Teknoloji şirketleri için iletişim programlarında uzmanlaşan Highwire PR’da Başkan Yardımcısı ve Yeni İşler Başkanı

Çoğu sektörde bir işyeri devrimi devam ediyor ve bunun merkezinde robotlar ve yapay zeka var. Öğrenen makine ve otomasyon, yaşadığımız ve çalıştığımız hayatın tüm yönleriyle derinden bütünleşiyor. Yapay Zekanın geleceği insan sürücülerin, fabrika işçilerinin ve kasiyerlerin yerini almakla tehdit ediyor, sırada hangi endüstri var?

Kurumsal iletişimin, otomasyon ve robot yazarlar tarafından kesin olarak değiştirileceğine ilişkin bir tartışma vardı. Ben diyorum ki, bu mümkün değil. Duygusal zeka ve insan güveni olmadan güçlü ve etkili halkla ilişkiler mümkün değildir. Işte insan kurumsal iletişim profesyonellerinin yakın gelecekte Yapay Zeka ile yer değiştiremeyecek olmasının dört nedeni.

Özünde, içerik insan ilişkileri ile ilgilidir.

İyi pazarlama stratejisi, markalar, tüketiciler, müşteriler ve gazeteciler arasında güven ve saygıya dayalı ilişkiler kurar ve geliştirir. Bu olgu, günümüzde gazeteciler ve tüketiciler bilgiye boğulmuş oldukları ve sosyal medyadaki paylaşımlar ve mesajlarla aşırı yüklendikleri için daha da önem kazanmaktadır. Muhabirler doğru, zorlayıcı ve amaca uygun hikayeler sunmak için kaynaklara ihtiyaç duymaktadırlar. Haberlere karşı şüpheciliğin arttığı bu dönemde, güveni artırmak ve gazetecileri güçlendirmek için, onları –Yapay Zeka teknolojileri veya manipüle etmek üzere programlanmış robotlarla değil- gerçek ve güvenilir kaynaklarla çalışmaya yönlendirmek için daha fazla çaba sarf etmeliyiz -. Hatırlanmalıdır ki, duygusal zeka güçlü ilişkilerin merkezindedir.

Muhabirleri anlamak, insan zekasını gerektirir.

Gazetecilerin ve editörlerin, genişletilmiş roller üstlenmeleri ve 24 saatlik haber döngüsünde daha fazla sayıda öykü yazmaları isteniyor. Kaybedecek zamanları yok, bu sebeple iletişim stratejileri onların bu ihtiyaçlarını karşılamak için adapte olmalıdır.

Şirketlerin vitrininde yer alan kişiler için, her gün karşılaştığımız konular farklı ve durmadan değişen yaklaşımlar gerektiriyor. Muhabirler ile gerçek ilişkiler, hakikatin doğrulanması ve dikkat çekilmesinde kritik öneme sahiptir. Şirketler, gazetecilerin neye önem verdiklerini, okuyucularının neyi istediğini, neyin yeni ve farklı olduğunu anlamaya ihtiyaç duymaktadır.

Gerçekten de, bir muhabirin neleri kapsadığını analiz eden ve anahtar sözcükleri yakalayarak bir e-posta oluşturan teknolojiler mevcut olabilir. Ancak muhabirler bunu anlayabilir ve genellikle değerden daha fazla gürültü yaratır. Eşsiz bir bakış açısı geliştirmek, şirket haberlerinizi daha büyük bir endüstri trendine bağlamak veya sıra dışı bir istatistiği paylaşmak, yaratıcılık, bağlam ve insani sezgiler gerektirir. Bu daha derin anlayış, komutların ve anahtar kelimelerin ötesine geçer.

Yaratıcılık en iyi insanlar tarafından yapılır.

Geçtiğimiz yıl, Google, Avrupa’da, haber yazımını otomatikleştirmeyi amaçlayan Radar adlı yeni bir projeyi finanse etti. Basın bülten yazılarını otomatikleştiren mevcut teknolojiler de var ve bu da iyi bir şey çünkü bu iş daha az önemli hale geliyor. Aslında, basın bültenleri oluşturan bir robot sahibi olmak, insanların yaratıcı ve etkili hikayeler geliştirmesi için daha fazla zamanlarını boşa çıkaracaktır.

İyi pazarlama, etki, mizah, dikkat ve değeri ortaya çıkarır. İsveç, bütün ülkeyi Airbnb’de geçen yıl bir turizm fuarı olarak listeledi. Birkaç yıl önce, milyonlarca insan, ALS için para toplamak üzere üzerlerine buz kovaları döktü. Robotlar bu yaratıcılık seviyesin yakın zamanda çyakalayamayacaklar ve işte bu yüzden: İnsanların bir şeyi önemsemesini sağlamanız için insan ruhunu anlamanız gerekir.

Yapay Zeka, insanlarla iletişimi daha iyi hale getirebilir.

Markalar ve pazarlama profesyonelleri otomasyondan ve Yapay Zekadan korkmamalıdırlar, çünkü bu teknolojiler önemli, faydalı roller oynamaktadır. Kitlelerle bağlantı kurmamızı sağlayan çok sayıda araç var. BuzzSumo, Zignal ve TrendKite gibi araçlar değerli bilgiler sağlar ve gelecekteki sözleşmeler için şirket mesajlarının ve yönlendirmelerin erişimini ve etkisini ölçebilir. Keyhole gibi Hashtag ve anahtar kelime izleme programları, trendler, markalar ve rakipler için gerçek zamanlı izlemeyi mümkün kılar, böylece şirketler hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurabilir. Narrative Science gibi konuşulan dil şirketleri, bir şirket veya sektörle ilgili veriye dayalı hikayeler oluşturmak için analitiği kullanır. Yapay Zeka ve otomasyon araçlarını kullanmak, yaratıcı ve bağlamsallaştırılmış hikaye açılarına odaklanmak için daha fazla zaman sağlayan sıradan ve zaman alıcı görevleri değiştirebilir.

İnsanlar yaratıcı hikayeler anlatmak, akıl almaz fikirler geliştirmek ve etkili bir şekilde iletişim kurmak için gereklidir. Yapay Zeka ve otomasyon önemli bir rol oynamaktadır, ancak bu teknolojilerin sınırları vardır. Temelde, pazarlama ve iletişim, teknoloji ile değiştirilemeyen veya taklit edilemeyen önemli ilişkiler geliştirir.

Original makale: https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2018/03/02/Yapay Zeka-wont-take-over-corporate-communications-but-it-can-help/2/#12d559ab66a1