Artık EQ’nuz üzerinde çalışmanın kişisel gelişiminiz ve büyümeniz için harikalar yarattığının farkındasınızdır.

Ancak romantik ilişkinizi de geliştirebileceğini biliyor muydunuz? Çalışmalar, ilişkilerde yüksek duygusal zekaya sahip insanların genel olarak tüm yaşamları boyunca romantik ilişkilerinden (ya da evliliklerinden) daha fazla tatmin duyduklarını göstermiştir.

Konu sevgi olduğunda, eşinizle daha güçlü bir bağ oluşturmak için yapabilecekleriniz konusunda EQ’nun neden önemli olduğunu öğrenmek için takip edin.

İLİŞKİLERDE DUYGUSAL ZEKA ÜZERİNDE ÇALIŞMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Hem sizin hem de eşinizin duygusal zekası üzerinde çalışmanızın neden önemli olduğunun bazı nedenleri:

 • Sağlam bir dostluk ve güven temeli oluşturursunuz

 • Ayrı ayrı bireyselliklerinizi korurken daha güçlü bir bağ oluşturursunuz

 • Birbirinize daha çok güven ve saygı duyarsınız

 • Gelişen ilişkinin genel kalitesini fark edersiniz

 • Her iki taraf da ilişkide güvenlik ve içerik duygusunun tadını çıkarır

İlişkilerde duygusal zekanızı nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

 1. KİM OLDUĞUNUZUN FARKINDA OLUN

Burada ilk adım oldukça açık görünmesine rağmen pek çok kişi bunu tamamen kaçırmaktadır. Gerçek şu ki, kendinizle olan ilişkinizden haberdar değilseniz, ilişkilerde duygusal zeka üzerinde çalışamazsınız.

Kendi kişisel gelişiminize biraz zaman ayırın. Büyüme zihniyetini benimseyin ve henüz yapmadıysanız dünyaya bakışınızı değiştirin. En büyük numaranızın ne olduğunu bilin, ancak aynı zamanda ne konuda uzlaşmayı istediğinizi bilin.

 1. BİRBİRİNİZİ İYİ TANIYIN

İlişkilerde duygusal zeka söz konusu olduğunda, birbirini iyi tanımak bir zorunluluktur. Birisini tanımanın en iyi yolu soru sormaktır.

Çocukluğunuz veya gelecek için planlarını konuşabilirsiniz. Evliliğin önemli olup olmadığına, bir gün çocuk sahibi olmak isteyip istemediğine veya sonraki 5, 10 veya 15 yıl içinde kendilerini nerede gördüklerine dikkat verin.

Sorabileceklerinize ilişkin bir sınır yoktur, ancak incelikli yaklaşın. Bir şeyi özel tutmak istediğini fark ederseniz, bunun üzerinde ısrar etmeyin. Bazen, eğlenceli önemsiz sorular bile bağ kurmanızda yardım edecektir!

 1. AKTİF DİNLEMEYİ ÖĞRENİN

İlişkilerde duygusal zeka oluşturmak istiyor musunuz? O zaman aktif dinlemeyi öğrenin! Yani sadece yanıt vermek için dinlemeyin – önemsediğiniz için dinleyin.

Çiftlerin tartışmasının en büyük nedenlerinden biri, her zaman duyulmadığını hisseden bir tarafın olmasıdır. Partneriniz kendisi için önemli bir şey hakkında konuştuğunda, onu dinleyin.

Her söylediğine katılıp katılmamanız sorun değil. Ona, kesmeden sonuna kadar dinleyecek kadar saygı duymamanız sorundur.

 1. YAPICI ELEŞTİRİYİ KABUL EDİN

Sağlıklı bir ilişkide, her iki taraf da ilişkiyi devam ettirmek için çaba sarf eder. Ve bazen, ilişkideki duygusal zeka, bir eleştiriyi kabul etmek ve diğer tarafı rahatsız eden bir şeyi değiştirmek anlamına gelir.

Örneğin, eşiniz sahip olduğunuz kötü bir alışkanlıktan rahatsız oluyorsa, değiştirin. Sizin tarafınızdan belirli bir davranış, partnerinizi rahatsız ediyorsa, bunu yapmayın.

Sonuç olarak, uzlaşma, genel ilişki üzerinde genellikle çok büyük bir olumlu etkiye sahip olan basit bir harekettir. Ayrıca, partnerinizi rahatsız eden bir şeyi her değiştirmeye çalıştığınızda, onun da aynı şeyi yapmaya çok istekli olduğunu fark edeceksiniz.

 1. TARTIŞMAKTAN KAÇINMAYIN

Sonunda, her ilişkide anlaşmazlıklar olacaktır. Ancak ilişkilerdeki duygusal zeka, sağlıklı bir tartışma ile tam anlamıyla kavga arasındaki farkı bilmek demektir.

Nasıl etkili bir şekilde tartışacağınızı öğrenin. Anın sıcaklığı ile bir dakika sonra pişman olabileceğiniz bir şey söylemeyin. Bunun yerine, çözmek üzere konuşun.

Verilen durumun sizi nasıl hissettirdiğini olabildiğince sakin bir şekilde açıklamayı deneyin. Neden bu hissettiğin duyguları deneyimliyorsunuz? Endişeleriniz veya güvensizlikleriniz varsa, bunları eşinizle paylaşın.

Ve eğer bu arada birisi incinmişse ve onu değiştirebilecekseniz, zor kişiyi oynamayın. Özür dileyin – partneriniz bunu takdir edecektir!

 1. EMPATİ YAPIN

Empati, duygusal zekanın, ilişkilerin içinde ve dışında temel direklerinden biridir. Bu, hem sizin hem de diğer insanların duygularının farkında olduğunuzu gösterir.

İlişkinizde empati uygulamak o kadar da zor değildir – küçük şeylerde bulunabilir. Nasıl hissettiklerini sorun. Uzun bir günün sonunda onlara bir fincan çay yapmayı teklif edin. Daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için tam hikayeye ne zaman geçileceğini bilin.

Her şey daha nazik olmanız, sizin için önemli kişiye karşı daha anlayışlı olmanıza bağlanır.

 1. MİNNETTARLIK GÖSTERİN

Minnettarlığı göstermek, ilişkilerde duygusal zekayı hızlı şekilde geliştirmenize yardımcı olacak şeylerden biridir. Tek yapmanız gereken, şükredeceklerinizi saymak ve partnerinizle paylaşmanızdır.

Mesele şu ki, insanlar negatife odaklanma ve olumluları unutmaya eğilimlidirler. Bunu değiştirin!

Partneriniz sizi mutlu eden bir şey yaptıysa, bunu ona söyleyin. Ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, sizin için yaptıklarını takdir edin. Oh, ve birlikte geçirdiğiniz harika bir günün ardından, ona o olduğu için teşekkür edin – bu gözlerini aydınlatacak!

 1. BİRLİKTE KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN

Biriyle bağ kurmanın en iyi yolu, birlikte bir şeyler yapmaktır.

Biliyorum – programınız oldukça sıkı! Ama gerçekten sıradışı bir şey yapmanıza gerek yok.

Kaliteli zaman, yatmadan önce konuşmak veya öğle yemeği molalarınızı birlikte geçirmek kadar basit olabilir. Ayrıca, her hafta bir randevu gecesine karar verin – hatta farklı restoranlara gidebilir ve birlikte yeni mutfakları deneyebilirsiniz.

Oradayken telefonlardan ve sosyal medyadan kurtulun. Tüm dikkatinizi partnerinize odaklayın. Hatta, daha güçlü, daha iyi kişisel ilişkiler kurmanıza yardım etmek için hipnoz terapisi yapmayı deneyebilirsiniz.

Original makale: https://www.briality.com/emotional-intelligence-in-relationships/