İşyerinde kendinizi mutsuz, stresli veya perişan hissediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Zameena Mejia

Amerikalı çalışanların yarısından fazlası, işyerinde kendilerini bağlı veya tatmin hissetmediklerini söylerken, Gallup’un 2017 Amerikan İşyeri Durumu’na göre, yüzde 16’sı tam olarak perişan olduklarını söylüyor. Bu, sonuç olarak, en bağlı çalışanların çalışmalarını ve çabalarını boşa çıkarmaktadır.

Ne yazık ki, işyerindeki mutsuzluğunuz hem profesyonel hem de kişisel kariyerinizde bir bedele sebep olmaktadırFortune 500 şirket liderliği danışmanı Annie McKee “İşyerinde Nasıl Mutlu Olunur?” isimli son kitabında ” Bağlantısız, tatminsiz ve tamamlanmamış hissettiğimizde ailelerimiz ve arkadaşlarımız acı çeker.” demektedir.

McKee, Pennsylvania Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora adaylarına liderlik ve duygusal zeka öğretmektedir ve yıllarını duyguların, ruh hallerinin ve eylemlerin insanların deneyimlerini ve başarılarını nasıl etkilediğini araştırmaya vermiştir.

İşyerinde müdürünüzden korktuğunuz veya iş arkadaşlarınıza kızdığınız çok stresli bir gününüzde, büyük olasılıkla kapanırsınız. Küskün ve küçümseyen bir tavırda olursunuz ve yaratıcı kıvılcım ve enerjinizi kaybedersiniz.

McKee, “Durum kabul edilemez. Çoğumuz günde sekiz saatten fazla çalışıyoruz.” “Bu, eğer işyerinde mutsuz isek hayatımızın üçte birinden fazlasında mutsuz olduğumuz anlamına gelir.” diye yazar.

McKee’nin söylediğinie göre, sürekli bu yıkıcı duygularla yüz yüze olduğunuz bir ortamda çalıştığınızda, bu duygular “muhakeme, adaptasyon ve hacıyatmazlık becerilerinize etki ederler” ve sizi dikkati dağılmış ve etkisiz hale getirirler.

Dahası, bu olumsuz duygu daha uzun sürerse, McKee “mutluluğa geri dönüş yolunu bulamayacağımız bir duruma kaydığımızı ve bir zamanlar olduğu kadar etkili olmadığımızı” savunmaktadır.

Ve söylemese bile, işvereniniz de mutluluğunuzun acısını hisseder: McKee, mutlu ve bağlı çalışanlara sahip şirketler rakiplerine göre yüzde 20 oranında daha iyi performans göstermektedirler, diye yazar.

Duygularınızı ofiste bırakmaya çalışsanız da, McKee “duyguların bulaşıcı” olduğuna dikkat çekiyor.

“Duygularımızın, başkalarının nasıl hissettiği ve beyinlerinin ne ölçüde işe yaradığı üzerinde bir etkisi vardır” diye yazar.

McKee’nin belirttiği gibi, “içten içe yanan stres, öfke ve diğer olumsuz duygular bizi gerçekten öldürebilir”, ancak işinizde mutluluğunuzu arttırmanın yolları vardır.

McKee, “Çalışmamızın anlamı olduğunda, geleceğin cazip bir görüntüsünü gördüğümüzde ve güçlü, sıcak ilişkilere sahip olduğumuzda, elimizden gelenin en iyisini yapmak için duygusal, entelektüel ve fiziksel olarak donanımlı oluruz” diye yazar.

İşte McKee’nin işinizde mutluluğunuzu ve esenliğinizi geliştirmek için takip edebileceğiniz üç önerisi.

İş yerinde mutlu olmanın sizin için nasıl görüneceğini bulun

McKee, mutluluğu, “anlamlı bir amaca ait tutkuyla beslenen günlük faaliyetlerden derin ve kalıcı keyif alma hali, geleceğin ve gerçek dostluğun umutlu bir görünümü” olarak tanımlamaktadır.

O, mutluluğun basit bir şekilde yalıtılmış anlarda iyi hissetmek değil, diğer tutum ve davranışlar arasında süregiden neşe, umut, heyecan, empati, fedakarlık ve genel refah deneyimleri olduğunu belirtir.

McKee, “Mutluluğun herkes için mümkün olduğu, mutluluğun bir insan hakkı olduğu inancındayım.” diye yazar.

Amacınızı arayın

İster işiniz sizin görev aşkınız gibi hissedin, ister sadece işleri yoluna koymanın bir yolu olsun, bir amaç duygusuna sahip olmanın bir çok faydası vardır.

McKee, “Bir amaç duygusuyla hareket ettiğimiz, iyimser hissettiğimiz ve meslektaşlarımızla birlikte olmaktan keyif aldığımızda, bilgi, deneyim ve duygusal zekamıza daha iyi erişebiliriz.”

Beynimiz iyi hissettiğimizde daha iyi çalışır, diye ekler.

McKee’ye göre, “Yeni fikirlere daha açık olabilir ve sezgilerden daha kolay yararlanabiliriz. Bilgiyi daha hızlı ve daha kapsamlı bir şekilde işleyebiliriz, yaratıcı olabilir ve kendimizden farklı olan insanlarla geçinebilir oluruz.”

Karamsarlıktan kurtulun

İş yerinde depresif olmak, yalnızca kendi yapabileceklerinize değil, aynı zamanda tüm ekibinizin bir birim olarak başarabileceklerine de bir sınır koymaktadır.

McKee, “İyimserlik, hedefleri gerçekleştirmek için gereken enerjiyi ateşlerken, kötümserlik denemeden pes etmemize neden olur” diye yazar.

İyimserliği desteklemek için, McKee günün sonunda nelerin iyi gittiği üzerine düşünmek için zaman ayırmanızı önerir.

“Kendinizi, yapamadığınız veya iyi gitmeyen işleri düşünürken yakaladığınızda, bunun yerine öğrendikleriniz, başkaları üzerinde yaptığınız olumlu etki ve gurur duyduğunuz bir şey için teşekkür edin” der.

Gününüz iyi gitmiyorsa, gelecek hakkında iyimser hissettiğiniz bir zamanı hatırlayabilirsiniz.

McKee, “İşyerinde kullandığınız güçlü yönleri düşünün, bunları aklınız, bedeniniz, kalbiniz ve ruhunuz açısından değerlendirin, hedeflerinize ulaşmakta sizi nasıl desteklediklerini düşünün” der.

Şöyle ekler: “Umut ve merhametle karakterize olan olumlu duygular ve zihnin durumu, yankılanan bir iklim, herkesin kendini gerçekleştirebileceği ve etkili olabileceği bir ortam yaratır.

Orijinal metin:

https://www.cnbc.com/2017/11/12/happiness-expert-what-to-do-if-youre-miserable-at-work.html