Skybell Video kurucu ortaklarından Andrew Thomas, günümüz iş hayatının popüler alışkanlıklarından olan acelecilik ve koşuşturma ortamı üzerine yeniden düşünülmesi gerektiğini, yavaşlamanın aslında başarıya giden daha hızlı bir yol olduğunu elzem olduğunu kendi deneyimlerine dayanarak anlatıyor. Ancak yavaşlayarak duygularımızı ve niyetimizi fark edebilir ve kendimize fayda üretecek şekilde yönetebiliriz.

Kulağa ters gibi geliyor, ancak yavaşlamak başarmanın daha hızlı bir yolu.

İşte sebepleri … (Andrew Thomas, Skybell Video Doorbell kurucusu)

Daha hızlı git. Daha fazla yap. Acele et. Daha da acele et. Tanıdık geliyor mu? Sosyal medya, her ne pahasına olursa olsun acele etmenin erdemlerinin çığırtkanlığını yapan etkileyiciler, girişimciler ve “gurular” ile doludur. Acele etmenin ve hatta sadece acele etmekten bahsetmenin gerçek sonuçlar üretmekten daha önemli olduğu bir noktaya ulaşıldı.

Kesinlikle bununla övünmesem de, işimi kurma aşamasında çok çalıştım. Yıllarca haftada 80 ila 90 saat çalıştım. “Acele etme” yi “verimlilik” ile karıştırdım ve “sonuçlar” için “çalışmayı” yanlış anladım. Farkındalık pratiğim yoktu. Geziler, eğlence, arkadaşlar veya aile için zaman ayırmadım. Daha çok çalışırsam ve daha fazla saat çalışırsam daha başarılı olacağımı düşündüm. Yanılmışım ve 2017’de kendimi yığılıp kaldığım ve bir sarsıntı yaşadığım noktaya kadar tükettim.

“Her zaman acele” zihniyetinin panzehiri “yavaşlık” tır. Çılgınca geliyor, ama yavaşlamak başarı ya da başarısızlık veya gelişme ve tükenme arasındaki farkı yaratan şey olabilir.

Giderek daha fazla sayıda, nitelikli ya da olmayan, kişisel koç ve sosyal medya yazarı, acele yaşam tarzını savunurken, yaşamlarında gerçekten sonuç yaratan başarılı liderler ve girişimciler, yavaşlamanın başarı için temel oluşturduğunu biliyor.

İşte yavaşlamanın, başarınızı hızlandırmanıza, daha derin bir tatmin hissinin tadını çıkarmanıza ve istediğiniz yaşamı yaratmanıza gerçekten yardımcı olmasının dört nedeni.

  1. Daha fazla netlik elde edersiniz.

Yanlış yöne gidiyorsanız acele etmenin faydası nedir? Çok fazla insan yorulmadan, istedikleri sonuçları vermeyecek bir yol boyunca çalışıyor. Bir koşu bandında koşmak gibi -çalışıyorsun, ama hiçbir yere gitmiyorsun.

Yavaşlayın ve netlik için zaman ayırın. Başınız aşağıya koşmakla çok meşgulseniz, nereye gittiğinizi göremezsiniz. Lazer ışını gibi tek yöne odaklanmışsanız, gözünüzün köşesinde parlayan şeyi göremezsiniz.

Bunu düzeltmek için, her hafta bir “check-in” saati programlayın. Niyetiniz üzerinde düşünün ve önünüzde uzanan zorlukları veya fırsatları gözlemleyin. Neyin işe yaradığını, neyin işe yaramadığını ve önümüzdeki hafta enerjinizi nereye odaklayabileceğinizi düşünün.

  1. Eğer ölürseniz acele edemezsiniz.

Bu başlık abartılı olsa da, şu noktaya dikkat etmelisiniz: Performans gösteremiyorsanız, çalışmaya ve istediğiniz hayatı yaratmaya devam edemezsiniz. Benim durumumda, kafa travmam daha kötü olabilirdi. Sonra? Acele etmek tüm bu maliyetlere değdi mi?

Amacınız başarılı olmaksa, zihninizin, bedeninizin ve ruhunuzun sağlıklı kalması için gerekenleri onurlandırmak için zaman ayırmaya istekli olmalısınız. Her gün bize 24 saat verdiğinden, meditasyon ve egzersiz yapmamak, sağlıklı bir yemek pişirmemek veya günlük yazmamak için hiçbir bahane yoktur.

Ortalama bir kişi Facebook, Snapchat ve LinkedIn hariç olmak üzere günde 53 dakikasını Instagrama harcıyor. Yavaşlamanın bir ayrıcalık veya bir lüks olduğunu iddia etmek bir bahanedir. Bir gününüz içinde Oprah ile aynı miktarda zamana sahipsiniz ve o meditasyon yapıyor. Marc Benioff (Salesforce CEO’su), Arianna Huffington, Beyoncé ve Jeff Weiner (LinkedIn CEO’su) de öyle. Eğer onlar yapabiliyorlarsa, siz de yapabilirsiniz.

  1. Duygu gücünden yararlanacaksınız.

Pek çok insan duygularının içerdiği faydaları göremiyor. Duygular birer rehberdir ve içinizde ve çevrenizde neler olup bittiğine ve bunlara en iyi nasıl yanıt vereceğinize dair envanter çıkarmanıza yardımcı olur. Başarılı insanlar duygularını hissediyor ve yönetiyorlar ve onların kötü davranış ya da eylemleri tetiklemelerine izin vermiyorlar.

Bu konuyu çok iyi özetleyen bir mantra var: Eğer adlandırabilirseniz, onu evcilleştirebilirsiniz. Yavaşlayarak, yaşadığınız duyguları hissedebilir ve tanımlayabilirsiniz. Bunu yaparken, onları işleyebilir ve sağlıklı bir yanıt için sizi yönlendirmelerine izin verebilirsiniz.

Örneğin, öfke harika bir duygudur. Size bir şeylerin yanlış olduğunu söyler ve koşullandığında onu değiştirmek için size enerji sağlar. Sürekli istikrarsız ve aceleci iseniz, öfke sizi yönlendirir ve bu duygu üzerinden hareket edersiniz. Yan etkiler ilerlemenizi geri alabilir ve sizi istediğiniz başarıdan uzak tutabilir. Yavaşlamak, duyguları size iyi hizmet eden ve başarıya götüren eylemlere yönlendirmenize yardımcı olur.

  1. Daha iyi kararlar alacaksınız.

Tek bir karar yatırım yaptığınız tüm işleri geri alabiliyorsa, sürekli acele etmenin faydası nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, zihniniz bir araba motoruna benzer: Sürekli pedalı köklerseniz, motor kırmızı çizgiye ulaşır, aşırı ısınır ve arızalanır. Yavaşladığınızda, dinlenmeye ve meditasyona zaman ayırdığınızda zihinsel stres referansını düşürürsünüz. Aklınız yarış halinde değilse, bilgileri almak, koşulları değerlendirmek ve iyi bir karar vermek için özgürdür.

Başarı iyi kararlar vermeyi gerektiriyorsa ve yavaşlamak daha iyi kararlar almanıza yardımcı oluyorsa, yavaşlamak için nasıl daha fazla zaman ayırabileceğinizi düşünün.

Bu tavsiye aslında daha iyi, daha hızlı, daha etkili ve daha sürdürülebilir şekilde çalışmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, yeni bir düzeyde kendinizin ve sürecin tadını çıkaracaksınız.

Yukarıda açıklanan yararları göz önünde bulundurun ve yaşamınıza daha fazla yavaşlık getirmeye yönelik basit bir adımı tanımlayın. Nasıl gittiğini görün ve daha fazlasını deneyin. Kendini bir sarsıntının içine sürükleyene kadar acele eden ve sonunda değişen biri olarak, acelecilik ile yavaşlık deng:elendiğinde yaşamın çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Orjinal makale https://www.inc.com/andrew-thomas/4-reasons-why-slowing-down-will-actually-make-you-more-successful.html