“ Zihinsel Olarak Güçlü İnsanların Yapmadığı 13 Şey” isimli kitabın yazarı Amy Morin, Inc.com’da yayınlanan bir makalesinde , duygularımızın kontrolünü elimize almanın bizi zihinsel olarak güçlendireceğini anlatmaktadır. Duygusal Yönetim, Duygusal Zeka yetkinliklerinden biridir ve bu yetkinlikler doğru teknikleri kullanarak ve Pratik yaparak geliştirilebilmektedir.

Duygusal yönetim becerilerinizi keskinleştirmek sizi zihinsel olarak güçlendirir.

Amy Morin

Öfke ile daha sonra pişman olduğun bir şey söylediğin oldu mu? Korkunun sizi gerçekten fayda sağlayabileceğiniz risklerden uzak tutmasına izin mi veriyorsunuz? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz.

Duygular güçlüdür. Ruh haliniz insanlarla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu, ne kadar para harcadığınızı, zorluklarla nasıl başa çıktığınızı ve zamanınızı nasıl harcadığınızı belirler.

Duygularınız üzerinde kontrol kazanmak, zihinsel olarak daha güçlü olmanıza yardımcı olacaktır. Neyse ki, herkes duygularını yönetmekte daha iyi hale gelebilir. Diğer beceriler gibi, duygularınızı yönetmek de, pratik ve özveri ister.

Rahatsız edici Duyguları Deneyimleyin Ama Onlara Takılı Kalmayın

Duygularınızı yönetmek onları bastırmakla aynı şey değildir. Üzüntünüzü görmezden gelmek ya da acı hissetmiyormuş gibi davranmak, o duyguları ortadan kaldırmaz.

Aslında, ifade edilmeyen duygusal yaraların zamanla daha da kötüleşmesi muhtemeldir. Ve duygularınızı bastırmak büyük ihtimalle, sağlıksız başa çıkma yöntemlerine (yiyecek ya da alkol gibi) yönelmenize neden olacaktır.

Duygularınızı kabul etmenin yanı sıra duygularınızın sizi kontrol etmek zorunda olmadığını farketmek de önemlidir. Yatağın yanlış tarafında uyansanız da, ruh halinizin kontrolünü ele geçirebilir ve gününüzü iyiye çevirebilirsiniz. Öfkeliyseniz, kendini sakinleştirmeyi seçebilirsiniz.

İşte ruh halinizi daha iyi kontrol etmenin üç yolu:

  1. Duygularınızı Etiketleyin

Nasıl hissettiğinizi değiştirmeden önce, şu anda yaşadığınız şeyi kabul etmelisiniz. Gergin misiniz? Hayal kırıklığı mı hissediyorsunuz? Üzgün ​​müsünüz?

Öfkenin bazen utanç veya mahçubiyet gibi kırılgan hissettiren duyguları maskelediğini unutmayın. Öyleyse içinizde gerçekten neler olduğuna dikkat edin.

Duygularınıza bir isim verin. Endişeli, hayal kırıklığına uğramış ve sabırsız gibi, bir sürü duyguyu aynı anda hissedebileceğinizi unutmayın.

Nasıl hissettiğinizi etiketlemek, duygunun olumsuz etkisini oldukça azaltabilir. Ayrıca, bu hislerin kararlarınızı nasıl etkileyebileceğine dair bir dikkat geliştirmenize yardımcı olabilir.

  1. Düşüncelerinizi Yeniden Çerçeveleyin

Duygularınız, olayları algılama şeklinizi etkiler. Endişeli hissediyorsanız ve patrondan sizi hemen görmek istediğini söyleyen bir e-posta aldığınızda doğrudan kovulacağınızı varsayabilirsiniz. Ancak, aynı e-postayı aldığınızda kendinizi mutlu hissediyorsanız, ilk düşünceniz iyi yaptığınız bir iş ile ilgili terfi veya tebrik alacağınız olabilir.

Dünyaya baktığınız duygusal filtreyi düşünün. Daha sonra, daha gerçekçi bir görünüm geliştirmek üzere düşüncelerinizi yeniden çerçeveleyin.

Kendinizi “Bu sosyalleşme etkinliği tam bir zaman kaybı olacak. Hiç kimse benimle konuşmayacak ve bir aptal gibi görüneceğim,” diye düşünürken yakalarsanız, kendinize “Bu etkinlikten ne elde edeceğim bana bağlı, kendimi yeni insanlara takdim edeceğim ve onlardan bir şeyler öğrenmeye ilgi göstereceğim. ” şeklinde hatırlatma yapın.

Bazen farklı bir bakış açısı kazanmanın en kolay yolu bir adım geri atıp kendinize “Bu problemi yaşayan bir arkadaşa ne söylerdim?” diye sormaktır. Bu soruyu cevaplamak, bazı duyguları denklemden çıkaracaktır ve böylece daha mantıklı düşünebileceksiniz.

Kendinizi olumsuz şeyler üzerinde fazlaca düşünür buluyorsanız, beyninizdeki kanalı değiştirmeniz gerekebilir. Yürüyüşe çıkmak veya masanızı temizlemek gibi hızlı bir fiziksel aktivite, sürekli aynı konuyu düşünüp durdurmanıza yardımcı olabilir.

  1. Ruh Hali Yükselten Aktivitelerle İlgilenin

Kötü bir ruh halindeyken, sizi bu zihin halinde tutan aktivitelerle meşgul olma ihtimaliniz yüksektir. Kendinizi izole etmek, düşünmeden telefonunuzla oynamak veya çevrenizdeki insanlara şikayetlenmek, kendinizi kaptırabileceğiniz tipik “kötü ruh hali davranışları” nın sadece birkaçıdır.

Ancak, bu şeyler sizi aynı sıkışık halde tutacaktır. Daha iyi hissetmek istiyorsanız pozitif davranmalısınız.

Mutlu olduğunuz zaman yaptığınız şeyleri düşünün. Kötü bir ruh halindeyken bunları yapın ve daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

İşte birkaç ruh hali yükselten örneği:

  • Hoş bir şey hakkında konuşmak için bir arkadaşınızı arayın (şikayete devam etmek değil).

  • Yürüyüşe çıkmak.

  • Birkaç dakika meditasyon yapın.

  • Canlandırıcı müzik dinleyin.

Duygusal Yönetim Becerileriniz için Pratik Yapmaya Devam Edin

Duygularınızı yönetmek zaman zaman zorludur. Ve muhtemelen – öfke gibi – belirli bir duygu içinizdeki en iyi olanı sizden alır.

Ancak duygularınızı düzenlemeye daha fazla zaman ve dikkat harcadıkça, zihinsel olarak daha güçlü olacaksınız. Ruh halinizi değiştirecek sağlıklı seçimler yapabileceğinizi bilerek, rahatsızlıklarla başa çıkma beceriniz ile ilgili güven kazanacaksınız.

Orjinal Yazı Linki: https://www.inc.com/amy-morin/how-to-control-your-emotions-so-your-emotions-dont-control-you.html