Milenyum kuşağının topuklarında, Z Kuşağı, işyerilerine doğru yol almaya başladı. Ortaya çıkmakta olan bu yeni işgücünden neler bekleyebilirsiniz.

Ryan Jenkins, Milenyum konuşmacısı, kuşak uzmanı

Hazır olalım ya da olmayalım, yeni nesil işçiler, Z Kuşağı, işgücüne girmeye hazırdır. Milenyum kuşağı[1] kadar çok bozulmaya neden olup olmayacaklarını göreceğiz. Açık olan şey, mevcut birçok organizasyona meydan okuyacak şekilde farklı beklentileri, tercihleri ​​ve çalışma perspektifleri olacak olmasıdır.

Z kuşağı kimdir?

Z kuşağı, milenyum sonrası jenerasyondur ve kabaca 1998’den sonra doğanlar olarak tanımlanmıştır. Eğer 9 / 11 olaylarını hatırlamıyorsanız, hatırlamak için çok gençseniz, Z kuşağındansınız.

Yaygın bağlantı olanakları sayesinde sınırsız ilgi alanları ve öğrenme yolları vardır.

Ismarlama (on-demand) bir kültürde yetiştirildiler ve sosyal medya, mobil teknoloji, 11 Eylül sonrası bir dünya ve derin bir ekonomik durgunluk ile şekillendiler.

Kendi başlatan, kendi kendine öğrenen ve kendini motive eden bu nesili, dünyaya damgasını vurmaktan hiçbir şey alıkoyamayacaktır.

Z Kuşağı dört yönden, önceki nesillerden farklı olacaktır.

Günümüzün yüksek akım ve hızlı zamanları, insanlık tarihinde örneği olmayan yeni davranışları teşvik ediyor. Bu da, Z Kuşağının davranışlarını ve kaymalarınıtahmin etmeyi çok zorlaştırıyor. Bununla birlikte, Z kuşağının yüksek teknoloji ve yüksek bağlantılı yetiştirilişi, benzersiz bakış açıları ve iş beklentilerinin sağlam bir şekilde anlaşılması, şirketleri bu yeni nesil çalışanları çekme, muhafaza etme ve onların bağlılığını kazanma açısından daha donanımlı hale getirecektir.

  1. Z kuşağı daha küçük olacaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, nesiller bir yaş grubunun belirli bir kalıba sokulabilen yılları boyunca önemli olaylar ya da toplumsal ilerlemeler tarafından oluşturulmaktadır.

Davranışları ve değerleri II. Dünya Savaşı tarfından şekillenen Sessiz Kuşak, Kennedy Suikastı tarafından şekillenen Baby Boomers, Challenger patlamasıyla şekillenen X Kuşağı, 9/11 ile şekillenen Milenyum kuşağı ve mobil teknoloji, terörizm, ve sosyal medya ile şekillenen Z kuşağı birkaç örnektir.

Teknoloji, bağlantı, mobil cihazlar ve sosyal ağlardaki hızlı gelişmeler, 7/24 gerçek zamanlı bilgi akışının avucumuzun içinde olmasına olanak sağladı. Bu değişim, ortaya çıkan nesillerin daha fazla yaşamı şekillendirici içeriğe maruz kalmasını ve böylece nesiller arası sürenin 15-20 yıldan belki de 5-10 yıla çekilmesini sağlamıştır.

Teknoloji ve bağlantı hızla geliştikçe, yeni nesiller de ortaya çıkacaktır.

  1. Z kuşağı daha çeşitli olacaktır.

Geçmişte, tüm dünyadaki yenilikler fiziksel dünyamızı etkileyecek şekilde tasarlandı. Bu yeniliklerin çoğu (tekerlek, matbaa, buhar motoru, araba vb.) – katsal olmayan- lineer ve kademeli bir değişime neden oldu. Ancak bugünün yenilikleri (İnternet, Facebook, Uber, Amazon, Pokémon Go, Netflix vb.) fiziksel ve dijital dünyaları etkiliyor. Bağlantı ve bulut teknolojisi, katsal ve hızlandırılmış bir değişimi ortaya çıkardı.

Z kuşağı, bugünün katsal zamanları sayesinde davranışsal ve kültürel olarak daha çeşitli hale geliyor.

Bugün, Z Kuşağının bağlanabileceği, tüketebileceği ve katkıda bulunabileceği sayısız platform ve kanal var. Haberler, eğilimler, ürünler ve hizmetler, tüm nesillere ulaşmak ve yeniden şekillendirmek için katsal (exponential) güce sahiptir.

Örneğin, Z kuşağı bir ekrana dokunmadığınız bir günü hatırlamayacaktır ve uzaktan kumandalı bir dron bir saat içinde Amazon paketinizi ön kapınıza bırakabilmektedir. Bu, Z Kuşağı’nın ürün ve hizmetlerin kendilerine ulaştırılmasına ilişkin beklentilerini temelden değiştirmektedir.

Günümüzün katsal zamanları, konum tabanlı artırılmış gerçeklik mobil oyun Pokémon Go’nun, ilk ayda en çok indirilen mobil oyun (130 milyon indirme) ve en hızlı gelir getiren mobil oyun (90 günde 600 milyon dolar) gün) olmasını sağladı. Oyunun başarısı nedeniyle, Z kuşağı gelecekte daha fazla ve sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimleri kullanacak (veya en azından buna daha açık olacak).

Z kuşağı, düşünce, davranış ve kültürel olarak daha çeşitli olacaktır. Eğer milenyum kuşağı kafanızı karıştırıyorsa, Z kuşağı daha da fazla çeşitlilik ve değişim getireceği için tam olarak çıldırmaya hazır olun.

  1. Z kuşağı daha küresel olacaktır.

Milenyum kuşağı, bugüne kadarki en küresel nesildir ve uluslararası akranlarıyla daha önceki nesillere göre daha fazla ortak yöne sahiptir.

Milenyum kuşağı, ilk küresel nesil olarak kabul edildi, ancak dünyanın daha fazla çevrimiçi hale gelmesiyle coğrafyalar küçülmeye devam edecek. Z kuşağı düşünce, etkileşim ve ilişki yeteneğinde daha küresel hale gelecektir.

Aslında, dünya çapında 35 yaş üstü yetişkinlerin % 58’I “bugün çocukların kendi ülkelerindeki yetişkinlerden çok, dünyadaki akranları ile daha fazla ortak yöne sahip oldukları” nda hemfikirler. ABD’de 8 yaşındaki bir kişinin Hindistan’da 8 yaşındaki ile, kendi ülkelerindeki 65 yaşındakinden daha fazla ortak yönü olması muhtemeldir.

Z kuşağı Xbox One’ı açıp bir kulaklık takıyor ve gerçek zamanlı olarak dünyanın dört bir yanından akranları ile oyun oynarken iletişim kurabiliyor. Z Kuşağı için bağlantı, dünya çapında iletişim ve işbirliği kurmanın ne kadar çabasız olduğunu ifade edecek şekilde yeniden tanımlandı.

Z kuşağı sınırsız bir nesil olacaktır.

  1. Nesil Z davranışlarınızı etkileyecektir.

Kendilerinden önceki diğer nesillerden farklı olarak, Milenyum ve Z kuşağı, önceki nesilleri etkin şekilde kendi kültürlerine benzetmeye (assimilate) çalıştı.

Bir yetişkin olarak, birine bir emoji mesajı attın mı, bir selfie çektin mi ya da Snapchat indirdin mi? Bir zamanlar “çocukça” olarak kabul edilen pek çok eylem, artık kültürel dayanak noktası haline geldi. Davranışlar, günümüzde daha önce olmadığı kadar nesilleri dalgalandırıyor.

Önceki nesiller, iki ana nedenden ötürü yeni nesillerin davranışlarını özümsemektedir.

Şeffaflık. İnternet ve sosyal medya, insanların anılara kilitlenmek yerine yeni nesil için neyin önemli ve akılda kalıcı olduğunu deneyimlemesine olanak yaratmıştır.

Kendini koruma. Önceki nesiller, ileri teknoloji dünyasında ilgili ve işlevsel kalmak için, teknolojinin nasıl kullanılacağına ve ondan nasıl yararlanılacağına dair ipuçları için yeni nesilleri izlemektedir.

İnsanlık her zaman yenilik için gençliği izlemiştir, ancak bu, bugün her zamankinden daha hızlı ve sık oluyor.

Z Kuşağı, nasıl yaşadığımızı ve çalıştığımızı, muhtemelen düşündüğünüzden çok daha erken bir zamanda etkileyecektir.

Orjinal metin: https://www.inc.com/ryan-jenkins/who-is-generation-z-4-big-ways-they-will-be-different.html

[1] Çevirmenin notu: Yazıda söz edilen Milenyum kuşağı, çeşitli kaynaklarda Y kuşağı olarak adlandırılan kavrama denk gelmektedir.