Duygusal zeka (EQ veya EI), iş dünyasında başarının en güçlü göstergelerinden biridir. Neden? EQ yalnızca kendi duygularınızı tanımlama ve yönetme yeteneği değil, aynı zamanda diğerlerinin duygularını tanıma yeteneğidir. Johnson & Johnson tarafından yapılan bu çalışma, işgücü içinde en yüksek performans gösterenlerin aynı zamanda daha yüksek duygusal zeka sergileyenler olduğunu göstermiştir. Ve Talent Smart’a göre, işyerinde yüksek performans gösterenlerin % 90’ı yüksek EQ’ya sahipken, düşük performans gösterenlerin % 80’i düşük EQ’ya sahip. Basitçe söylemek gerekirse, duygusal zekanız önemlidir.

Danışanlarımın çoğu, patronları ile olan zayıf ilişkileri yüzünden istifa etmeye hazır veya yöneticilerinden bunalmış olarak bana gelir. Neler olup bittiğini dinlerken, genellikle bu liderlerin yüksek duygusal zeka seviyeleri göstermediği görülür. Bunun sen olmasına izin verme!

İşte duygusal zekanızı geliştirmenin beş yolu.

  1. Olumsuz duygularınızı yönetin. Olumsuz duygularınızı yönetip azaltabildiğiniz zaman, bunalmış olma olasılığınız daha düşüktür. Söylemesi yapmaktan kolay, değil mi? Bunu dene: Biri seni üzüyorsa, sonuçlara atlama. Bunun yerine, duruma çeşitli şekillerde bakmanıza izin verin. Nesnelere objektif olarak bakmaya çalışın, böylece kolayca dolandırılmayacaksınız. İş yerinde dikkatli olun ve bakış açınızın nasıl değiştiğini görün.

  2. Kullandığınız sözcüklere dikkat edin. İşyerinde daha güçlü bir iletişimci olmaya odaklanın. Duygusal zeka sergileyen insanlar, eksikliklerin iletilmesine yardımcı olabilecek spesifik kelimeler kullanma eğilimindedir ve sonrasında derhal bunları gidermek için çalışırlar. Patronunla kötü bir toplantı mı geçirdin? Bunu bu kadar kötü yapan neydi ve bir sonraki sefere düzeltmek için ne yapabilirsin? Neler olup bittiğini tam olarak belirleyebiliyorsanız, sadece üzerinde durmak yerine, sorunu çözme olasılığınız daha yüksektir.

  3. Empati uygulayın. Sözel ve sözel olmayan ipuçlarına odaklanmak, iş arkadaşlarınızın veya müşterilerinizin duygularına ilişkin paha biçilmez fikirler verebilir. Bir an için bile olsa başkalarına odaklanmayı ve onların ayakkabıları içinde yürümeyi deneyin. Empatik ifadeler kabul edilemez davranışları mazur göstermezt etmez, ancak herkesin kendi sorunları olduğunu hatırlatmaya yardımcı olur.

  4. Stres yükleyicilerinizi bilin. Sizi strese sokan şeylerin envanterini çıkarın ve yaşamınızda bunlardan daha az bulundurmak için proaktif olun. İş e-postanızı yatmadan önce kontrol etmenin sizi bir düşünce girdabına sokacağını biliyorsanız, onu sabah bırakın. Daha da iyisi, ofise vardığınız zamana bırakın.

  5. Güçlüklerden sıyrılmayı bilin. Herkes zorluklarla karşılaşır. Sizi başarıya hazırlayan ya da tüketen bu zorluklara nasıl tepki verdiğinizdir. Olumlu düşüncenin sizi ileri götüreceğini zaten biliyorsunuz. Sıkıntılı durumdan çıkmanıza yardımcı olmak için, şikayet etmek yerine iyimserlik gösterin. Bu durumdan ne öğrenebilirsiniz? Mevcut zorluğu aşmak için ne yapabileceğinizi görmek için yapıcı sorular sorun.

Duygusal zeka, onu arttırma isteğiniz olduğu sürece zamanla gelişebilir. Karşılaştığınız her kişi, zorluk veya durum EQ’nuzu test etmek için önemli bir öğrenme fırsatıdır. Bu pratik gerektirir, ancak faydaları derhal görmeye başlayabilirsiniz.

Yüksek seviyede duygusal zekaya sahip olmak, iş yerindeki ve yaşamınızın tüm alanlarındaki ilişkilerde size iyi şekilde hizmet edecektir. Bunu kim istemez ki?

Yazar hakkında: Ashley Stahl, iş arayanların amaçlarını bulmalarına, daha fazla iş teklifi almalarına ve hayallerindeki işleri başlatmalarına yardımcı olan bir kariyer koçudur.

Orjinal makale: https://www.forbes.com/sites/ashleystahl/2018/05/29/5-ways-to-develop-your-emotional-intelligence/#68acbd496976