Başarılı ve tatmin bir iş yaşamının yolu, sahip olunan iş becerilerinden öte kurduğumuz iletişimlerden geçer. İletişimin temelinde ise varoluşumuzla birlikte sahip olduğumuz duygular vardır.

Farkında olun ya da olmayın, her birimizin davranış ve performasını doğrudan etkilediği bilimsel olarak ispatlanan  bu duyguların, bize karşı değil bizim için çalışmasını sağlıyoruz.

Duygusal Zeka Mentorluğu çalışmalarımızda, Swinburne Üniversitesi ve Genos International tarafından oluşturulmuş bilimsel bir modeli ve ölçümleme araçlarını kullanıyoruz. Yaklaşık 4-6 ay süren ve birebir gerçekleştirdiğimiz Duygusal Zeka Mentorluğu Hizmetimiz ile, çalıştığımız iş yaşamı profesyonelleriyle hedeflerine ulaşabilmeleri için gereken iletişim ve davranış modelleri konularında çalışıyoruz.

Her Duygusal Zeka Mentorluğu süreci, kendi özel dinamiklerini içeriyor. Çünkü kişinin getirdiği deneyimler üzerinde çalışıyoruz. Yanı sıra çalışmalarımızın bilimsel yapı taşını Genos Modeli’nin aşağıdaki  bileşenler oluşturuyor.

Özfarkındalık

Duygularımızın, kararlarımız, davranışlarımız ve performansımız üzerindeki etkilerini anlama becerisidir.  Duygusal öz farkındalığı yüksek olan kişiler, kendi alanlarındaki  rollerini daha bilinçli ve etkin bir şekilde yönetirler.

Diğerlerinin Farkındalığı

Diğer insanların duygularını anlama ve algılama becerisidir. Bu beceri kişilere ve iletişimde bulundukları insanları güçlendirir,  iletişimi daha açık ve bağlı kılar.

İfade

Kişinin hissetiklerini etkili bir şekilde aktarabilme edebilme becerisidir. Bu beceri kişilere, iletişimde bulunduğu kişilerle  açık ve güvenilir bir ilişki oluşturmalarını sağlar. 

Muhakeme

Kişinin kendisi ve başkaları adına duygusal bilgiyi kullanma, planlama ve karar alma becerisidir.  Duyguları olgularla ve teknik bilgilerle birleştirebilmek alınan kararların diğerleri tarafından benimsenmesi ve uygulanması için en önemli parametredir.

Özyönetim

Kişinin işler yolunda gitmediğinde, olumsuz durumlarda kendisini yönetebilme becerisidir. Bu beceri kişilere dirençli olma, zor durumlarla mücadele etme ve yaşadıkları olumsuz durumladan daha güçlü olarak ayrılabilme özelliği kazandırır.

Diğerlerinin Yönetimi

Kişinin diğer insanların ruh halini ve duygularını etkileme becerisidir. İletişimde bulunduğunuz kişilere, olumlu bir yaklaşım içerisinde kalma, onlara  üzücü olaylar karşısında  etkin yollar bulmalarını ,sorunları çözümlemeleri için etkili bir şekilde yardımcı olmayı kapsar. Bu beceri iletişimlerde bağ yaratma konsunda önem taşır.

Daha fazlası için bizimle iletişim kanallarımız aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın!