Olumsuz eleştiri hepimizin zaman zaman karşılaştığı bir durumdur, ancak bununla baş etmek her zaman kolay olmaz. Greenleaf Book Group CEO’su Tanya Hall, kısa yazısında iş ile ilgili eleştirileri moral bozucu bir sorun olarak almak yerine yararlı hale getirmek için nasıl davranılması gerektiğini anlatıyor.

Kötü yorumlar herkesin başına gelir. Önemli olan onlarla nasıl baş ettiğinizdir.

Tanya Hall

Şunu hayal edin: yazmak için tüm kariyerinizi verdiğiniz kitabı sonunda bitirdiniz. Kitap lansmanınız tüm hızıyla devam ediyor ve siz Amazon’a göz atarken olumsuz bir yorum görüyorsunuz. Kötü bir yorumun getirdiği hayal kırıklığı ve sıkıntıyı anlamak için daha fazla hayal etmeniz gerekmez. Bu kadar emeği sonunda insanların beğenmediğini anlayacağınız bir şeye koyduğunuzda, insanların olumsuz tepkilerini kim olduğunuza dair yorumlar olarak almak çekici gelir, ancak bu genellikle böyle değildir.

Bir ürün ya da hizmet sunan herkesin başına – bu ister bir kitap, ister restoran işletmesi, hatta işletme danışmanlığı olsun, sonunda kötü yorum alma felaketi gelecektir. Her tüketicinin farklı hedefleri, zevkleri ve iletişim yolları vardır, bu yüzden de herkesi çılgın bir hayran haline getirmeniz pek mümkün değildir. Doğru kullanıldığında, olumsuz yorumlar incitici olmaktan ziyade yapıcı olabilirler.

Aşağıdaki ilkeleri aklınızda bulundurun.

Bu Kişisel Değil

Okuduğunuz, yediğiniz, satın aldığınız veya tecrübe ettiğiniz her şeyi beğenir misiniz? Tabii ki değil. Kendi değerini, insanların çalışman hakkındaki düşüncelerinden ayırman çok önemlidir, çünkü onlar seni değil, işi eleştiriyorlar. Genellikle eleştiriyi kimliğinize yönelik alırsınız, ancak olumsuz yorumlar muhtemelen sizi tanımayan insanlardan gelmektedir. Unutma: bunlar iş ile ilgilidir.

Eleştirel Yorumlar İyi Yorumlar Olabilir 

Biri olumsuz bir yorum yaptığında, onu ilk kez ve ikinci kez okumanız arasına biraz zaman koyun. Sakinleştikten ve net bir kafa ile görebildiğiniz zaman, tekrar gözden geçirin ve sadece bir kişinin tercihi veya görüşü olabilecek olanlara karşılık yararlı olabilecek noktaları not edin. Bu düşünceler ile ilgili geri bildirim almak için arkadaşlarınıza, ailenize veya güvendiğiniz iş arkadaşlarınıza danışın ve gelecek çalışmalarınızdaki önemli sorunları çözmek için bir plan yapın. Yorum yapanın “Kötü” veya “Nefret ettim” den daha fazla içgörü sağlamadığı zamanlar olsa da, bir eleştirinin işinizi artan hızla geliştirmenize yardımcı olabileceği daha çok zaman vardır.

İşe Kapılın, Öfkeye Değil

Çoğu durumda, olumsuz bir değerlendirmeye hiç cevap vermemek en iyisidir. (Eğer bir okuyucu hikayenizi beğenmiyorsa, tartışmanın anlamı yok.) Bununla birlikte, sosyal medya çağında, olumsuz bir yoruma kamuya açık bir şekilde yanıt vermemizin beklendiği söylenebilir. Saldırıya uğradığınız zaman kendini savunma içgüdüsel olsa da, yanıt vermeden önce geriye adım atıp derin bir nefes almak önemlidir. Yorum yapanın neden yanlış olduğu ile ilgili savunmacı bir argümanla geri dönerseniz veya daha da kötüsü yorum yapana kişisel olarak saldırırsanız, eleştiri ile dengeli ve derinlikli bir şekilde başa çıkabilecek kadar güçlü olmadığınızı açıkça ortaya koymuş olursunuz. Bu tür bir kişilik potansiyel okuyuculara, müşterilere veya alıcılara hitap etmez ve markanıza zarar verir. Olumsuz bir yorum ya da değerlendirmeye cevap olarak, “Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!” ya da “Bakış açınızı takdir ediyorum ve bunun üzerinde daha fazla düşünmek istiyorum” demek yeterlidir. Çevrimiçi bir kelime savaşı kazanılamaz ve saygı göstererek daha fazla arkadaş ve takipçi kazanırsınız.

Olumsuz yorumlarla başa çıkmak eğlenceli değildir, ancak sizi aşağı çekmelerine ya da asla istemediğiniz birine çevirmelerine izin vermeyin. Eleştiriyi, kendinizi ve işinizi güçlendirme fırsatı olarak görmek için kendinizi eğitin. Zaman içinde, ilk andaki hayal kırıklığı kolaylaşmasa bile, başa çıkmak ve ilerlemek için daha iyi ve daha hızlı yollar geliştireceksiniz.

Orjinal makale: https://www.inc.com/tanya-hall/negative-reviews-got-you-down-heres-how-to-bounce-back.html?cid=sf01001