Bağlanmamak, akışta kalmanıza ve daha dikkatli, üretken ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Amy Vetter

Güzel zamanlarda keyif almak ve kötü zamanlarda debelenmek doğaldır. Fakat iş, tıpkı tüm yaşamda olduğu gibi gel-gitlerden oluşur. Her şeyin her zaman yolunda gitmesini bekleyemezsiniz, aynı şekilde kötü zamanlar sonsuza dek sürecekmiş gibi hissedemezsiniz.

Tabii ki bunu yapmak, işyerinde tahmin edilemeyen en yüksek ve en düşük seviyeyle karşı karşıya kaldığınız bir günde zordur.

Bırakmayı ve akışta kalmayı nasıl öğrenirsiniz? Cevap, bağlanmamayı deneyimlemektir. Bağlanmamanın amacı, işin günlük iniş çıkışlarının sizi tanımlamasına ya da zihniyetinizi kontrol etmesine izin vermemektir.

İşi sizin fiziksel bir parçanız gibi hissetmenin çok kolay olabileceğini öğrendim. Bu sizin yarattığınız bir şeydir ve verdiğiniz her karar bu fikrin gelişimini etkiler. Ancak, işimize ayrı bir bağımsız varlık olarak bakmazsak ve bunun yerine duygusal bir yerden kararlar alırsak, işimizi başarı için kurmayız.

İyi zamanlarda çok yükselirseniz, üretken ve mutlu kalmak için bu duyguya güvenirsiniz. Düşük zamanlarda duygusal olarak burun üstü çakılırsanız, motivasyonunuzu ve güveninizi kaybedersiniz.

Bağlanmama özelliği size daha nötr bir yaklaşım izlemenizi öğretir. Bu, başarılarınızdan asla zevk almamanız veya düşüş zamanlarında kötü hissetmemeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak basitçe onları kabul etmek, onlardan öğrenmek ve işinizde gerekli değişiklikleri yapabilmek için onları aşmanız gerekir.

Bağlanmamayı deneyimlemenin beş yolu:

1. Kararlara tarafsız bir bakış açısıyla yaklaşın.

Bağlanmama, size her zaman bir taahhüt duygusundan kaynaklı bir çabaya sarılmak zorunda olmadığınızı hatırlatır. Tarafsız bir bakış açısından yaklaşarak, bu duygudan sıyrılmak ve projeyi daha sonraya bırakmakta veya terk etmekte bir sorun olmadığını anlamak daha kolaydır. Bu şekilde tüm enerjinizi ve kaynaklarınızı sezgisel olarak uygun olmadığını bildiğiniz bir şeyi zorlamaya çalışmak için kullanmazsınız. Uygulanabilir olup olmadığını görmek için tam bir proje denemekten ziyade küçük test projeleri yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Duygusal veya finansal olarak çok fazla yatırım yapmadan önce ayarlanması gereken parçaları bulun.

2. Her şeyi olduğu gibi görün.

Devam eden iniş çıkış döngüleri ile dikkatiniz dağılmadığında ya da bunlara kapılmadığınızda, her şeyi olduğu gibi görebilmek için bilinçli farkındalık uygulamaları yapabilirsiniz. Bu, müşteriler, çalışanlar ve ekip üyeleriyle iletişim halinde olmanıza yardımcı olur ve böylece değerli görüş ve önerileri paylaştıklarında (olumlu ve yapıcı) daha kavrayışlı olmanızı sağlar. Müşterilerin sıkıntılarını açığa vurmaları gerektiğini düşünüyorum, bu nedenle bu anların beni duygusal olarak etkilememesi önemlidir. Duruma tarafsız bir zihniyetle yaklaştığımda, durup söyleyeceklerini dinlemek benim için daha kolaydır.

3. Kontrol edemediğiniz şeylerle ilgili daha az stres yaratın.

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulunda yapılan bir araştırmada, çalışan yetişkinlerin % 44’ü işlerinin genel sağlıklarını etkilediğini söyledi. Stres ve anksiyete, işle ilgili sağlık sorunlarının en yaygın nedenleridir, bağlanmama uygulamaları yardımcı olabilir.

4. Mükemmellik fikrinizi değiştirin.

Başarılı olduğunuzu hissetmek için daima olumlu geri bildirimler duymanız veya büyük satışlar görmeniz mi gerekiyor? Başarı (veya başarısızlık) olarak düşündüğünüz şeyi değiştirirseniz, tepkinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin, övgüler harikadır, ancak sizin kim olduğunuz veya işinizin nasıl olduğunun gerçek bir ölçütü değildir. Çevrimiçi yorumlara nasıl yaklaştığınızı düşünün. Bunlar faydalıdır, ancak asla bir işletmenin müşteri hizmetinin doğru bir göstergesi değildir. Bunun, çıtayı düşürmek zorunda olduğunuz anlamına gelmediğini ve başkalarının sizin hakkınızda başarılı olup olmadığınız ile ilgili düşündüklerine bağlı olmadığınızı unutmayın. Bu sadece gereksiz strese neden olur ve işinizin çıkarlarına olmayan kararları almanıza yol açabilir.

5. Bilinen inişler ve çıkışlar için hazırlanın.

Çoğu zaman, işinizin zirveleri ve ovaları olduğunu bilirsiniz. Bunları gelecek olana zihinsel olarak kendinizi hazırlayabileceğiniz bir öğretim anı olarak kullanın. Örneğin, yoga işimin güçlü bir mevsimsel döngüsü olduğunu hızla öğrendim. Yavaş yaz ayları geldiğinde, işler tekrar açılana kadar kapıları kapatmam gerektiğini hissettim. Ancak bunun yerine, bu zamanı geri çekilip yalnızca belirli sınıflar sunmak, yenilikleri denemek ve özel müşteri teşvikleri ve programları sunmak gibi kısa vadeli iş stratejileri oluşturmak için kullandım. Bu şekilde yavaş zamanlar beni asla hayal kırıklığına uğratmadı çünkü ne olacağını biliyordum. Finansal olarak planladım, bu sayede işletme bu süre zarfında bocalamadı ve uzun sürmeyeceğini bilerek zihnimi olumlu tuttu.

İşte her gün iyi ve kötü şeyler oluyor. Çıkış zamanlarında çok fazla bağlanma eğilimindeyiz ve düzenli olarak odaklanmış ve motive olmak için buna güveniyoruz. Aynı zamanda, iniş zamanlarında sık sık kapana kısılmış hissedebilir ve çıkış yolunu bulmakta zorlanabiliriz. Ancak, bağlanmama pratikleri yaparak, başarılı olmak için gereken işi yapmaya odaklanmayı öğrenebilirsiniz.