Bu, geleceğin en önemli iş becerilerinden biridir, ancak bir iş görüşmesinde EQ gibi somut olmayan bir şeyi nasıl aktarırsınız? 

Evet, sağlam teknik becerilere sahip olmak, bir işe girişte önemlidir, ancak belki de düşündüğünüz kadar önemli değil. Nitekim, 2.600’den fazla işe alım yöneticisi ve insan kaynakları uzmanı tarafından yapılan son bir ankette, %71’i bir çalışanın IQ dan çok duygusal zekasına değer verdiklerini belirtmiştir. Dahası, %75’i yüksek duygusal zekaya sahip bir çalışanı terfi ettirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu; % 59’u yüksek IQ ama düşük duygusal zekaya sahip bir adayı elediklerini söyledi.

Duygusal zekâ, gelecekte de iş aramada daha da önemli olacak, Dünya Ekonomik Forumu İşlerin Geleceği Raporu, 2020 yılı için gerekli olan en iyi 10 iş becerisinde duygusal zekayı da sıraladı. Daha fazla şirket, yüksek duygusal zeklı kişileri işe almakla ilgilendiğinden, iş arıyorsanız, bu, mülakatta ortaya koymanız gereken önemli bir beceridir.

İşte bir iş görüşmesinde duygusal zekayı göstermenin 7 yolu:

  1. ETKİN DİNLEYİN

Sorulan soruya vereceğiniz yanıta odaklanmak yerine, tüm dikkatinizi soruya verin. Soruyu hemen yanıtlamanız gerektiğine dair dürtüye kapılmayın. Görüşmeciler, önceden prova yaptığınız yanıtı verdiğinizi belirten hızlı bir yanıt yerine dikkatli düşünülmüş bir yanıt isterler. Sorulduğu niyeti anladığınızdan emin olmak için soruyu kendi kelimelerinizle tekrarlayın. Eğer soruya yanıt verip vermediğinizden emin değilseniz soran kişiye sorun.

  1. DUYGULARI GÖSTERİN

Birçok aday, heyecan nedeniyle, taş gibi sert ve kontrollü olabilir. Bazı duyguları göstermek normal olmakla kalmaz, aynı zamanda doğru duygular görüşmeci ile aranızda bir bağlantı kuracaktır. Gülümsemek, zorlama veya samimiyetsiz görünmediği sürece, her zaman iyidir. Heves ve biraz heyecan gösterilmesi de gerçek ise iyidir. Uyarı, herhangi bir duyguyu zorlamamaktır. Eğer görüşmeciler kendinizden başka biri gibi davrandığınızı düşünürlerse, bu onların size güvenmemesine sebep olacak ve işi alma şansınızı azaltacaktır.

  1. BAŞARILARINIZIN İTİBARINI PAYLAŞIN

Bir kazanma veya başarıdan sonra röportaj veren profesyonel sporcuları izleyin. Kişisel övgü almaktan ziyade takım arkadaşlarını ve takımlarını her zaman överler. Gurur duyduğunuz veya başarılı olduğunu düşündüğünüz bir proje sorulduğunda, krediyi ekiple, birimde ve projede yer alan diğer kişilerle paylaştığınızdan emin olun. Başarıya dahil olan grubun üyesi olmaktan gurur duyduğunuzu açıkça belirtin. Bu size, bir takım oyuncusu olduğunuza dair, bunu kendinizin iddia etmesinden daha fazla güvenilirlik sağlar.

  1. KENDİNİZİ NASIL GELİŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞINIZI PAYLAŞIN

Zayıf yönünüzle ilgili bir soruya cevap vermek ile ilgili tipik tavsiye, onu aslında bir güçlü yön olarak çerçevelemektir. Örneğin, mükemmeliyetçi ya da çok fazla işkolik olduğunuz iddiası , ki bu bir işveren tarafından güçlü yön olarak görünebilir. Ancak görüşmeciler daha önemli bir şey aradıklarından, bu cevaplar artık onları pek kesmiyor. Bir zayıf yönü açıklarken, aktif olarak bunun üzerinde çalışmak anlamında neler yaptığınızı açıkladığınızdan ve ilerlemenize örnekler verdiğinizden emin olun. Görüşmeciler, hepimizin zayıf yanlarının olduğunu bilirler ve mülakatta bunları gizlemeye çalışacağımızdan şüphelenirler. Zayıf yönleriniz kırmızı bayrak gerektirecek şeyler değilse, dürüst, açık ve gerçek olmak onların güvenini ve saygısını kazanmaya yardımcı olacaktır.

  1. ÇATIŞMA HAKKINDA KONUŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Güçlü yönlerinizle ilgili soruda sadece niteliklerinize ya da teknik becerilerinize odaklanmak yerine, ekip çalışması ortamında diğerleri ile iyi çalışma beceriniz hakkında konuşun. Değişime veya zorluklara uyum sağlama yeteneğiniz ve iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle iyi çalışma becerinizi ortaya koymak önemlidir. Bu şeylerden basitçe bahsetmek yerine, bu becerileri ne zaman kullanmanız gerektiğine dair örnekler vermeye hazırlıklı olun. Belki de biriminizde çatışma vardı veya sinirli bir müşteri ile uğraşmak zorundaydınız. Bu durumları etkili bir şekilde yönetmek üzere yumuşak becerilerinizi nasıl kullandığınız hakkında konuşun.

  1. HATALARINIZDAN ÖĞRENEBİLDİĞİNİZİ GÖSTERİN

Görüşmeciniz, işlerin raydan çıktığı bir durumu sorduğunda, yapabileceğiniz en kötü şey bu durum hakkında diğerlerini suçlamaktır. Neler olduğunu belirtin, ama suçlamadan kaçının. Bu soruyu yanıtlamadan önce, ifadeleriniz ve beden diliniz aracılığıyla bazı duyguları kabul etmekte fayda vardır. Bu, durumun gerçek olduğunu ve bunları sadece soruyu yanıtlamanız gerektiği için ve gerçek bir sonuç vermeyecek şekilde uydurmadığınız mesajını verecektir. Bunun zor bir zaman olduğunun ve mücadele ettiğinizin bilinmesini sağlayın. Görüşmecinin bilmek istediği, nasıl tepki verdiğiniz ve durumu iyileştirmek için neler yaptığınızdır. Bunun içindeki rolünüz sorulduysa, sorumluluktaki payınızı kabul etmeye hazır olun, ancak duruma şu andan baktığınızda neleri farklı yapabileceğiniz bakış açısıyla konuşun. Görüşmeciler, insanların hata yapmasını beklerler, ancak sizing hatalardan öğrenen ve ders alan biri olup olmadığınızı bilmek isterler.

  1. KÜLTÜR VE DEĞERLER HAKKINDA SORULAN SORULAR

Bir mülakatın sonunda, tipik olarak herhangi bir sorunuz olup olmadığı sorulur. Bu duygusal zekanızı göstermek için harika bir fırsattır. Kültür, kurumun değerleri ve insanların başarılı olabilmeleri için neler yapması gerektiğine dair sorular sorun. Geçmişte kurumunuzdaki insanlarla veya müşterilerle yaşadığınız veya gözlemlediğiniz olumlu deneyimlerden söz edin. Bu, sizin sadece bir iş ile değil, şirkete nasıl uyum sağlayacağınızla da ilgilendiğinizi gösterir. Bu onlara, kendinizin ve onların ihtiyaçlarını kendi gereksinimlerinizle eşleştirmenin öneminin farkında olduğunuzu gösterir. Bunu da değerlendirmeye çalışırlar ve farkındalığınız karar vermede onlara yardımcı olacaktır. Eğer uygun bir iseniz, bu sizin lehinize çalışacaktır. Eğer değilse, bunu bu noktada bilmeniz ve zamanınızı ve enerjinizi başka yerlere bakmaya harcamanız daha iyi olacaktır.

Yazar hakkında: Harvey Deutschendorf bir duygusal zeka uzmanı, yazarı ve konuşmacısıdır.

Original makale: https://www.fastcompany.com/90214170/7-ways-to-show-emotional-intelligence-in-a-job-interview