlarının diğerleri üzerindeki etkisinin farkında olmadıklarını gösterir.

İstisna olmaya çalışmaktan vaz geçin, değerlerinizi örneklendirmeye başlayın.

  1. Trafikte başkalarına sinirlenirken kendi davranışlarınızın da diğer sürücüleri kızdırdığının farkında olmamak

Bu örnek, ortalamanın üzerinde kişisel farkındalık gerektirir, çünkü anlamanız için gerçekten kendinizin dışına çıkmanız gerekir.

Sürücülük beceriniz ne kadar yüksek olursa olsun, sürüşünüz diğerlerinden farklıdır. Kusursuz bir sürüş geçmişiniz olsa bile, başkası sizin bisikletle dahi sokağa çıkmamanız gerektiğini düşünüyor olabilir.

Başkaları hakkındaki yargılarımız, o kişiyi tümüyle temsil etmeyen küçük bir örneklem grubuna dayanır. Yanlış etiketle damgalamak herkese mahsustur ve önemli olan bir an için durup, bakış açısının her şeyi değiştirdiğini aklınıza getirin.

  1. Sizden farklı görünen, düşünen ve davranan insanlardan nefret etmek ve sonra soğuk davranıldığında belirgin bir sebep olmaksızın kızmak

Diğerleri hakkında hemen varsayımlarda bulunuyorsanız, aynısı size yapıldığında sinirlenemezsiniz. Bu samimiyetsizliktir ve duygusal olgunluktan uzak olduğunuzu vurgular.

Bunun yerine, düşünce ve inançlarınızın göreceli olduğunu fark etme konusunda kendinize meydan okuyun ve kendinizi yeni fikirlere açın. Duygusal zekası yüksek kişiler her insanın değerli olduğunu kabul ederler.

  1. Alışveriş arabanız ağzına kadar dolu halde ödeme kuyruğunda beklerken, elinde tek bir ürün ile gelen kişiye sıranızı vermemek

Öz farkındalığa sahip olduğunuzda, aynı zamanda düşünceli bir insan da olursunuz. Evet, hepimizin işi var, ancak sizin işiniz çok daha uzun sürecek iken bir başkasına sırada yer vermek sadece nezaket değil, aynı zamanda sağ duyudur.

  1. Çevrenizin farkında olmadan sakız çiğnemek, gürültülü şekilde yemek yemek veya cep telefonunuzdan yüksek sesle müzik dinlemek

Çevrenizde öne çıkıp kişiliğinizi kucaklamak iyidir. Davranışlarınızın sizi izleyen insanları etkilediğini anlayacak şekilde öz farkındalığa sahip olmak ayrıca önemlidir. Kişisel ve profesyonel gelişiminizi destekleyecek şekilde davranmaya özen gösterin.

  1. Avantajlı bir kişi –örneğin genç bir erkek olarak toplu taşımada fazla yer kaplamak

Yine bir ileri aşama düşünme tarzına örnek. Erkek bacaklarınızı yayarak yer kapladığınızda ve diğerlerini bu olanaktan yoksun bıraktığınızda, bir baskı sistemi uyguluyorsunuz. Yüksek öz farkındalığa sahip insanlar, kimliklerinin sosyal yapılar aracılığı ile nasıl etkilendiğini bilir ve makro sistemlerin kendilerini mikro sistemler içinde nasıl ortaya koyduğunu fark eder.

  1. Diğerlerine kendileri hakkında sorular sormadan uzun uzun kendiniz hakkında konuşmak, sonra da ilişkilerinizin yapmacık olduğundan yakınmak

Duygusal zekalı kişiler kendi kişilik kalıplarının ilişkilerini nasıl etkilediğini fark eder ve bu çıktıların sorumluluğunu alırlar.

  1. Merdivenlerin ortasından inip çıkarak arkanızdan gelen kişilere yer vermemek

Bu sürekli oluyorsa, ya öz farkındalığı düşük veya çıkarcı bir kişisiniz. Bir tarafta durun, bu herkes için daha iyidir.

  1. Yönetici olup övgü eksikliğinin ekip ruhunu ne kadar olumsuz etkilediğini fark etmemek

Yöneticiler ve liderler, yaptıkları veya söyledikleri şeylerin örnek oluşturduğunu bilmelidir. Öz farkındalığı yüksek kişiler, takımdaki her üyeye duyulur şekilde geri bildirim vermek için ellerinden geleni yaparlar.

Duygusal zeka mevcut pazarda paha biçilmez bir özelliktir. Öz farkındalığınızı arttırmak istiyor iseniz, kişisel gelişiminizi ciddiye alarak bir koç ile bağlantıya geçin.

Orijinal metin: https://www.inc.com/matthew-jones/10-things-emotionally-intelligent-people-dont-do-and-what-they-do-instead.html