Dimes’in bcc Turkey ile birlikte gerçekleştirdiği “Duygusal Zeka-İş Yaşamında Liderlikte Bir Adım Ötesi” projesinin süreç ve sonuçları İç İletişim Zirvesinde paylaşıldı. Dimes İcra Kurulu Üyesi ve İnsan Kaynakları Direktörü Yelda Tavlan, projeyle çalışan memnuniyetinde yüzde 13’lük bir artış olduğuna dikkat çekerken, bcc Turkey Kurucu Ortağı ve Endüstri Psikoloğu Banu Koç Çakan da, duygu bilimi temelli projelerini Türkiye’de son beş yıldır, başarıyla uyguladıklarını belirtti.

10 Aralık’ta, Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de yapılan 2. İç İletişim Zirvesi zirvesinde, bcc Turkey’in, Dimes ile birlikte gerçekleştirdiği “Duygusal Zeka-İş Yaşamında Liderlikte Bir Adım Ötesi” projesinin süreç ve sonuçları paylaşıldı.

Kurumların yüzde 65’inde, kurum verimliliğini artırmak için kurumsal gelişim programları uygulandığını, ancak bu programların yüzde 73’ünün başarısızlıkla sonuçlandığını hatırlatarak sözlerine başlayan bcc Turkey kurucu ortağı Endüstri ve Örgüt Psikoloğu Banu Koç Çakan, uyguladıkları projede yol haritalarının Genos Duygusal Zeka Modeliyle uyumlu DİMES Yönetsel Yetkinlik Seti Çalışması olduğunu belirtti.

Dimes İcra Kurulu Üyesi ve İnsan Kaynakları Direktörü Yelda Tavlan ise; bu yol haritası kapsamında, delegasyon, ilişki yönetimi, karar alma, performans yönetimi ve problem çözme etkinlikleri gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu çalışmaların sonucunda, yönetici değerlendirme anketi yapıldı. Yönetici değerlendirme anketiyle, sadece üstlerin değil, astların da yöneticilerini yönetsel yetkinlikleri açısından değerlendirilmesi sağlandı. Ayrıca çalışan bağımlılık anketi ana kategorilerinde ciddi iyileşmeler oldu. Geribildirim kültürünün şirkette yerleşmesi amacıyla da geribildirim verme zorunluluğu getirildi” şeklinde konuştu.

ÇALIŞAN MEMNUNİYETİNDE YÜZE 13’LÜK ARTIŞ

Genos Duygusal Zeka Modeliyle uyumlu DİMES Yönetsel yetkinlik seti çalışmasıyla, çalışanların bağlılılık oranlarının, şirketin ana hedefleri arasına girdiğini, bununla birlikte çalışan bağlılığı ve memnuniyetinin arttığına dikkat çeken Tavlan, rakamsal olarak bunu, “Çalışan Bağlılığı ve Memnuniyeti araştırmasında yüksek performas sağlandı. 2017 yılında yüzde 39 olan bu oran, bu projeyle yüzde 52’ye yükseldi. Bununla birlikte eğitim sonucunda yapılan tüm memnuniyet anketlerinin toplamında yüzde 96.8’lik bir memnuniyet oranına ulaşıldı” şeklinde açıkladı.

BANU KOÇ ÇAKAN: “MUTLUYUZ”

bcc Turkey Kurucu Ortağı, Endüstri ve Örgüt Psikoloğu Banu Koç Çakan da, danışmanlığını yaptıkları firmaya, projeleri ile Bahçeşehir Üniversitesi tarafından verilen Educorp Ödüllerini kazandırdıkları için mutlu olduklarını belirtti. Dünyanın birçok yerinde uygulanan duygu bilimi temelli, kurumsal gelişim projelerini beş yıldır, Türkiye’nin önde gelen kurumlarında da başarıyla uyguladıklarını söyleyen Çakan, geçen yıl da, Emuge Franken ile gerçekleştirdikleri “Satış Ekibi Gelişim Programı” ile EDUCORP Kurumsal Eğitim ve Gelişim Ödülü’ne layık görüldüklerini de hatırlattı.