Binjal Shah, 3 Mayıs 2018

Bir başlangıç şirketi olarak, hatta olmasanız bile, büyük olasılıkla eş veya altınızda çalışan olarak çok yüksek standartlara sahip bir milenyum ekiple çalışıyorsunuz. Yani, ‘Dünyanın En İyi Patronu’ Michael Scott’un sözleriyle, işte ekibinizi “sizi çok sevmekten korkutmanın” yolları!

Davos Dünya Ekonomi Forumu 2018’de kalabalığa seslenen e-ticaret devi Jack Ma, çalışanlarının ‘EQ’ – duygusal oran ‘LQ’ – aşk oranı ve ‘IQ’ – zeka oranı arasındaki altın dengeyi tutturmasının Alibaba’nın başarısının ardında yatan sır olduğunu açıkladı ve bunun kurumun içinde kadınlardan daha iyi liderler çıkmasının sebebi olduğunu da ekledi.

“Denge ustası kadınlar – onlar en iyileri. Şirketinizin başarılı olmasını istiyorsanız, şirketinizin bilgelikle, özenle çalışmasını istiyorsanız, o zaman kadınlar en iyisidir ”dedi.

Dahası, çeşitli araştırmalar, ısrarlı saldırganlık, hedef odaklılık, acımasız hedef takibi gibi liderlikle ilişkilendirdiğimiz testosteron yüklü niteliklerin – ki bunlara tipik olarak erkeklerin sahip olduğunu varsayarız- yıpranmış eski klişeler olduğunu doğrulamaktadır. Şimdi, bir liderin sahip olduğu prototip imaj, çok daha çeşitli, farklı bir imge canlandırmaktadır ve lideri, önderlik ettiği insanların yaşamları üzerinde gerçekten topyekün bir etki yaratabilecek kadar duygusal zeka göstermeye zorlamaktadır.

Davranış bilimleri uzmanı Daniel Goleman, “İşin kuralları değişiyor. Sadece ne kadar zeki olduğumuz veya eğitim ve uzmanlığımızla değil, aynı zamanda kendimizi ve birbirimizi ne kadar iyi idare edeceğimizle ilgili yeni bir ölçütle yargılanıyoruz” dedi.

Bu bağlamda, Korn Ferry Institute tarafından yayınlanan bir çalışma, Duygusal Zekanın gücü: En keskin liderlerin kullandığı “yumuşak” beceriler, modern bir liderin başarılı olmak ve sevilmek için kesinlikle sahip olması ve liderliğine dahil etmesi gereken bu ‘yumuşak’ becerileri anlatıyor.

Kendinizle ilgili şeyler

  • Tam duygusal öz-farkındalığa sahip olmak: Bu sadece listenin başı değil, aynı zamanda etkili bir lider olmaya başlamak için çıkmanız gereken yolculuğun da başlangıç noktasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, en içteki benliğinizle temasa geçmek ve gerçekte kim olduğunuz ve duygularınız, dürtüleriniz, güçlü ve zayıf yönleriniz, arzularınız gibi nelerden oluştuğunuza dair gerçek bir resime ulaşma sanatıdır.

  • “Duygusal öz-denetim” geliştirmek: Rapor bunu “duygularımızı ve davranışlarımızı odaklanarak ve kısıtlayarak yönetme” olarak tanımlar. Bu yetkinlik, “yıkıcı duyguları ve dürtüleri kontrol altında tutma ve stresli veya düşmanca koşullar altında etkinliğimizi sürdürme becerisidir.” Öz farkındalığı olan bir birey sanrısal olmaktan ziyade yere sağlam basar. Böylece, nelerden oluştuğunuzun ve çeşitli durumlara nasıl tepki verdiğinizin tamamen farkında olarak, dürtülerinizi kontrol altında tutup duygusal öz-kontrolü etkin bir şekilde kullanabileceksiniz. Bu şekilde, pozitif dürtülerden yararlanıp negatif dürtüleri azaltabilirsiniz

  • Olumlu bir bakış açısına sahip olmak: Çalışma bunu “insanlardaki, durumlardaki ve olaylardaki olumluyu görme becerisi ve engellere ve gerilemelere rağmen hedefleri takip etme konusundaki kararlılığımız” olarak tanımlamaktadır. Bu daha fazla açıklamaya ihtiyaç duymaz- takımınızdan en iyiyi ortaya çıkarmak için, onların en iyi halleri haline gelebilmek için gerekenlere sahip olduklarına inanmalarına yardım etmelisiniz. Dahası, takımınızın başarı göstermesine yardımcı olmak için, başarıların en karanlık zamanlarda bile elde edilebileceğine inanmalarını sağlamanız gerekir. Kötümserlik bulaşıcıdır – ama neyse ki iyimserlik de. Ve bir şey yapmanın ilk adımı, yapılabileceğine inanmaktır. Bu nedenle, her şey tonu ayarlamaya ve takımdaki hissiyatı kontrol etmeye bağlıdır.

  • Uyumlanabilir olun: Korn Ferry’e göre, bu “değişimi yönetmek, birden çok talebi idare etmek ve fikirlerimizi ya da yaklaşımlarımızı uyarlamak için esneklik” dir. Bir lider olarak kurallara göre hareket ettiğiniz, astlarınızı demir yumrukla yönettiğiniz ve onlara yamak gibi davrandığınız günler geride kaldı. Özellikle, çeşitliliğin her şirketin gündeminde en üst sırada yer aldığı bir zamanda yaşadığımız için, kapsayıcılık ve uyumlanabilirlik ile el ele gitmelidir – farklı geçmişleri, koşulları, fikirleri benimsemeyi, ve bu çeşitliliği en iyi şekilde kullanabilmek ve gerçek anlamda nüanslı ürünler ve hizmetler üretebilmek için, yaklaşımınızı sizinkinden farklı bakış açıları ile işbirliği yapabilecek şekilde adapte etmeyi öğrenmelisiniz.

Ekibiniz ile ilgili şeyler:

  • Empati hissedin: Çalışma bunu “başkalarının duygularını ve bakış açılarını hissetme, endişelerine aktif bir şekilde ilgi gösterme ve hissedilene ve düşünceye dair işaretler toplama” olarak tanımlamaktadır. Tipik olarak milenyum kuşağı ile ilişkilendirilen bir özellik – ki onlar demografik olarak işgücünün en büyük bölümünü oluşturmaktadırlar – yerleşmeyi reddettmeleridir. Daha fazla kişi, terfilerden ziyade motivasyon arayışına girdikçe, daha fazla insan, zihinsel refahını, profesyonel bir başarının peşinde koşmaya yeğ tuttukça, bir patron ve bir lider olarak, onların duygularına empati göstermeli, meşru kaygılarını dile getirdiklerinde dinlemeli ve işlerinde değerli, mutlu ve tatmin olmuş hissetmelerini sağlamak için aktif olarak çalışmalısınız.

  • Örgütsel farkındalığı geliştirin: Rapor bunu “Bir grubun duygusal akımlarını ve güç ilişkilerini okuyabilme, etkileyicileri, ağları ve dinamikleri belirleme becerisi” olarak belirtir. Ekibinizden en iyi şekilde faydalanmak için, dinamiklerini çözmeye zaman ayırın ve hangi üyenin yönlendirdiğini, hangisinin takip etmeyi tercih ettiğini, inisiyatifi kimin aldığını, işi kimin yerine getirdiğini, kimin kimle iyi çalıştığını belirleyin ve sadece en iyi yaptıkları işi yapmaları için değil, deney yapmaları, zorlukları üstlenmeleri ve gelişimlerine fırsat tanımak için çalışma düzeninini yeniden gözden geçirmek üzere onları gözlemleyin.

Ekibinizle İlişkiniz:

  • Etkileyin, koçluk ve mentorluk edin: Etki kaynağı olmak, koçluk yapmak ve rehberlik etmek, rapor tarafından“diğerleri üzerinde olumlu etki yapma, onların desteğini kazanmak için inandırma veya ikna etme, diğerlerinin uzun vadeli öğrenme veya gelişimini geri bildirim ve destek yolu ile teşvik etme yeteneği” olarak tanımlanmaktadır. Bir günümüz lideri, sadece bilgi aktaran, istendiğinde rehberlik ve destek vermek için uzmanlığını kullanan bir alfa olamaz; o sürekli olarak geri destek vermeil ve herkesi yanına almayı garantileyerek tüm kitleyi yönetmelidirler. Bilgi sadece paylaşıldığında çoğalır.

  • Etkili çatışma yönetmeyi telkin edin: Çatışma yönetimi rapora göre “Başkalarına duygusal veya gergin durumlarda yardım edebilme, anlaşmazlıklara açık, orijinal ve herkesin kabul edebileceği çözümler getirme yeteneği” dir. Tatsız çatışma durumlarında, öncelikle, konuyu dinlemeden, özellikle de ilk hamlede, asla taraf olmayın. Sizin bir patron olarak rolünüz, adil ve tarafsız bir arabulucu olmaktır. Ve sizin bir patron olarak hedefiniz sadece çatışmayı çözmek değil, aynı zamanda ekibinizdeki barışı ve dostluğu yeniden kurmak ve savaşan tarafların bu çatışmadan daha bilge olarak çıkmasını ve bir şeyler öğrenmesini sağlamaktır. Hiçbir taraf ötekileştirilmiş veya kenara itilmiş hissetmemelidir ve her biri kendi çıkarlarının korunduğundan emin olmalıdır.

  • Takım oyuncusu olun: Rapora göre “diğerleriyle ortak bir hedefe doğru çalışma, aktif olarak katılma, sorumluluk ve ödülleri paylaşma ve takımın kapasitesine katkıda bulunma yeteneği” dir. Hiyerarşi artık modası geçmiş bir kavram haline gelmekte olduğundan ve daha düz örgütsel yapılara yol açtığından, liderliğinizin aleni olmaktan çok saklı olması ve büyük ölçüde bir takım oyuncusu olarak işlev görmeniz önemlidir. Her şey nüanslarda – dikte etmek yerine müzakere edersiniz, yönetmek yerine performansa izin verirsiniz, yapmak yerine delege edersiniz. Bir lider olarak kalibreniz, şimdilerde, bizzat koştuğunuz yarışlardan ziyade, yetiştirdiğiniz atların soyağacı tarafından değerlendirilmektedir.

  • İlham veren liderlik: Sadece patron olmayın, lider olun. Ve orada durmayın – bir rol modeli olun. Takım arkadaşlarınızı daha iyi bir standarda yükseltmek için çağın ötesinde olun. En önemlisi, sağlam idealler ve geçerli bir dünya görüşüne sahip olun ve başkalarına daha iyi uzmanlar ve insanlar olmaları için ilham verin – bu sizin mirasınız olmalı.

Original metin: https://yourstory-com.cdn.ampproject.org/c/s/yourstory.com/2018/05/10-brand-new-soft-skills-needed-great-leader-today-no-one-talks/amp