LaRae Quy, 24 yıl boyunca bir FBI gizli ve karşı istihbarat ajanı olarak çalışmıştır. İşi yabancı casusları açığa çıkarmak ve onların ABD hükümeti için çalışmalarını sağlamaktı. Bir FBI ajanı olarak, risk, belirsizlik ve aldatma ortamlarında hayatta kalmak için zihinsel gücünü geliştirdi. Quy, “Güçlü Bir Zihnin Sırları” ve “Kadın Liderler için Zihinsel Güç: Güçlü Yönlerinizi Tanıma ve Yararlanmaya İlişkin 52 İpucu ” kitaplarının yazarıdır. ”

Bu makalesinde başarılı olmak için duygusal zekayı kullanmanın yollarını özetliyor.

Bazıları FBI ajanlarını fazla yumuşak olmakla suçlayabilir, ancak duygusal zeka en başarılı FBI araştırmalarının merkezinde yer alır.

Duyguları tanıma, kontrol etme ve ifade etme yeteneği, yabancı istihbarat görevlilerini ABD hükümeti için çalışmaya davet ettiğimde başarımı yönlendiren tek faktördü. İnsanların farklı konuşma konularına nasıl tepki verdikleri konusunda uyanık kaldım, böylece duygularının ve düşüncelerinin davranışlarını nasıl yönlendirdiği konusunda fikir edinebilecektim.

FBI ajanlarını sürekli olarak işlerini nasıl daha iyi yapabilecekleri konusunda eğitirken, ben duygusal zekanın önemini bunu gösteremeyen takım arkadaşlarını gözlemleyerek öğrendim. Onlar engelleri kaşamayan ve insanlarla ilişki kuramayanlardı. Sadece bu değil, çoğu zaman belirli bir kişisel farkındalık eksikliği yaşarlardı, bu yüzden yanlış yaptıklarından habersizlerdi – ki bu sadece kolluk kuvvetlerinde değil, herkesin başına gelmesi muhtemel bir sorun.

Araştırmalar duygusal zekâyı, yıldız performansçıları ortalamadan ayıran kritik faktör olarak gösteriyor. Bağlantı o kadar güçlüdür ki, en iyi performans gösterenlerin % 90’ı yüksek duygusal zekâya sahiptir. Diğer yandan, düşük performans gösterenlerin sadece % 20’si duygusal zeka açısından yüksek puan alabilmektedir. Yani, duygusal zeka olmadan da yıldız olunabilir, ancak bunun şansı çok zayıftır.

Aynı çalışma, yüksek seviyede duygusal zekaya sahip kişilerin aynı zamanda daha fazla para kazandığını ortaya koydu. Bu bulgu, dünyanın her bölgesinde, her sektördeki, her seviyedeki insanlar için geçerlidir.

Duygusal zeka davranışımızı nasıl yönettiğimizi, sosyal komplikasyonları nasıl ele aldığımızı ve olumlu sonuçlar verecek etkili kararlar almamızı etkiler. Kendi duygularımız ile ilgili farkındalık ve merak, diğerlerinin duyguları ile ilgili merakımız, bizi yalnızca olumsuz olanları tanımak için değil, aynı zamanda nasıl kontrolden çıkabileceklerini öngörmek için de daha güçlü bir konuma yerleştirir.

Engellere, talihsizliklere ve sıkıntılara tepkilerimiz genellikle bilinçli değil, alışkanlıktan kaynaklıdır. Biraz eğitim ve farkındalık, daha akıllı seçimler yapmak ve daha başarılı olmak için ihtiyaç duyduğumuz duygusal zekayı geliştirmemize yardımcı olabilir.

İşte başarılı insanların duygusal zekayı, başarılarını öngörmek için kullandıkları altı yol:

  1. Psikolojik falcılık yapmak

Her zaman mutlu olmakla ilgili olmamız, günlük deneyimlerden çok fazla şey beklememize neden olabilir.

Psikolog Maya Tamir, stresli durumlarda mutluluğun peşinde koşmak yerine, uzun vadeli hedefinizi düşünmeniz gerektiğini tavsiye eder. Uzun vadeli hedefinizi açıkça belirledikten sonra, o durumda yaşamak istediğiniz duyguyu seçebilirsiniz.

Örneğin, bir uzlaşmaya varmak konusunda baskı altında olan liderler, daha başarılı olmalarına yardımcı olacak duygu veya hissi tercih etmek için duygusal zekayı kullanabilirler.

İpucu: Duygusal zekası yüksek olan başarılı insanlar her zaman hoş duyguları seçmezler; bunun yerine, onları yoldan aşağıya ve uzun vadeli hedeflerine doğru yönlendirecek olanı seçerler. Bir karar verme durumu ile karşı karşıya kaldığınızda, en kolayı gibi hissetmediğinizi seçmekten kaçınmayın. Bunun yerine, sizi uzun vadeli hedefinize yönlendirecek olanı seçtiğinizden emin olun.

  1. Erken müdahale anahtardır

Bazen çıkış stratejisinin olmadığı durumlara düşeriz. Olumsuz bir durumu önceden tahmin edebilirsek proaktif önlemler alabiliriz. Canavarı bizi ele geçirmeden henüz gençken yenebilirsek daha iyi durumda oluruz.

Duygusal olarak zeki insanlar, tetikleyicilerini inceler ve bu bilgiyi, onlardan en iyisini elde etmek üzere durumlardan ve insanlardan korunmak için kullanırlar. Her zaman başa çıkılması gereken sinir bozucu bir kahkaha ya da bezdirici bir alışkanlığa sahip biri vardır, bu yüzden bu kişilerle birlikte olmanız gerektiğini biliyorsanız koruma tamponları geliştirin. Olumsuz duyguları tetikleyen durumlar, özellikle de onların önlenebileceğini bildiğiniz zaman, insanın kendisini sıkkın hissetmesine sebep olur.

Stres ve olumsuz duygular üreten birçok olay, kazalar veya hastalıklar gibi kontrol edilemez. Bununla birlikte, birçoğu, eğer onları nasıl öngöreceğiniz ve müdahale edeceğiniz konusu ile ilgiliyseniz, yönetilebilir.

İpucu: Önümüzdeki birkaç gün içinde ortaya çıkacağını bildiğiniz potansiyel bir stres kaynağını tanımlayın ve ele alın. Şimdi, böylece daha sonra duygusal sıkıntıya girmeyeceğiniz bir çıkış stratejisi geliştirin.

  1. Kaçınma bir seçenek değilse

Ancak, olumsuz bir durumdan kaçmak her zaman mümkün değildir. Bir seçim yapma şansı verildiğinde, çoğumuz hoş olmayan ya da üzücü duyguları yaratan durumlardan kaçınmayı seçerdik. Olumsuz duyguların yaşanacağını bildiğimiz insanlarla veya durumlarla uğraşmaya zorlanmak yorucudur. Kafamızı dağıtmak için bahaneler aramamız ya da rahatlamak için uzaklaşmaya çalışmamız şaşırtıcı olmaz.

Hepimizin duygusal tetikleyicileri var – bam telimize basan ve başarımızı sabote edebilecek şekilde hareket etmemize neden olan durumlar ve insanlar. Ancak yapılan araştırmalar, olumsuz bir durum bekleyenlerin genellikle yapıcı şekilde tepki verdiğini göstermiştir. Bu kişiler olumsuzluğu delip geçme cesareti geliştirmektedir.

Sebep şudur: Durum ard arda tekrarlanırken beyninizin gözlemleme ve içsel tepkilerden ayrılma yeteneğini arttırırsınız, böylece kendinizle olumsuz durum veya kişi arasında bir tampon görevi görecek şekilde duygusal yönetimi güçlendirirsiniz.

İpucu: Hayatınızda kaçınmanın bir seçenek olmadığı durumları tanımlayın. Duygusal tepkilerinizi yönetmenin yollarını bulmak üzere durumun olumsuzluğundan arının.

“Şimdi bir çıkış stratejisi geliştirin, böylece daha sonra duygusal bir olumsuzluğa kapılmayın.”

  1. Duygunuzu yeniden çerçeveleyin

Çoğunlukla, yeniden çerçevelersek duygularımızı yönetebiliriz. Öfke ve korku enerji ile dolu duygulardır; bu yüzden olumsuz bir şekilde ifade etmektense onları daha olumlu bir kanala yönlendirin. Bu bir kömür yığını mı, yoksa yapım aşamasında bir elmas mıdır?

Örneğin, topluluk önünde yapacağınız bir konuşmadan korkuyorsanız, bir sonraki performansta bu gergin enerjiyi “ bomba gibi hazır olmak” olarak yeniden adlandırın.

Duyguları yönetmek beceri ister; pratik yaparak zamanla daha iyi yapmayı öğrenirsiniz. Aynı şey durumunuzu yeniden çerçevelemeniz için de geçerlidir. Bilinçli bir eğitim gerektirir. Çoğu zaman, duygularımızdan çıkan enerjinin nasıl tepki vereceğimize karar vermesine izin veririz. Bize en iyi şekilde hizmet edecek duyguları bilinçli olarak geliştirme işini yapmayız.

İpucu: Nöroplastisite araştırması, olumsuz durumlar hakkındaki düşüncelerimizi değiştirerek kelimenin tam anlamıyla beynimizi yeniden yapılandırabileceğimizi göstermiştir. Kendi beynimizin sorumluluğunu alabildiğimizde kendi duygularımızın sorumluluğunu da alabiliriz.

  1. Bırakın dışarı çıksın

Ancak ya biri sana hakaret ederse? Ne kadar tepkilerinizi kontrol etmeye çalışırsanız çalışın, incinmeyi önleyemezsiniz. Duygularımızı ifade etmemiz gereken zamanlar vardır çünkü onları engellersek daha da kötüleşirler.

Psikolog Roy F. Baumeister, hem mutluluk hem de üzüntü duygularını bastıran insanlarla bir dizi deney yaptı. Bu kişilerin projelerden daha erken vazgeçme eğiliminde olduklarını buldu. Doğal duygusal tepkilerinde direndikleri zaman, irade ve enerjilerinin arttığı görüldü.

Maya Tamir, sahip olduğumuz duyguları, olumlu veya olumsuz olmalarına bakmaksızın, kabul edebildiğimiz ve hoş karşılayabildiğimizde daha mutlu ve daha memnun olma ihtimalimiz olduğunu tespit etti.

İPUCU: Olumsuz duygularınızı her zaman bastırmayın. Araştırma, bunu yapan kişilerin kardiyovasküler hastalık riskinde artış olduğunu buldu. Tüm olumsuz duyguları bastırmak, aynı zamanda daha fazla bozuk ilişkilere, kronik ağrıya, kulak çınlamasına ve diyabete yol açabilir.

  1. İpuçlarını değerlendirin

Herhangi bir FBI soruşturmasında ilk adım özneyi gözetim altına almaktır. Bunun birçok nedeni vardır, bunlardan biri davranış kalıplarını tanımlamaktır. Başka bir deyişle, ajanların araştırılan öznenin düşünceleri, duyguları ve davranışlarına ilişkin ipucu elde etmesi gerekir.

Başarımız çoğu zaman insanları neyin zorladığını belirleme ve analiz etme becerimizin bir sonucudur. Bunu yapmak bir zihniyet haline gelir ve bu herhangi bir zamanda herhangi biri tarafından uygulanabilecek bir şeydir.

Kolluk kuvvetleri çoğu zaman restoran ve hava limanlarında etrafdaki insanlara bakar ve yalnızca gözlemlerine dayanarak yaşadıklarını, ruh hallerini, ne düşündüklerini – yani kendi hikayelerini çözmeye çalışır. Bu basit odaklanmış farkındalık tatbikatı, bir insanın zihnini etrafındaki insanların yaşadıklarına ilişkin ipucu toplama fikrini geliştirebilir. Ipucu toplamak, farkındalık seviyenizi bir iki seviye yukarı çıkarmanız anlamına gelir.

Ayrıca kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinin. Kendinize, “Düşüncelerimi en çok neler meşgul ediyor?” “Kendimle en çok ne zaman rahatım?” “Başkalarında ilk olarak neleri farkederim?” diye sorun.

İpucu: Merak edin! Merak, dahiler, FBI ajanları ve duygusal açıdan zeki olmak isteyen herkes için önemli bir özelliktir. Meraklı insanlar aktif zihinlere sahiptirler ve her zaman sorular sorar ve cevaplar ararlar.

Tepkilerini öngörmek, sonuçları görselleştirmek ve gelecekteki duygularını değiştirebilecek eylemleri tanımlamak için duygusal zekayı kullanan başarılı insanlar, başarılarını öngörmekte daha iyi bir konumdadırlar.