Koç ve lisanslı psikolog Anita Marchesani, “Duygusal zeka, aileniz, arkadaşlarınız ve kariyeriniz dahil olmak üzere hayatınızın her alanında karşılıklı yarar sağlayan, destekleyici ve anlamlı ilişkiler geliştirmenin merkezinde yer alır” diyor. “Hayatınızın herhangi bir alanında insanlarla baş etme sorunları yaşıyorsanız bu, duygusal zekanız için büyüme potansiyelinin bir işareti olabilir.”

Duygusal zekanın geliştirilmesi size başkalarının duygusal durumlarını okuma ve durumunuzu etkin bir şekilde yönetme olanağı verir. Bu konuda eksik olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, duygusal zekanız üzerinde çalışmanız gereken bu dokuz işareti görmek isteyebilirsiniz.

1- Hayattan Memnun Değilsiniz

Duygusal zekalı insanlar tutkularıyla daha fazla temas halindedir ve onların peşinden gitmek için motivedirler. Klinik psikolog Dr. Steven Stein, “Her zaman daha iyi olmaya çalışırlar ve hayatlarına anlam katacak amaçları takip ederler” diyor. “Bundan dolayı yüksek Duygusal Zekalı insanlar tipik olarak amaç odaklıdır ve yaşamlarında bir yön duygusuna sahip olduklarında daha güvende hissederler.”

2- Özgüveniniz eksik

Psikoloji ve Psikoterapi Dergisindeki araştırmalar, duygusal zeka ve benlik saygısı arasında bir bağ olduğunu göstermektedir. Stein, “Yüksek duygusal zekaya sahip olanların kendine güvenleri de yüksektir; diğer bir deyişle, güçlü ve zayıf yönlerini bilir ve kendilerine güvenirler” diyor. “Genellikle, yüksek duygusal zekalı kişiler kendilerini güvende hissettikleri için, eksikliklerini örtbas etmek amacı ile kendini aşağı görmez veya övünmez.”

3- Kolayca Baskı Altında Hissediyorsunuz

Stein, “Stresle baş etmeyi başaramamak düşük duygusal zeka belirtisidir” diyor. “Yüksek duygusal zekalı insanlar, küçük şeylerle altüst olmazlar. Olumsuz olaylar ve çatışan duygular karşısında çökmeyip ayakta kalmak üzere sakin ve odaklanmış kalma becerisine sahiptirler “.

4- İnsanlar Size Güvenmiyor

“Yüksek duygusal zekalı insanlar başkalarını nasıl dinleyeceklerini bilir” diyor Stein. İnsanlar size güvenmiyor veya kişisel konularını sizinle tartışmaktan kaçınıyorsa, duygusal zekanızın kapalı olduğuna dair bir işaret olabilir. “İlişkiler karşılıklı yararlı olmalı ve alıp-vermek, güven duygusu ve merhamet ile işaretlenmiş olmalıdır” diyor.

5- Kararsızsınız

“Yüksek duygusal zekalı insanlar kararlarını vermek için duygularını nasıl kullanacaklarını bilirler” diyor Stein. “Sorunlara çözüm bulma yeteneğine sahiptirler ve sezgilerini eldeki verilerle dengeleyebilirler. Doğru duyguyu doğru zamanda ve seviyede nasıl kullanacaklarını öğrenmişlerdir.”

6- Yalnızsınız

Duygusal zekası düşük olan insanlar genellikle, iyi görünmek kaygısıyla, başkaları ile aralarına otantik kişiliklerinin görülmesini engelleyecek bir arayüz koyarlar, diyor psikoloji doktoru Nancy B. Irwin. Bu, özellikle de bu yetersizlikleri başkalarına yansıttığınızda, yalnızlık duygularına yol açabilir.

7- Tepkilerinizi Kontrol Etmekte Güçlük Yaşıyorsunuz

Başkalarına hızlı ve duygusal tepkiler vermek, duygusal zekanızın düşük olabileceğinin işaretidir. “Kendinizi hoşunuza gitmeyen tepkiler verirken buluyorsanız – kolayca geri çekiliyor, çok hızlı bıkıyor, durumlara dürtüsel şekilde dalıyorsanız – daha fazla öz farkındalık öğrenmek, zorlu durumlarda kendinizi daha iyi yönetme becerisi kazandırır, “diyor Marchesani.

8- Sağlıksız İlişkiler İçindesiniz

İlişkilerinizin kalitesi duygusal zekanızın ne kadar güçlü olduğununun önemli bir göstergedir. “Yanlış insanları seçebilirsiniz veya doğru olanlarla bile “bir ilişki sürdüremezsiniz, zira muhtemelen iletişiminizde pasif, agresif veya pasif-agresif davranırsınız” diyor Irwin. “Veya, eşinizin zihninizi okumasını bekliyorsunuz ya da sıkı savunma yapıyorsunuzdur.”

9- Hep Bir Adım Geridesiniz

Başkalarının öne geçmesine izin verip her zaman bir adım geride durduğunuzu fark ederseniz bunun nedeni, yön duygusu için gerekenlere yeterince uyumlanamamak olabilir. Marchesani, “Yüksek düzeyde duygusal zeka seviyesine sahip insanlar daha iyi liderlerdir” diyor. “Başkalarını işbirliği içinde çalışmaya ve hedeflere ulaşmak üzere motive etmekte daha etkilidirler.”

Duygusal Zekanızı Geliştirmek ile ilgileniyorsanız bize ulaşın.

Orjinal Makale: https://www.bustle.com/p/9-signs-you-need-to-work-on-your-emotional-intelligence-according-to-experts-34582