Duygusal Zeka Uzmanı ve “Başarılı İnsanlar İçin Duygusal Zeka Rehberi”nin Yazarı Mylene Garot, Girişimcilere duygusal zeka kullanarak nasıl başarılı olacaklarına dair Pratik ipuçları sunuyor.

Diyor ki:

“Her zaman yeni insanlar tanıyarak ve mevcut kişisel ilişkilerimi geliştirerek alanımı genişletmeye çalışıyorum. Girişimcilere tavsiyem? Bu sosyal becerileri hem içeride hem de dışarıda (müşterilerle) uygulayın”

Goleman’ın tanımına göre duygusal zeka, içsel duygularınızı yönetme ve çevrenizdeki diğer bireylerin duygularını tanımlama yeteneğidir. Duygusal farkındalığın, başarılı kişilerin ortak bir özelliği olduğu kanıtlanmıştır.

Duygusal Zeka, Duygusal katsayı (EQ-emotional quotient) ile ölçülür.

Yaratıcı Liderlik Merkezi’ne (CCL) göre, düşük EQ seviyesine sahip bireyler değişim yönetimi, takım çalışması ve ilişki kurma konusunda zorlanıyorlar. Carnegie Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan son bir araştırma, finansal başarının % 85’inin yüksek bir EQ ile bağlantılı olduğunu, sadece % 15’inin teknik becerilerden kaynaklandığını göstermiştir.

Yüksek bir EQ daha iyi performanslara yol açar.

Girişimciler, kariyerlerinde başarılı olmak için çokça EQ ve duygusal becerilere ihtiyaç duyarlar. Müzakere becerileri, sorumluluk, güven, satış taktikleri ve düzenli ve net iletişim, tümü EQ özellikleridir.

İyi haber, EQ’nun yaşam deneyimleri, uygulama, başarısızlık ve farkındalık yoluyla öğrenilebilmesi. İşte günlük rutininizde uygulayabileceğiniz, duygusal olarak zeki insanların iyi alışkanlıkları.

1. Empati Göster

Girişimcilik yolculuğu bazen çok yalnız olabilir. Başka birinin ayakkabılarına girmenin zor olacağı zamanlar vardır.

Başkalarının duygularına empati göstermek, birisikendini biraz kötü hissederken onu rahatmak veya nasıl hissetmeleri gerektiğine dair küçük tavsiyeler vermekten çok daha öte bir şeydir. Empatik olmak daha ziyade, eylemlerinizin ve kelimelerinizin başkalarını nasıl etkilediğini anlamakla ve düşüncelerinizi paylaşmak için onlarla iletişim kurma şeklinizin geliştirilmesiyle birlikte gelişir. Kullandığınız kelimelerin seçimi ve kullandığınız ses tonu gerçeği söylemenin başarısında belirleyicidir. Diliniz akıllıca seçilmelidir.

Nitekim tecrübelerime göre empati, başarılı görüşmeler yapmak için oldukça etkilidir. İnsanın doğal eğilimi, müşterilerimize ve kendimize hizmet etmektir, ancak başarılı bir görüşme, tüm taraflar için bir kazan / kazan durumu yarattığınız zaman gerçekleşir. Tüm açıları dikkate almak ve empatik olmak için zaman vermek, başarılı bir anlaşma şansını arttırır.

Uzun vadede, sadece karşılıklı olarak yararlı sonuçlar elde etmekle kalmaz, diğerleri gelecekte gelecekte sizinle çalışmaya daha açık olacak, daha güçlü bir üne kavuşup daha sonra işinizi daha iyi hale getirebileceksiniz.

2. Ortak alanları bulun

Diğerlerinin kendinden bir şeyler bulabileceği biri (ilişkilendirilebilir) olmak arkadaş edinmek için en kolay yoldur.

EQ’ları yüksek olan girişimciler, sosyal ve kişilerarası becerilerin önemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar. Bir partide kolaylıkla yabancılarla sohbet başlatabiliyor olmanız, ilişkilendirilebilir biri olduğunuz anlamına gelmez. Aktif dinleme, diğer insanlarda benzer nitelikleri tespit etmenize yardımcı olacaktır, böylece, farklı durumlara gerçekten de güven ve olumlulukla tepki verebilirsiniz.

Hala kişilerarası becerileriniz üzerinde çalışmanız gerekiyorsa, zaman zaman konfor alanınızdan çıkın. Bunu ne kadar çok yaparsanız yapması o kadar kolay olacak!

Her zaman yeni insanlar tanıyarak ve mevcut kişisel ilişkilerimi geliştirerek alanımı genişletmeye çalışıyorum. Girişimcilere tavsiyem? Bu sosyal becerileri hem içeride hem de dışarıda (müşterilerle) uygulayın.

3. Öz farkındalığı rutininize dahil edin

Kariyerim boyunca tanıştığım başarılı insanlar ortak bir özelliği paylaşıyorlardı: hepsi yüksek derecede öz-farkındalık sahibi, güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi biliyorlar. Eksiklikleri incelemeye zaman ayırıyorlar ve hem mesleki hem de kişisel yaşamlarında kendilerini geliştirmek için proaktif olarak çalışıyorlar.

Tanımı gereği, çoğu öz-farkındalık sahibi kişi duygularını da yönetebilir. Öz disiplin, mantıksız patlamalar yerine içe dönüşlere yol açar.

Bu içe dönüşlere kendimizle iç sohbetimiz demeyi seviyorum.

Bu iç sohbeti yaratabilen bireyler, gergin bir durum ortaya çıktığında savunma yapmaz ya da diğerlerine saldırganlık göstermez çünkü endişelerini içten bir şeklide ve kişiselleştirmeden tartışma yeteneğine sahiptirler.

Pek çok insan eleştiriyi kişisel olarak almamayı öğrenmeye çalışıyor.

Bir anda rahatsız olsanız bile, anlık ve verimsiz tepkilerden kaçınmaya çalışın. Nefes almak ve içsel diyaloğunuzu tetiklemek için biraz zaman tanımak, seviye odaklı bir tutum yaratır.

Şahsen, her zaman yanıt vermeden önce karşımdakinin sözcüklerini sindirmek için kendime bir anlık izin veririm – bu sizi düşünceli ve özenli göstermekle kalmaz, aynı zamanda durumu değerlendirmek ve saldırgan olmaktan kaçınmak için daha fazla zaman verir.

4. Hatalardan tecrübe kazanın

Herkes hata yapar. En başarılı kişiler bile arada bir yanlış karar verir.

Ancak, girişimciler bu yanlış adımları ciddiye almalı ve bunları öğrenme deneyimleri olarak kullanmalıdır. Hoş olmayan karşılaşmaların bir ilişkiyi mahvetmesine izin vermek yerine, geri çekilmeleri ve genel resme bakmaları için biraz zaman ayırmalarını tavsiye ederim. Kayıp güveni yeniden kazanmak ya da kırılan bağları onarmak çok daha zordur.

5. Kendinize dürüst olun.

Günden güne, başarısızlıklarınızı incelemek, ancak aynı zamanda yaşamınızla birlikte ilerlemek önemlidir.

Utanç verici durumlara takılı kalmak, içsel büyümenize yardımcı olmaz. Aslında, geçmişte sıkışıp kaldıkça, ilişkilerden kaçınırsınız ve aynı hataları tekrar tekrar yapmaktan korkarsınız.

Son tavsiyem, Girişimcilik yolculuğunun her adımında Duygusal Zekayı uygulamaya çalışın ve başarılı olacaksınız.

Orjinal makale: https://www.prweb.com/releases/4_emotionally_intelligent_behaviors_in_entrepreneurship_by_mylene_garot/prweb16032403.htm