Bu özelliklere sahip bir ekiple çalışmanın muazzam olasılıklarını hayal edin.

Marcel Schwantes

Yakın tarihli bir raporda, küresel şirketlerin üst düzey insan kaynakları görevlilerine, 2020 yılına kadar neleri çalışanların gelişmesi için gereken 10 iş becerisi olarak gördükleri soruldu.

İlk 10 listesini oluşturan, başarı için kritik becerilerden biri hangisiydi? Bekleyin… duygusal zeka.

Duygusal zeka (E.I.) uzmanlarına göre, E.I. teknik başarıyı aşarak iş başarısının önemli bir göstergesi haline gelmiştir. 2011 yılında, ABD’den 2.600’den fazla işe alım yöneticisi ve insan kaynakları çalışanını içeren bir CareerBuilder araştırması, yüzde 71’inin bir çalışanın duygusal zekasına yüksek IQ dan daha fazla değer verdiğini ortaya koydu.

Yüksek Duygusal Zekaya Sahip İnsanlarda Neye Bakmalı

Duygusal zekaya sahip yüksek performanslı bir insan topluluğu çalışmak istiyorsanız ya da kendi E.I. süper güç kültürünüzü oluşturmak istiyorsanız, bu becerinin, farkındalık, öz-düzenleme, motivasyon, empati ve sosyal beceri isimli beş ilkesinde ortaya çıkan bazı anahtar davranışları bilmeniz gerekir.

  1. Gerçek benliklerini ortaya koyan insanlara bakın.

Şeffaflık, ilişki ekonomisinde sıcak bir emtiadır. Bazen çalışanlar ve patronlar, zor durumları veya çatışmaları önlemek için, kendini gizlemek, geri çekmek, duvarlar örmek ya da karizma veya diktatörlük maskesi takmak eğilimindedirler. Ve bu maske, insanlara emirler yağdırıken ya da zorla dikkat talep ederken, gerçekten kim olduğumuzu gizler. Başarılı ekiplerde, ham orijinallik sergileyen insanlar bulursunuz. İyi ve kötü zamanlarda, aklınıza ve yüreğinize hitap ederek liderlik eder. Bu özellikten şunlar ortaya çıkar:

  • Mükemmellik

  • Bütünlük

  • Duygusal dürüstlük

  • Harika bir tutum

  • Geri bildirime açıklık

  • Sadece kendi duygularınız değil, aynı zamanda etki alanınızdaki diğer kişilerinki ile ilgili bir farkındalık

  1. Esneklik gösteren hacıyatmaz kişilere bakın.

Öncelikler hemen hemen her şirkette ve her işte değişmektedir. Etrafınızı değişim sırasında esnek olan ve bir geçiş döneminde yardım etmek için her fırsatta atlayan insanlarla çevreleyin. Onlar –gerçek bir E.I alamet-I farikası olan- belirsiz ve öngörülemeyen durumlarla başa çıkma esnekliğine sahiptirler. Ayrıca, hacıyatmaz zihinleri olan insanların etrafında olmak istersiniz. Onlar gerçekler (gerçekten doğru olanı) ve şimdi ve burada ile ilgilenirler ve geçmişin hayaletlerini geçmişte bırakırlar. En hacıyatmaz insanlar, amaçlarına ve programlarına, özellikle de değerlerine ve inançlarına müdahale eden herkese hayır diyerek kötü durumlardan kurtulurlar. Esnek insanlar, kendileriyle hiçbir ilgisi olmayan şeylerden kendilerini suçlu hissetmelerine izin vermez. Başkalarının eylemlerinden ve dramalarından sorumlu olmadıklarını bilirler ve başkalarının yaptığı bir şey için kendilerini asla dövmezler.

  1. Duygularını çoğu kişiden daha iyi yöneten kişilere bakın.

Bu, duygusal zekada öz-yönetim (veya öz-düzenleme) kapsamına girer ve çoğu yüksek performanslı ekipte bulunan kişisel bir yetkinliktir. Öz-yönetimin ardındaki soru basit ama nadirdir: Duygularımı ve davranışımı olumlu bir sonuç için yönetebilir miyim? Uluslararası tanınmış psikolog ve çok satan yazar Daniel Goleman, duygularını iyi yöneten insanlar hakkında şunları söylüyor:

Duyguları üzerinde kontrol sahibi olan makul insanlar, güvenli, adil ortamları sürdürebilen insanlardır. Bu ortamlarda drama çok düşük ve üretkenlik çok yüksektir. En iyi performans gösterenler bu organizasyonlara akın eder ve onları terk etme eğiliminde olmazlar.

  1. Empati gösteren insanlara bakın.

İnsanlar empatiye doğru çekilirler. İş yerinde başarılı ilişkiler kurabilmek çekici bir özelliktir. Aslında, DDI araştırması empatinin genel kurumsal performansın 1 numaralı etmeni olduğunu kanıtlamıştır. Kim bilebilirdi? Empati sergileyen yüksek performanslı bir ekip, bunu güçlü kişisel ilişkiler ve işbirliğini teşvik ederek yapmaktadır. Onlar, iş arkadaşlarının durumlarını düşünürler, zorluklarını ve hayal kırıklıklarını anlarlar ve bu duyguların kendi duyguları kadar gerçek olduğunu bilirler. Bu, bakış açısı geliştirmeye yardımcı olur ve takım üyelerini birbirlerine yardım etmeye açar.

Orjinal makale: https://www.inc.com/marcel-schwantes/4-ways-to-tell-someone-has-high-emotional-intelligence-and-is-not-just-faking-it.html?cid=sf01001&sr_share=twitter