John R. Stoker “Sahte Konuşmanın Üstesinden Gelme” adlı kitabın yazarı ve DialogueWORKS, Inc.’in başkanı John R. Stoker, SmartBrief’de yayınlanan yazısında bireyler ve liderler için duygusal zekaya sahip olmanın on avantajını saymış. Bcc Turkey olarak çalışmalarımızın temelini oluşturan Duygusal Zeka ve bu yetkinliğin yararları hakkında yetkin yazar, konuşmacı ve araştırmacılar tarafından yapılan anlatımları paylaşmaya önem veriyoruz. Stoker’in de söz ettiği gibi Duygusal Zeka öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir yetenektir.

Duygusal zekaya sahip olmanın 10 avantajı

Geçenlerde, 1000 kişiden fazla bir kitleye duygusal zeka konulu bir konuşma yaptım. Sunumumdan sonra katılımcılarla birlikte öğle yemeğine gittim. Hemen arkamdaki masada oturan iki kadın sunumum hakkında bir konuşuyorlardı. Biraz kulak kabartmadan edemedim.

“Bak! Bu o, ”dedi bir kadın.

Arkadaşı alaycı bir şekilde, “Gerçekten konuştuğu konuların hepsinin işe yaradığını mı sanıyorsun?” diye sert bir cevap verdi.

Arkadaşı, “Başkaları ile de bana cevap verdiğiniz şeklilde konuşuyorsanız, anlattığı konulara biraz dikkat etseniz iyi olur diye düşünüyorum” dedi.

Güldüm. Bu kısa alışveriş, duygusal zekâlarını geliştirmek için zaman ve çaba harcayan insanların sağladığı avantajları düşünmeme neden oldu.

Duygusal zeka kavramı, Peter Salovey ve John Mayer tarafından yürütülen araştırmalarla 20. yüzyılın sonlarında tanımlandı. Daniel Goleman bu araştırmaya dayandı ve EQ kavramını ve bunun iş dünyasına uygulamasını popülerleştirdi.

Geçmişte, yüksek IQ değerine sahip kişilerin düşük IQ değerine sahip olanlardan daha iyi performans göstereceği düşünülmüştü. İlginçtir ki araştırmalar, yüksek IQ’lu kişilerin zamanın sadece yaklaşık % 20’sinde düşük IQ’lu insanlardan daha iyi performans gösterirken, düşük IQ’lu kişilerin zamanın % 70’inde daha yüksek IQ’lulardan daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir. Araştırmacılar, kritik farkın EQ veya duygusal zekadan kaynaklandığını keşfetti.

Duygusal zeka, kendi ve başkalarının duygularını farketme ve bu duyguları daha etkili sonuçlar elde etmek için yönetme yeteneğidir. Kendinize basitçe, “Yoğun ya da olumsuz duygularım olduğu bir anda, ben mi duygularıma sahibim yoksa duygularım mı bana sahipler?” diye sorabilirsiniz.

Duygusal zekanız, bireysel ve kurumsal başarıya katkıda bulunan çeşitli faktörleri etkiler.

İşte duygusal olarak daha zeki hale gelmenin 10 avantajı:

  1. Kişisel farkındalık. Yüksek EQ seviyesine sahip insanlar kendilerini daha derinden anlarlar. Onlar için neyin önemli olduğunu fark ederler ve kendi büyümelerine ve gelişimlerine adanmıştırlar. Gelişmelerine yardımcı olacak geri bildirimlere açıktırlar. Ayrıca diğerlerinin duygularına karşı da daha farkında ve hassastırlar.

  2. İletişim. Duygusal zekası yüksek insanlar, açık ve saygılı iletişim kurmanın önemini kabul ederler. Diğerlerinin duygusal tepkileri karşısında sakin kalabilirler. Savunmacılık ile nasıl baş edeceklerini ve bir insanın duygusal tepkilerinin altında yatan nedenleri keşfetmeyi bilirler. Bu, diğerlerini etkilemelerini, sorunları daha etkin bir şekilde çözmelerini ve ilişkilerinin kalitesini korumalarını sağlar.

  3. Liderlik. Duygusal olarak zeki liderler kendilerini, duygularını, düşüncelerini ve eylemlerini olumlu bir şekilde kontrol edebilirler. Bu kendi kendini kontrol etme yetkinliği, tutarlı davranmalarını sağlayarak yönettikleri kişileri etkileme ve bağlantı kurmalarına yardımcı olur. Ekip üyeleri arasında olumlu bir kültür ve ortam yaratmak için gerekli güveni sağlarlar.

  4. Değişim. Yeniliğin uygulanması ve ihtiyaç duyulan değişime uyum sağlamaya çalışmak, hayal kırıklığı, öfke veya empati eksikliği kaynağı haline gelebilir. Duygusal olarak zeki olan insanlar, genellikle değişimle birlikte gelen stres ve kaygıyı yönetebilirler. Çeşitli gergin durumları yönetebilmek, stresli zamanlarda daha kolay ve güvenli bir şekilde ilerlemelerine yardımcı olurken, diğerlerine güven aşılamalarına da yardımcı olur.

  5. Takım çalışması. Diğer insanların bakış açılarıyla çalışmak asla kolay değildir. Fikirleri açık ve dürüst bir şekilde paylaşabilmek, ekip üyelerinin farklı bakış açılarına değer vermeyi öğrenirken birbirlerine saygı duymalarını sağlar. Duygusal olarak zeki olan liderler, istediklerini elde etmek için takım dinamiğini kontrol veya manipüle etmez. Aksine, iş için en iyi çözümler ve ulaşmaya çalıştıkları hedeflere katkıda bulunmak için birlikte çalışırlar.

“Duygusal olarak zeki olan liderler, istediklerini elde etmek için takım dinamiğini kontrol veya manipüle etmezler.”

  1. Kültür. Herkesin birbirine saygı duyduğu ve güvendiği bir çevre oluşturmak, destek ve karşılıklı yarar kültürü yaratır. Bu tür olumlu ortamlar, birlikte çalışanlar için keyifli ve faydalıdır. Böyle bir işbirlikçi kültür, işe bağlılığı arttırır ve şirket üyeleri ve ekipleri arasında iyi niyet sağlar.

  2. Merhamet. Duygusal zeka diğerlerine karşı şefkat ve empati sağlar. İnsanlara nasıl yaklaşılacağını ve onlarla nasıl bağlantı kurulacağını bilmek, anlayışa yardımcı olur ve saygı sağlar. Empati gösterme yeteneği anahtardır. Empati uygulamak, toplantı hedeflerinin ve son teslim tarihlerinin insanlardan daha değerli olduğu bu zamanlarda, ilişkilerin güçlendirilmesine, stres ve kaygının azaltılmasına ve anlayışı arttırmaya yardımcı olur.

  3. Motivasyon. Duygusal olarak zeki insanlar genellikle iyimserdir ve bir zorlukla karşı karşıya kaldıklarında kolayca raydan çıkmazlar. Büyüme zihniyetine sahip ve çalışkandırlar ve engeller karşısında vazgeçmez, ısrar ederler. Durum ne olursa olsun başarılı olma hırsı ile hareket ederler ve enerjileri bulaşıcıdır. İşler zorlaştığında insanları ve performansı suçlamaktan ziyade amaç ve sürece odaklanırlar.

  4. Verimlilik. Yüksek EQ değerine sahip kişiler çatışma ve farklı değerlerle nasıl başa çıkacaklarını iyi bildikleri için diğerlerinin olumsuz ya da “sıcak” duyguları tarafından raydan çıkarılamazlar. Bu liderler kendilerini yönetebilir ve yoğun alışverişler sırasında rasyonelliği geri kazanmada diğerlerine nasıl yardım edeceklerini bilirler. Becerileri sorunları çözmelerine ve çatışmaları daha verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur. Sonuç olarak, çalışma davranışlarında daha üretkendirler ve diğerlerinin de aynı şeyi yapmalarını sağlarlar.

  5. İlişkiler. İlişkilerimizin kalitesi, birbirimize duyduğumuz saygı ve elde edebileceğimiz sonuçların kalitesi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Etkili ilişkilerin nasıl kurulacağını ve korunacağını bilmek, diğerleriyle etkin bir şekilde çalışmanın anahtarıdır. Yüksek EQ seviyesine sahip kişiler, diğerlerinin olumsuz duygusal tepkilerini kişisel olarak almazlar. Bunun yerine, diğerlerinin duygularının kaynağını ve onlar için önemli olan değerleri anlamaya çalışırlar. Bu, işyerinde daha duygusal tepki verebilecek olanlardan kaçınmak yerine onlarla etkili bir şekilde çalışmalarını sağlar.

Bunlar duygusal olarak daha zeki olmanın avantajlarından sadece birkaçı. Peki, EQ ile ilgili iyi haberler neler? Duygusal olarak daha zeki olma becerileri, bir birey ve lider olarak daha etkili hale gelmek için öğrenilebilir ve kullanılabilir.

Artan EQ’niz yalnızca işinizi ve kişisel ilişkilerinizi yönetmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda diğerlerini daha etkin şekilde yönetme yeteneğinizi de geliştirecektir.

Orjinal makale: https://www.smartbrief.com/original/2018/10/why-should-leaders-increase-their-eq